Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie indukcyjności cewki./sprawozdanie

09 Kwi 2013 19:25 3399 3
  • Poziom 7  
    <a title="img005.jpg"

Witam. Miałem laboratoria z metrologii i robiłem ćwiczenie : " Analiza błędów pomiaru pośredniego" i muszę zrobić sprawozdanie z tego tematu. Pierwsze co muszę obliczyć to indukcyjność cewki . Wzór na indukcyjność jest następujący :
    L=1/2πf √(Z^2-R^2 ). π= 3,14 , f=50Hz i teraz zaczyna się problem . R czyli rezystancja zaznaczona na obrazku czerwoną strzałką i Z czyli moduł impedancji mają takie same wzory =U/I . Przy czym podczas obliczania modułu, U to jest spadek napięcia na cewce i tu pytanie skąd mam go wziąć posiadając te dane ?
    Dodatkowo jak widać w tabelce mam 4 pomiary i tą indukcyjność muszę obliczyć dla każdego pomiaru osobno ? Te obliczenia robili koledzy z grupy dlatego nie jestem pewny czy to wszystko dobrze jest obliczone . Nie mam jeszcze zapisanego zakresu amperomierza i woltomierza, oraz wskazanej wartości przez te mierniki. Dało by się te wartości jakoś obliczyć posiadając dane z tabelki ? Sory że wzory nie są fachowo napisane ale nie wiem jak to się robi tutaj. Mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi proszę o pomoc. Jeśli coś jest nie jasne to proszę pytajcie , postaram się wyjaśnić .

Czy może zakres to jest to 1.5 oraz 15 odpowiednio dla amperomierza o woltomierza ? Sam już nie wiem ;/
  • Poziom 33  
    Schemat daj. Możesz policzyć indukcyjność kilkurotnie, dla upewnienia, lecz jej wartość nie powinna się zmienić. Stałe przyrządów w tabeli są źle napisane: ma być np. 1.5V/dz zamiast 1.5V/30dz.
  • Poziom 7  

Proszę schemat.
    Co do tego pomiaru indukcyjności to ok , tylko jest mi do jej obliczenia potrzebny moduł impedancji , a do obliczenia modułu impedancji jest mi potrzebny spadek napięcia na cewce i nie wiem skąd go wziąć ;/
    A co dokładniej miałeś na myśli pisząc że stałe przyrządów są źle zapisane ? Tam to jest chyba 15V/30dz , ta kropa jest tam chyba przypadkowo postawiona. I mi się wydaje że to może być ten zakres woltomierza czyli 15 przez liczbę podziałek czyli 30 , koledzy to pomnożyli przez to co wskazał miernik i otrzymali U=6 w pierwszym pomiarze .