Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed fotografowaniem.

maser81 06 Wrz 2005 21:41 101158 319
    _jta_
    Specjalista elektronik
    dee jay G napisał:
    Światło ledów odbite od tablicy pada na fotoradar i nie widać nic oprucz światła.

Już chyba tłumaczyłem: to jest sposób na to, żeby od razu zaczęli ścigać...
    przecież uczciwy takich sztuczek nie potrzebuje, więc przestępca - łapać go!
  • TermopastyTermopasty
    saper3791
    Poziom 18  
    Witam , pozdrawiam .
    Wlasnie tak tez sadzilem czy jest mozliwe by tak dokladnie bylo mozliwe dobrac dlugosc tych "nozek" by w miare dopasowac sie do czestotliwosci , ktora emituje radar . Nawet stosujac czesci SMD zostaje do rozstrzygniecia kwestia czy to tylko dlugosc nozki czy trzeba wziasc pod uwage "ostatni kraniec" cyny , ktory sie ewentualnie pociagnelo przy lutowaniu , czy 0,02g cyny wiecej czy mniej ma wplyw na sprawnosc ukladu , ... ;-( . Bo moze teoretycznie byloby mozliwe przylutowanie tego kondziorka wmiare blisko scalaka i "strojenie " poprzez druciki przylutowane rownolegle do pojemnosci tak by wystawaly obok kondensatora i mialy okreslona dlugosc :?: ale kogo z nas stac na takie strojenie ?? Bo biorac pod uwage , ze dlugosc kilku µm odpowiada kilkudziesieciu (?) KHz czy MHz to trzeba by kilka razy (?) przejechac rowerem przed stacjonarnym radarem :-) by dostroic ustrojstwo .
    Ale jeszcze poszperam w tych woluminach - moze cos jeszcze znajde bo zapowiadaja sie dosc interesujaco - to tylko 7 ksiazeczek o wadze okolo 10 - 13Kg ;-) pelne opisow i schematow ... tylko , ze po germansku . Ale jezyk wrogow i przyjaciol trzeba znac . Wiec z nadzieja i dobra mysla zycze milego tygodnia .

Pozdrawiam - Piotr
    dee jay G
    Poziom 26  
    _jta_ napisał:
    dee jay G napisał:
    Światło ledów odbite od tablicy pada na fotoradar i nie widać nic oprucz światła.

Już chyba tłumaczyłem: to jest sposób na to, żeby od razu zaczęli ścigać...
    przecież uczciwy takich sztuczek nie potrzebuje, więc przestępca - łapać go!

A z kąd będzie wiadomo że tablica jest pomalowana??? I przecierz ledy będą świecić w IR a nie zwykłym światłem, więc jak to będzie widać gołym okiem??? Tylko przez fotoradar a że nie będzie widać numerów to niby kogo mają złapać???
  • TermopastyTermopasty
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Zauważą, że obraz jest z nieczytelnym numerem rejestracyjnym, będą wiedzieli,
    na której drodze i w którą stronę jedzie, i jak wygląda, i to wystarczy, by złapać.
    Myślę, że robią te zdjęcia aparatem cyfrowym, i mają obraz od razu, jakby
    używali filmu i dopiero po wywołaniu widzieli o co chodzi, to co innego...

-> saper3791: myślę, że to musi tylko z grubsza być dostrojone, i łapie dość
    szerokie pasmo, więc można się nie przejmować ułamkami milimetra.
    killer_89
    Poziom 11  
    może i odkopałem temat ale musze was zmartwić aparat w środku musi być na klisze związane jest to z tym że zdjęcia wykonane cyfrowo można łatwo edytować
    danek16
    Poziom 15  
    mysle ze to nie jest na klisze poniewaz nikt nie bedzie chodzil i zmienial kliszy z kazdego fotoradaru. moim zdaniem zdjecia sa automatycznie przesylane w kilka miejsc do policji.pozatym musza byc one troche edytowane ....np. zeby pokazac rejestracje albo twarz kierowcy (zaslonic pasazera).
    to jest tylko moje zdane,,,
    pozdrawiam
    Preskaler
    Poziom 38  
    Danek 16! Niestety jako dowód w sądzie MUSI być analogowe zdjęcie!
    djemen
    Poziom 14  
    A jaki to problem zrobić papierową odbitkę z cyfrowego zdjęcia?? W każdym cyfrowym fotolabie robią to na porządku dziennym!
    danek16
    Poziom 15  
    zaden problem jest przeskanowac zdjecie analogowe jak rowniez niema problemu zeby zeby wydrukowac zdjecie.tylko mysle ze nikt niebedzie chodzil i wyjmowal kliszy i wkladal nowej szczegulnie do wiszacych na stale fotoradarow.
    adikbo
    Poziom 26  
    Niestety panowie ale jako dowód w sądzie może być tylko i wyłącznie fotografia analogowa. Jeżeli dostaniecie fotkę cyfrową to sąd zakwestionuje ją jako dowód. Zdjęcia muszą być analogowe.

