Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej.

sebii20 09 Kwi 2013 19:26 4080 22
  • #1 09 Kwi 2013 19:26
    sebii20
    Poziom 14  

Witam kolegów.

Mam problem do którego robiłem już kilka podejść i nie mogę sobie z tym poradzić, powoli dochodzę do wniosku czy z mietkiem wszystko ok, albo jego softem.

Mianowicie, mam MikroTik 751G-2HnD (http://www.mikrotik.org.pl/urzadz.php?gr=5&kat=35&idx=1441), który mam trzy anteny wewnętrzne i gniazdo antenowe na podłączenie zewnętrznej anteny. Próbuję właśnie podłączyć do niego zewnętrzną antenę, gdzie według manuala napisane jest że w celu aktywacji gniazda zewnętrznej anteny należy ustawić Antena mode: antena b, tak też robię, ale cały czas mietek zachowuje się tak, jakby odbiór robił za pomocą tej zewnętrznej anteny, a rozsył cały czas za pomocą wbudowanej. i o co chodzi? próbowałem już różnych kombinacji, zaznaczania Chain'ów, odznaczania nic to nie daje.

Mam na dachu antenę dookolna interline, MT mam pod dachem i gdy ustawię Antena mode: antena b, tak jak w manualu rzeczywiście odbiór jest za pomocą zewnętrznej anteny, bardzo ładne sygnały, ale ja połącze jakiegoś klienta (sąsiad oddalony 100m) sygnał jest 30% na jego ovisie, a MT pokazuje sygnał ok. Nawet gdy odepnę antenę zewnętrzną, ten mietek sieje nieźle więc z tego wnioskuję że do nadawania używana jest antena wewnętrzna. Czemu? może miał ktoś podobny przypadek i ktoś będzie w stanie pomóc.

Wstawiam screeny ustawień:

MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej. MikroTik 751G-2HnD - Nie działa złącze anteny zewnętrznej.

Będę wdzięczny za pomoc.

0 22
  • #2 09 Kwi 2013 20:28
    piterus99
    Poziom 43  

Może po prostu masz uszkodzony egzemplarz, który na chain1 nie nadaje. Zrób test - wybierz antenna a, zaznacz chain0 RX i przy chain1 RX i TX i zobacz, czy np. laptop zadziała w sensownej odległości.

0
  • #3 10 Kwi 2013 07:06
    sebii20
    Poziom 14  

Zrobiłem kolego tak jak mówiłeś i jest bardzo słabiutki zasięg, ledwo ledwo. jak zaznaczę wszystkie chains to jest ok.

0
  • #4 10 Kwi 2013 10:36
    piterus99
    Poziom 43  

W takim razie wygląda na uszkodzenie urządzenia, skoro ten jeden łańcuch nie nadaje...

0
  • #5 10 Kwi 2013 14:47
    sebii20
    Poziom 14  

No dobra, a czy jak ustawię antena a: chain0 RX i chain0 TX i chain1 RX, to nie powinno działać?

A może to być wina softu?

0
  • #6 10 Kwi 2013 16:36
    piterus99
    Poziom 43  

Powinno działać.

Może to być wina softu, możesz przez netinstall jeszcze raz wgrać.

0
  • #7 10 Kwi 2013 18:19
    sebii20
    Poziom 14  

No ale też nie działa... :( antena a działa, jak ustawię antena b, to można wszystki kombinacje chain próbować nic.

Co proponujesz kolego, na gwarancje go?

0
  • #8 03 Cze 2013 16:57
    starfire
    Poziom 13  

Witam
    Ja się podepnę pod wątek, mam również ten model i dziwnie się zachowuję

Testuje:
    Antenna a
    włączone : chain0 Tx + chain1 Rx - działa (zasięg prawie full) ok -40db
    włączone : chain0 Rx + chain1 Tx - test w tym samym miejscu brak zasiegu - przykladam do MT tez brak (-90db)

włączone : chain1 Tx + chain1 Rx - test w tym samym miejscu brak zasiegu - przykladam do MT tez brak (-90db)

Podpinam zewnetrzna antene - stan nieznany powinna działac
    Antenna b
    włączone : chain1 Tx + chain1 Rx - nie działa siła ok -95db

Czyli co uwalony MT? Dodam ze po zakupie przy pierwszym uruchomieniu strasznie zasmierdzial wylaczylem zasilanie mu wlaczylem i obserwowalem - przestalo smierdziec :) no ale chyba sie cos wtedy spalilo??

0
  • #9 03 Cze 2013 18:35
    piterus99
    Poziom 43  

1. Chain0 RX musi zawsze być włączony.

Przestawiasz antenna mode na external lub internal ?
    Włącz wszystkie 4 opcje i musi lecieć.

Urządzenie bez podpiętej antenki istotnie może się uszkodzić jak je włączysz w konfiguracji.

0
  • #10 03 Cze 2013 18:35
    sebii20
    Poziom 14  

Witaj kolego.

Ja problemu nie rozwiązałem, specjalnie kupiłem MT z wyjściem na zewnętrzna antenę, bo takie rozwiązanie potrzebuję, a nadal leży mi obok MT, stary, niezawodny AirLive.

0
  • #11 03 Cze 2013 18:47
    starfire
    Poziom 13  

piterus99 napisał:
    1. Chain0 RX musi zawsze być włączony.

Przestawiasz antenna mode na external lub internal ?
    Włącz wszystkie 4 opcje i musi lecieć.

Urządzenie bez podpiętej antenki istotnie może się uszkodzić jak je włączysz w konfiguracji.

DLaczego Chain0 RX musi byc wlaczony? u mnie akurat gdy jest wylaczony to dziala
    a gdy zrobie : włączone : chain0 Rx + chain1 Tx - test w tym samym miejscu brak zasiegu - przykladam do MT tez brak (-90db)

Przestawiam anntena a antenna b zgodnie z tym co napisalem. Nigdy nie wlaczylem antenna b bez podpietej antenki.

Dodam ze oczywiscie wifi na MT dziala - chociaz cos ma chyba slaby zasieg - wiec dlatego testuje. Na wlaczonych 4 opcjach dziala ale powinno dzialac na innych kombinacjach wg. mnie a nie dziala. wiec pytanie czy ktorys z modulow nie jest spalony?

0
  • #12 03 Cze 2013 19:15
    sebii20
    Poziom 14  

Kolego piterus99, ja też tego problemu nie rozwiązałem, dużo mi podpowiedziałeś, jednak gdy ustawię antena b, żadna z kombinacji chain nie działa prawidłowo! Nie wiem o co chodzi.
    Efekt jest taki, że jak mam klienta oddalonego 200m, ja na MT mam sygnał świętny, a klient na poziomie nie całe 30%. Wygląda to tak jak by MT, zewnętrzną anteną tylko odbierał sygnał, a nadal nadawał wewnętrzną którąś.

1
  • #13 03 Cze 2013 19:24
    starfire
    Poziom 13  

wg tego co znalazłem powinno odbierac i wysylac zewnetrzna innej opcji nie ma :
    - Chain0
    o one antenna for TX
    o one antenna for RX

- Chain1
    o one antenna for TX/RX
    o MMCX connector for external antenna

i zgodnie z instrukcja :
    "enabling the external antenna disables the built-in Chain1 antenna."

0
  • #14 03 Cze 2013 19:33
    sebii20
    Poziom 14  

Dokładnie kolego, mi nikt nie potrafił pomóc, ja zrezygnowałem i tak jak mówie mam obok APeka.

A też tak masz, przy opcji antena b, jak by odbierał zewnętrzną a nadawał wbudowaną? sprawdź, przy zaznaczonych wszystkich chain.

0
  • #15 03 Cze 2013 19:35
    starfire
    Poziom 13  

a jak to sprawdzic? standardowo mam zaznaczone wszystkie i dziala w domu wifi ale wg. mnie slabo. Dzis podpialem zew. antene i albo ta zew. jest jakas licha albo cos z MT nie tak bo nie poprawila mi zasiego sieci

0
  • #16 03 Cze 2013 19:42
    sebii20
    Poziom 14  

ja sprawdziłem to tak, ze mam zewnętrzną antenę na dachu i klienta oddalonego 200m. na innym ap mam sygnały w granicahc 90%, na MT, odbiór, już nie pamiętam, coś ok -40db, a sygnał u klienta ok 30%, więc tak jak by nie nadawał zewnętrzną anteną

