Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MATLAB - Prostownik 3fazowy

januszvoid 09 Kwi 2013 20:59 1881 8
  • #1 09 Kwi 2013 20:59
    januszvoid
    Poziom 10  

Witam,
    Mam problem. Mam do zrobienia prostownik trójfazowy w matlabie. Wpadłem na pomysł, że aby otrzymać sygnał złożony z wyprostowanych trzech faz można tego dokonać za pomocą porównań, tzn jeśli funkcja napięcia A w danym punkcie czasu jest większa od nap. B i C to ona jest "aktywna" w danym przedziale czasowym napięcia wyjściowego itd. Chodzi tutaj o próbkowanie trzech funkcji i porównywanie ich wartości w danym czasie. Zrobiłem już taki program, ale mi nie działa

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 8
  • #2 10 Kwi 2013 00:31
    Raphaw
    Poziom 20  

Jaki układ prostownika? Mostek 6D ? Jeśli tak to trzeba brać pod uwagę napięcia międzyfazowe. Opis pt. "nie działa" zbyt wiele nie wyjaśnia..

0
  • #3 03 Maj 2013 18:21
    januszvoid
    Poziom 10  

Zrobiłem prostownik. Na wyjściu mam klasyczne tętnienia które idą potem na filtr LC. Problem w tym, że nie wiem jak go zamodelować w matlabie. Wiem, że będę musiał rozwiązać to równaniami różniczkowymi, ale nie wiem jak je zapisać. Z tego filtra sygnał idzie potem na falownik.

Zamieszczam kod prostownika:

Kod: text

oraz schemat [ zadanie to polega na zapisaniu demka simulinka AC-DC-AC pwm conwerter do matlaba] :

Więc można by było to policzyć z oczka, napięcie wejściowe do filtru to funkcja z [ napięcie wyjściowe prostownika], a napięcie na kondensatorze filtra to napięcie wyjściowe filtra (wejściowe falownika). Proszę o pomoc przy ułożeniu tych równań.

0
  • #4 11 Maj 2013 19:08
    Dariusz Bismor
    Poziom 17  

Poradziłeś sobie czy jeszcze nie?

0
  • #5 11 Maj 2013 19:43
    januszvoid
    Poziom 10  

nie

0
  • #6 11 Maj 2013 20:32
    Dariusz Bismor
    Poziom 17  

Napięcie wyjściowe filtru to napięcie z dzielnika szeregowego LC, transmitancja wychodzi:
    $$\frac{1}{s^2LC+1}$$
    - oczywiście w stanie bez obciążenia. Dla wartości na schemacie kod matlaba będzie taki:

Kod: c

Następnie symulujesz układ za pomocą lsim, podając sys, sygnał i wektor czasowy (t) jako argumenty.

0
  • #7 02 Cze 2013 20:04
    januszvoid
    Poziom 10  

Prowadzący zalecił jednak zrobienie tego w czasie za pomocą równań różniczkowych, ale kompletnie nie wiem jak zrobić to w matlabie. Wiem, że będzie można zróżniczkować dwa razy prąd. Proszę o pomoc. Poniżej napisałem równanie ale nie wiem jak je zapisać w matlabie

0
  • #9 02 Cze 2013 21:44
    Raphaw
    Poziom 20  

Można spróbować powalczyć ze zmiennymi symbolicznymi, wtedy wystarczy przepisać równania i "samo" się policzy. więcej w helpie matlaba.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo