Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PS2 - jaki zamiennik drivera lasera?

23 Lut 2005 18:12 3579 6
  • Poziom 19  
    Wstawiłem Duo2se do PS2 (V10) i dałem napięcie zasilania LA6508 na 5V, żeby zabezpieczyć się przed jego uszkodzeniem na przegrywanych płytach.
    Wszystko niby ok jednak po 5 dniach ma trudności z odczytem niektórych płyt CD i DVD nawet oryginalnych (inne natomiast działają bez problemu). Pomogło na krótką metę przeczyszczenie soczewki isopropanolem. Rozebrałbym i spróbował przeczyścić zwierciadło jednak konsola jest nowa (ok. 1 miesiąc) wiec nie sadze żeby to było potrzebne.
    Czuje po prostu że driver ma zbyt małe napięcie zasilania w tym momencie. Jednak, gdy wrócę do napięcia 12V istnieje ryzyko uszkodzenia drivera na nieoryginalnych płytkach.
    Jak czytam z opisu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=151046&highlight=ba8515
    to rozwiązaniem jest dołożenie BA8515 na dodatkowej płytce. Z tym że po sklepach w sieci to widzę ze są dostępne BA5815 (wiec czy to literówka w poście?) lub ew zamiennik:
    http://microland.pl/sklep/product_info.php?cPath=30_35&products_id=47
    w formie dodatkowego układu na tasiemce.

Wiec teraz mam pytanie. Czy po prostu wylutowac stary układ i wsadzić "lepszy" zamiennik czy go dolutować do już istniejącego?
    Czy jednak układ drivera zasilany napięciem 5V MUSI/powinien bez problemu odczytywać płyty?
    opisuje J_Bravo?
  • Poziom 20  
    Zamiennik jest na układzie BA 5815. Przed podłączeniem należy usunąć z płyty oryginalny układ LA. Przed wymianą radziłbym sprawdzić rezystancję cewek ogniskowania i śledzenia w głowicy laserowej ( powinno być ok. 4,5 ohm ). I jeszcze jedno pytanie: czy podniosłeś nogę układu LA 6508 (tę do której podłączasz 5V).
  • Poziom 17  
    Są dwa rodzake zamienników.W pierwszym przypadku podnosi się tylko cztery nogi od ogniskowania i w to miejsce wpina się BA.Resztę zadań (otwieranie szuflady) wciąż pełni LA.W drugim wypadku wypruwa się LA z płyty a w jego miejsce lutuje się zamiennik na specjalnej taśmie.Obydwa sposoby przetestowałem i obydwa chodzą ok.Ten pierwszy jest może mniej elegancki.

Cytat:

Rozebrałbym i spróbował przeczyścić zwierciadło jednak konsola jest nowa (ok. 1 miesiąc) wiec nie sadze żeby to było potrzebne.

A gdzie kupiona ? Bo jeśli w Mediamarkt lub w innym hipermarkecie to nie wachałbym się spojrzeć na lusterko i dolną soczewkę.Do hipermarketów często gęsto trafiają tak zwane "grady" - konsole po zwrotach klientowskich "zregenerowane" w serwisach.Tylko,że tym panom w tych serwisach nie chce się nawet przedmuchać konsoli sprężonym powietrzem.

Pozdr.
  • Poziom 19  
    Do dariuszj: oczywiście, że podniosłem.

Zakupiłem układ na tasiemce, wylutowałem stary (metodą "na drucika" co go niestety pozbawiło dwóch nóżek - podczas próby przywracania ich pierwotego kształu) i wstawiłem ten z tasiemki.
    Niestety objaw jest teraz taki, że kieszeń się nie wysuwa oraz głowica nie jeżdzi po sankach.
    Niebieska dioda tylko w tym czasie mruga.
    No i laser przy takiej próbie raz mignie.
    Tasiemka na bank dobrze przylutowana (przejścia na ścieżkach po niej są).
    Już sam nie wiem co z tym.
  • Poziom 19  
    Styki oki, przejscia sa.
    Przegrzac podczas lutowania oczywiscie go nie moglem (bo niby jak na tasiemce?).
    Proponujesz go reklamowac?
  • Poziom 19  
    Wymieniałem zamiennik na tasiemce. Okazało się iż tamten faktycznie był uszkodzony.
    Teraz CD działa ale wróciłem do punktu wyjścia.
    Mianowicie czyta ale tylko płyty DVD bardzo dobrej jakości. Starcze lub zużyte niestety nie. :( (w suemie wiecej nie czyta niz czyta)
    Zwierciadło i soczewkę przeczyściłem niestety to nie pomaga.
    Delikatna próba regulacji wyskości lasera też nie pomaga. Czyżby dioda laserowa była już wypalona?? ew soczewka?
    Potencjometrów na laserze nie ruszałem, żeby już całkiem nie pogorszyć sprawy
    Proponujecie coś?