Druga sprawa to skrzynki. Wisi ich bardzo dużo ale fotoradary są zazwyczaj jeden albo dwa w mieście i obsługują kilka takich skrzynek na zmianę. Cały numer polega na tym, że taki radar po zdemontowaniu i przeniesieniu w inne miejsce traci homologację i zdjęcia z niego nie mogą być wykorzystane jako dowód w postępowaniu. Oczywiście ciężko jest to udowodnić i większość ludzi płaci. Zdarzało się jednak, że jak ktoś był uparty i szedł do sądu to mu sprawę umażali albo uniewinniali.

Oczywiście każdy taki fotoradar jest oznakowany. Zazwyczaj 100m wcześniej stoi tablica z ikonką fotoradaru i napisem. Co innego wersje przenośne. Tego już nie da się ominąć.

Jednak najlepsi są policjanci po cywilnemu w nieoznakowanych radiowozach z kamerą w środku (tzw wideoradar). Tu nie ma innej możliwości jak tylko znać na pamięć numery rejestracyjne samochodów z wideo. Wszystkie dostępne w sieci.
    djemen
    Poziom 14  
    Widzę, że kolega adikbo jest bardziej zorientowany w temacie, więc niech nam wytłumaczy czym też różni się fotka cyfrowa od analogowej...

Z tego co znam się na fotografii to wiem, że papierowe odbitki są dostępne zarówno z aparatów cyfrowych, jak i analogowych.
    adikbo
    Poziom 26  
    Cały problem polega na tym, że w sądzie jako dowód przedstawiamy nie tylko zdjęcie ale również negatyw, gdyż w razie konieczności ekspertyzy (w celu potwierdzenia autentyczności) biorą po prostu negatyw. W przypadku zdjęć cyfrowych nie jest już tak pięknie. I właśnie dlatego zdjęcia wykonywane przez policję i inne służby są robione aparatami analogowymi. W dodatku zazwyczaj są to zdjęcia czarno-białe żeby wyeliminować słabe oświetlenie i wpływ warunków atmosferycznych (lato/zima) i warunków oświetleniowych.
    Preskaler
    Poziom 38  
    No różni się tylko tym, że w cyfrowej nie ma "oryginału"! To znaczy może być pierwsze zdjęcie ale nie jest do odróżnienia od takiej "zmodyfikowanej" wersji. Można np. zmienić numer rejestracyjny i to jest NIE DO ZAUWAŻENIA! Dlatego sąd nie dopuszcza dowodu z fotografii cyfrowej. W analogowej wszelkie ingerencje (fotomontaż) są doskonale wykrywalne! Podobnie jak nie jest dowodem kserokopia dokumentu.
    killer_89
    Poziom 11  
    tak samo mozna się kłucic z parkingowymi oni własnie nosza cyfrówki (ciesze sie ze nikt mnie nie ochrzanił za archeologie ale poprostu szkoda by było wydawać kase na coś co by nie działało) a co do lamp błyskowych to są one stosowane ponieważ nie mają takiej mocy by oślepić kierowcy i są ustawione pod własciwym kątem a taką rolka jest wypstrykiwana w ciągu 3 godzin
    danek16
    Poziom 15  
    Ostatnio przejezdzalem przez EŁk i tam jest conajmniej kilka fotoradarow umieszczonych na slupach. Mam przez to rozumiec ze co 3 godziny jakis policjant czy ktos chodzi i zmienia klisze?
    adikbo
    Poziom 26  
    Popatrz na zdjęcie kilka postów wyżej. Jedna część przypomina trochę kasetę VHS. To właśnie w tej kasetce mieści się film(klisza fotograficzna 8mm bodajże) Zdjęć można wykonać około 1000. Wystarrczy że raz w miesiącu wyjmą i po sprawie. Poza tym większość radarów w "budkach" jest co kilka dni przenoszona w inne miejsce (zupełnie nielegalnie) wię wystarczy żeby w tym czasie zmieniali film.
    gadziuWLKP
    Poziom 11  
    mnie sie raz udało w ten sposób, jednak nie polecam go: wideoradar stał pod za dużym kątem - ograniczenie prędkości do 40 ja miałem na wideoradarze 96, naszczęscie zdjęcie było nieczytelne, wiem ile miałem na radarze ponieważ poprosiłem znajomą o sprawdzenie czy dostanę tą fotkę do domu - bałem o prawko, naszczęscie miałem fuksa...
    sochim
    Poziom 11  
    Tajne służby, jakich w polsce nie brakuje posiadają sprzęt do przerabiania zdięć cyfrowych na zdięcia na kliszy. O robieniu zdięcia monitorowi wpomniałem symbolicznie, bo robiłem juz takowe i efekt znam. A negatyw zdięcia można bez problemu na każdym programie do skanowania utworzyć.
    Jesli chodzi o zakłucanie fotoradara można to zrobić mając rejestracje wykonaną z tworzywa sztucznego, a za nim schowane użądzenie nadawcze o długości fali odpowiadającej częstotliwości pracy fotoradara, o szczegółach nie bede wspominał bo mam zamiar na tym zarobić w najbliższej przyszłości.
    maser81
    Poziom 19  
    No i mnie capneli.
    Jutro się dowiem o ile przekroczyłem, gdzie i o ile budżet mam miejszy na święta...

