Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana lamp z rtęciowych na sodowe, energia bierna

burson88 09 Apr 2013 10:09 3240 8
Tespol
 • #1
  burson88
  Level 2  
  W pewnej gminie wymieniono lampy rtęciowe 400W na lampy sodowe 70W bez wymiany stateczników. Na fakturach wykazano przekroczenia energii biernej, z tym, że nie wiem czy były one wcześniej czy nie. W pewnym momencie zorientowali się, że płacą więcej. Czy to możliwe, żeby było to spowodowane niedopasowaniem mocy statecznika do źródła światła czy szukać raczej innej przyczyny?
 • Tespol
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Trzeba, jeśli jest taka możliwość sprawdzić rachunki za pobór mocy biernej(przekroczenie) we wcześniejszych okresach, chyba że pomiar mocy biernej jest od niedawna-nowy licznik.
 • Tespol
 • #3
  burson88
  Level 2  
  Niestety jest tak jak powiedziałeś. Liczniki są nowe.
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  To pozostaje,albo czekać na wiadomość od kogoś,że lampy zachowują się inaczej-(niedopasowanie ),albo samemu spróbować dokonać pomiaru na jednej lampie tak przerobionej.
 • #5
  burson88
  Level 2  
  Inaczej czyli jak?
 • Helpful post
  #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  burson88 wrote:
  Inaczej czyli jak?
  Czyli tak,jak w 1# sugerujesz.Oczywiście,ten nadmierny(większy,niż uzgodniony z ZE) pobór energii biernej może wynikać z innych przyczyn->inne odbiory. Niestety nie da się to pewnie ustalić,od kiedy tak jest, a wszystko się zaczyna z chwilą założenia nowych liczników(elektronicznych, bardziej dokładnych, mających w "sobie" wiele funkcji). Spotykałem się z tym, w niedużych zakładzikach,w których do niedawna był tylko licznik energii czynnej.
 • Helpful post
  #7
  .Jack
  Electrician specialist
  burson88 wrote:
  Czy to możliwe, żeby było to spowodowane niedopasowaniem mocy statecznika do źródła światła czy szukać raczej innej przyczyny?

  Niedopasowanie mocy źródła światła do mocy statecznika nie ma tu nic do rzeczy, odbija się to jedynie na parametrach źródła światła i jego żywotności.
  A moc bierna zapewne była taka sama jak do tej pory tylko z braku nowoczesnego licznika elektronicznego nie była uwzględniania w rozrachunku z dostawcą energii elektrycznej.

  Lampy wyładowocze ze statecznikiem indukcyjnym ( jeszcze jest ważna jego klasa EEI, energooszczędności ) pobierają, a zwłaszcza te stare, dużą moc bierną z sieci. Współczynnik cos fi = 0,5. Pobór mocy biernej jest ograniczany przez indywidualną kompensację każdej oprawy poprzez kondensator.
  Wiele mówi sie o zamiennikach lamp wyładowczych na bardziej energooszczędne i wydajne ale mało kto mówi o dostosowaniu także układu zapłonowego.
  Dla kolegi jest jedno rozwiązanie, sprawdzić stan kondensatorów kompensacyjnych a dodatkowo wymienić układy zapłonowe na elektroniczne.
  Tak to już jest w elektryce, kompensujemy moc bierną bo za to ścigają, nawet dla odbiorców indywidualnych tg fi = 0,4 a za wyższe harmoniczne jeszcze do tyłka przeciętnemu Kowalskiemu się nie dobierają. I dlatego opłaca się zakładać regulatory elektroniczne wysokiej częstotliwości ale jakość energii elektrycznej będzie się pogarszać.
 • #8
  mih2o
  Level 11  
  Stateczniki na pewno zostały wymienione ponieważ żarówka 70W jednej nocy nie prześwieciła by z takim statecznikiem. Prędzej kondensatory nie zostały podpięte do kompensacji mocy biernej w lampie.
 • #9
  750kV
  Level 31  
  Najprawdopodobniej w miejsce mocowania kondensatora został zamontowany układ zapłonowy. Kondensator dla LRF400 to 25 mikrofaradów, a dla WLS70 - 12 mikrofaradów. Kolega mih2o słusznie twierdzi, że przy stateczniku 400W lampa się uszkodzi. Stateczniki należy dopasować do lamp.