Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduły radiowe HOPE-RF - projekt inteligentnego domu

xiank 09 Apr 2013 09:50 2301 3
 • #1
  xiank
  Level 10  
  Witam
  Zamierzam wykonać projekt inteligentnego domu, i mam kilka pytań odnośnie nadajników i transceiverów firmy HOPE-RF.

  Nigdzie nie znalazłem konretnych odpowiedzi więc pytam.  Chodzi mi głównie o moduły:
  - RFM02 - nadajnik
  - RFM12 - transceiver
  - RFM22 - transceiver
  - RFM23 - transceiver

  Założenia (do obalenia oczywiście):
  - pragnę wykonać sieć do 100 urzadzeń zakładająć transmisje max 100 bajtów co 10 sekund, czyli każde urządzenie posiada zegar i odpwiada/przyjmuje w wyznaczonym czasie/slocie, czyli koordynator calej sieci przyjmowałby przy 100 urządzeniach co 100ms zgłoszenie od innego urządzenia.
  - zastosować moduły 433 MHz FSK, ze względu na większe zasięgi od modułów 868MHz czy 2.4 GHz,
  - protokół własny, żadne ZigBee (niestety ogólnie za drogie, a pod uwagę brałem procesory STM32W (odpada bo tylko RF4CE), i Atmel RF (BitCloud))


  Pytania:
  1. Czy wszystkie podane moduły mogą pracować wspólnie w jednej sieci??
  2. Czy za pomocą tych transceiverów jest możliwe wykonanie sieci typu MESH do 5 HOPów??, może jakieś namiary na przykład sieci MESH z tymi modułami??
  3. Czy jest możliwe wykonanie sieci z opisu pierwszego założenia?? a może już widać jakieś wielkie problemy?

  Dzięki wszystkim za odpowiedz.
  Pozdrawiam
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Jest temat wyczerpujący sprawę tych modułów, proponuję poszukać na forum.
 • #4
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  No właśnie, RFM02 i 12 to pierwsze moduły, które miały pewne błędy i ogólnie nie są najwygodniejsze. RFM22/3 dużo implementują sprzętowo, znacznie to ułatwia pracę. Wszystkie da się skonfigurować tak, żeby ze sobą współpracowały.
  Sieć na 100 ukłądów da się na nich zrobić, liczba hopów to kwestia raczej softu, sam moduł tego nie ogranicza.
  IMHO twój opis założeń jest niekompletny. Moim zdaniem podstawowym problemem są sloty czasowe. Pozornie brzmi to prosto i rozwiązuje konflikty, ale... czas wszystkich modułów musi być zsynchronizowany. Czyli tak naprawdę zamieniasz jeden problem na inny. No i IMHO jeśli timeslot masz co 10s to responsywność takiego systemu jest żadna. Naciskasz przycisk a po max. 10s zmienia się oświetlenie?
  Te moduły udostępniają kilkaset kanałów + frequency hopping. IMHO to najprostsza metoda implementacji takiej sieci. Każdy moduł ma swój kanał i może w nim nadawać nie obawiając się kolizji. Inna metoda to modyfikacja znanego CSMA/CD. Detekcja końca poprzedniej ramki + odczekanie odstępu czasowego będącego pochodną np. numeru seryjnego urządzenia i nadawanie. Wtedy każde urządzenie ma własny, niepowtarzalny timeslot, Inne urządzenia czekają na zwolnienie kanału i po jego detekcji zaczynają nadawać po czasie zależnym od swojego numeru. Za każdym razem koniec ramki synchronizuje całą sieć, więc odpada problem z synchronizacją. Na tych ukłądach prawdopodobnie łatwiej będzie robić detekcję początku ramki i przyjąć przy liczeniu czasu nadawania jej stałą długość, ew. maksymalną długość (co wychodzi na to samo).
  I jeszcze aspekt ekonomiczny. Te moduły są znacznie droższe niż np. RFM73. Oczywiście 2,4GHz ma zasięg mizerny, szczególnie na antenie PCB. Ale skoro zakładasz hopping to nie ma problemu, wystarczy, żeby w zasięgu modułu znalazł się jakikolwiek moduł, który w zasięgu też ma jakiś moduł i w ten sposób pakiet z pewnością dojdzie do celu. Taki protokół tak czy siak przyda się, bo umożliwi ograniczenie mocy nadajnika - dobre jeśli coś będzie miało zasilanie bateryjne.
  BTW, na RFM22/3 można też zaimplementować ZigBee, chyba SiliconLabs udostępnia takie noty (te moduły bazują na ich układach radiowych).
  Jest jeszcze jedno rozwiązanie - np. użycie AVR z wbudowanymi modułami radiowymi, do tego stos ZigBee z Meshnetics.