...
    No i przekroczyłem o 17 km na zakazie 30km/h. Portfel chudszy o 50zł (za dotychczasowy brak wykroczeń) i 2 punkty karne...
    Zdjęcie widziałem. Twarz niewidoczna (na szybie odblask), światła mocno prześwietlają zdjęcie. Trochę zaszumione (duże ISO?)
    Może ktoś się orientuje ile kosztuje antyradar który wykrywa mikrofale polskich fotoradarów?
    kostner
    Poziom 10  
    Strzała dzisiaj mnie skroil Fotoradar. Dlatego tez dorzuce swoje 3 grosze. Mieszkam w Niemczech i tutaj technologia fotoradaroow jest dosc rozwinieta. Otooz blyskaja one na czerwono blysk nie oslepia a cieplo sie robi tylko od adrenaliny. Co do zdjec musza przyslac numer rejestracyjny i twarz kierowcy inaczej nikt przy zdrowych zmyslach nie zaplaci. Ja jechalem akurat autem znajomego wiec mandat przyjdzie do niego. Wtedy pytaja kto jechal autem trzeba wypelnic formularz podac dane itp. W przypadku gdy mandat jest niski to mozna zaplacic bez podawania danych i po sprawie. Gdy jest wiekszy do tego punkty i zabranie prawka to czasami policja kryminalna do domu przychodzi i pyta kto jechal autem. Znajomy powiedzial kiedys ze autem, jechal jego kumpel z polski ale jego juz w niemczech nie ma dal jego adres z polski ale gliniarze odpuscili. Czasami gdy sie cos sciemni zeby nie placic gliniarz zakladaja ksiazke pojazdu gdzie trzeba wpisywac wszystkie trasy godziny i kierowcoow. Tak wiec w niemczech nie ma lekko z fotoradarami. Dziwie sie tylko ze ktos z Was placil mandat na ktorym jest tylko tablica przeciez gliniarze moga to zdjecie zrobic na parkingu :)

Pozdrawiam
    maser81
    Poziom 19  
    Taa na parkingu....
    Na moim było widać auto, okolicę (ulica na której jechałem) itd. Twarzy widać nie było, więc mógłbym ściemniać, że to nie ja itp...
    Tylko wtedy podpada się pod paragraf o zkładaniu fałszywych zeznań itp, a to już są znacznie grubsze sprawy i nie warte tych 50 zł jakie zapłaciłem.
    Może temat trzeba wziąść z innej strony?
    Wykrywać mikrofale można, więc może tędy droga?...
    luks
    Poziom 16  
    A ja mam taki pomysł: zakładamy na tablice przezroczysta szybke... hehe..oczywiście to byłyby ciekłe kryształy - coś jak LCD. Podajemy prad i mamy czarną tablicę ;-). A prąd sobie możemy włączać z kabiny. Jak nas zapytają co to - mówimy że chronimy cenną tablicę przez zabrudzeniem, dresami itp