0
  • #17 03 Cze 2013 19:48
    starfire
    Poziom 13  

no ale u mnie tak :

Podpinam zewnetrzna antene - stan nieznany powinna działac
    Antenna b
    włączone : chain1 Tx + chain1 Rx - nie działa siła ok -95db

nawet jak przyloze telefon do anteny to poziom sygnalu -90db chyba ze jakos inaczej sie aktywuje zewnetrzna antene

Ale jak zrobie antenna b (zewnetrzna) i chain1 Rx + chain1 Tx wlaczone i robie skan sieci to znajduje mi duzo wiecej sieci ... wiec antena zenwnetrzna co ? odbiera? a nie nadaje ?

0
  • #18 03 Cze 2013 21:24
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

Podstawowe pytanie: w jakim trybie pracuje u was WLAN ? MIMO to technika ściśle związana ze standardem 802.11n, więc nie wiadomo (co prawda za długo nie szukałem :P) co się dzieje - który kanał pozostaje aktywny - w niższych standardach. nie warto tez "smażyć gołębi" pełną mocą nadawczą - warto ustawić "regulatory domain" i wybrać właściwy kraj.
    Osobiście tez używam 751U jako router domowy, faktycznie nie ma za walecznych tych wbudowanych antenek, a z anteny zewnętrznej nie korzystałem. Niedawno pojawiła się oficjalna wersja RouterOS 6.0, po wgraniu stał się jakby stabilniejszy i radio jakoś lepiej działa (obserwując, jak się zestawiało przedtem i teraz z laptopem). Oczywiście oprócz upgrade systemu należy pamiętać o upgrade firmware płyty.

0
  • #20 03 Cze 2013 21:44
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    . Niedawno pojawiła się oficjalna wersja RouterOS 6.0, po wgraniu stał się jakby stabilniejszy i radio jakoś lepiej działa (obserwując, jak się zestawiało przedtem i teraz z laptopem).

Jaki masz uptime? Nie wysypały Ci się DNSy ?

Możecie opisać przybliżone zasięgi jakie macie? Tak pi razy oko. Najfajniej by było jakby ktoś dał znać jak to grzeje przez sufit.

0
  • #21 03 Cze 2013 21:58
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

piterus99 napisał:
    Jaki masz uptime? Nie wysypały Ci się DNSy ?

Obecnie nieduży, za 20 min. będzie 6 dni, w zeszłą niedzielę prąd przerywał :) Z DNS-ami żadnego problemu, z tym, że mam od jakiegoś czasu ustawione statycznie, bo dostawca podawał w dzierżawie jeden nieaktywny i routerowy DNS cache nie miał czasami kogo zapytać. Co do zasięgów - spróbuję jutro połazić z inSSID-erem, ale szału nie ma. Jakieś 10 m po prostej, po drodze 1 ściana nośna i 2 działowe i poziom sygnału klienta n-kowego robi się na poziomie -85 - -88 dB, transmisja "szarpana"...

Edit: pomiary kartą Broadcom 802.11g, odczyty z inSSID-era:

ustawienia karty WLAN routera: tryb b/g/n, szerokość kanału auto, regulatory domain, Poland - emisja 14dBm.

punkty odniesienia:
    30 cm od routera (brak przeszkód) - -18 dB, 3 m od routera (brak przeszkód) - -47dB
    8 m, jedna ściana (działowa) - -63 dB
    10 m, dwie ściany działowe - -69 dB
    ok. 14 m po prostej, jeden poziom wyżej/niżej, czyli w tym jeden strop i trzy ściany, w tym jedna nośna - -82 - -85 dB

0
  • #22 23 Mar 2014 21:21
    starfire
    Poziom 13  

W moim przypadku rozwiązaniem była reklamacja MT - okazało się, że jeden moduł antenowy jest spalony - po zakupie przy pierwszym włączeniu zaśmierdziało coś mocno nie powiązałem tego faktu z moim problemem. Po wymianie noa nowy problem zniknął.

Pozdrawiam
    Starfire

0
  • #23 23 Mar 2014 21:42
    sebii20
    Poziom 14  

dzięki :) chyba będę musiał to samo zrobić

0