Tylko czekać aż chińczyki wyprodukują takie duże matryce LCD do tego celu !
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Jakby jechał kto inny, a za zgodą właściciela, to dla służb ruchu wszystko jedno - najwyżej poproszą,
    żeby właściciel auta i kierujący ustalili między sobą, który z nich płaci i może dostaje punkty karne,
    a jak nie ustalą, to po prostu mogą uznać, że winę ponosi właściciel auta.

A jeśli by ktoś jechał bez zgody właściciela, to mogą potraktować to jako kradzież, i jest grubsza sprawa
    - na przykład mogą się czepiać, że właściciel nie zgłosił kradzieży, a jak zgłosił, to szczegółowe śledztwo.

Więc chyba żadne ściemnianie tu nie pomoże... co najwyżej podniesie koszty, i to może sporo.

Wykrywanie mikrofal - oczywiście można, pod warunkiem, że dotrą z takim wyprzedzeniem, że zdąży się
    zmniejszyć szybkość jazdy do przepisowej - jeśli urządzenie emituje je stale, i nic go nie zasłoni, to może to
    się udać; jak zrobią radar uruchamiany sygnałem z fotokomórki, to szanse są dużo mniejsze.
    Niektórzy kierowcy mają taką zasadę: pozwalają, żeby ktoś jechał 100-200m przed nimi - zawsze się znajdzie
    ktoś, komu tak się śpieszy, że chce jechać pierwszy; pomaga to na chłopców radarowców, bo łapią pierwszego,
    następny to widzi, odpowiednio wcześniej zwalnia, i jak go mierzą, to już jedzie z przepisową szybkością;
    jakby mieć detektor mikrofal, to można to samo zastosować do fotoradaru z fotokomórką.
    maser81
    Poziom 19  
    Cały bajer polega na tym, że o ile wiadomo gdzie jest stacjonarny radar to w przypadku tego przenośnego świństwa postawia to w krzakach i co?
    Znam miejsca gdzie stało to paskudztwo na ograniczeniu 20 km/h...a w moim aucie licznik zaczyna się od 20....Musiałbym stać by licznik pokazał 20...
    Paranoja...
    Ja chcę prostą rzecz: ma ostrzegać w mieście.
    Na trasie mam CB.
    Już myślę o zakupach antyradaru (kolega podrzucił mi antyradar w sprayu, popryskałem i chyba nawet lepiej widać tablicę w cyfrówce...
    romek696
    Poziom 12  
    ok ludzie a jak sie miewa sprawa nalepki na szybie na której jest nr rej. auta. ten komu zrobili foto z radaru to niech gdy na plicji będzie t oglądał to niech sie przyjrzy bo to mnie ciekawi. bo te spraje na tablice a naklejka ?
    a pod tematem że nie może błyskać to sie myli bo w niemcach to wali po oczach aż miło . w belgii np. robi zdjęcia tyłu jezdżę tirkiem i mi raz już błysło w lusterko w belgii . pozdro i ciekaw jestem jak z tą naklejką
    falabit
    Poziom 10  
    W Anglii sprzedają piloty do otwierania drzwi garazowych na właśnie radar gdy zblizasz się do garażu nadajnik odbiera cie i otwiera drzwi - wiec zamontowany w aucie zwróci sygnał fotoradaru i problem załatwiony, bo kto ci zabroni posiadać pilot do bramy garazowej .
    Grzesiek1711
    Poziom 16  
    o tym był kiedyś program w tvn turbo...
    jest taki nadajnik który montuje się pod zderzakiem (i to sieje w promieniu chyba 60*) służy to właśnie do otwierania bramy garazowej...
    to urządzenie zakłuca sygnał fotoradaru, że nie łapie on sygnału który wyśle...ale tylko za pierwszym czy drugim razem...po czasie załapie...można to wykorzystać jako dodatek do antyradaru...pierwszy strzał blokuje, antyradar pokazuje strzał, hamujemy drugi strzał i już mamy "dobrą" prędkość...tak to mniejwięcej działa