Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)

09 Kwi 2013 22:36 4857 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    moja 5 letnia zmywarka Bosch SRS45T72EU zaczęła zatrzymywać się na 1 min i niedomywała naczyń.

po przewertowaniu forum elektrody wszystko wskazywało na zabrudzony płaszcz wodny i hydrostat.

Rozebrałem bok zmywarki, wyczyściłem hydrostat, płaszcz wodny (z nim trochę trwało - na zmianę kret w żelu, kwasek cytrynowy i ocet + gorąca woda) i po dwóch dniach był drożny (szczególnie czarny pływak i taki wąski kanalik dochodzący do niego).

Sprawdziłem 2 elektrozawory (wymontowałem i podłączyłem 230V - pracowały poprawnie.
    Wyczyściłem sitko pomiędzy wężem dopływowym a aqua elektrozaworem.
    i... dalej myje źle, ale nie zawsze.

Zauważyłem, że
    Jak włączam program 55-65 st + przyśpieszony program to na wyświetlaczu pojawia się zwykle 102, 103, 104 min i wtedy jest OK. Naczynia są umyte, a po skończeniu programu i otwarciu drzwi od zmywarki bucha gorąca para.

Ale jeśli na początku zmywania pojawia się 118 min, czy coś koło tego to tak w połowie cyklu słychać, że pompa chodzi, ale nie słychać ruchów ramion (jak otworzę drzwi od zmywarki to ramiona się nie obracają) - chyba nie pobiera wody.
    Niby program dojdzie do 0 min ale naczynia są zimne i niewypłukane.

Co może być jeszcze nie tak? co mogę jeszcze sprawdzić ?
    proszę o podpowiedzi
  • MetalWork
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Pompa pracuje przy małym poziomie wody. Wymontuj jeszcze raz zespół hydrostatu, następnie oczyść rurkę za hydrostatem bo wydaje mi się że o niej zapomniałeś.
    rurka za hydrostatem
    Wystarczy mocniej pociągnąć i wyskoczy. Przy wkładaniu posmaruj oringi np ludwikiem
  • MetalWork
  • Poziom 11  
    Niestety to nie pomogło,
    załączam kilka fotek

Proszę o pomoc, może ktoś coś mi podpowie, bo już mi ręce opadają.

Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)

Na ostatnim zdjęciu widać rurkę, którą wymontowałem i wyczyściłem.
    I jeszcze jedno, jak na wyświetlaczy pojawi się na starcie ok 117 min na programie auto, to program nie dochodzi do 0, tylko zatrzymuje się na 1 min.

I ostatnie moje spostrzeżenie. Jak włączę program (wyświetlacz pokazuje np. 118min) i zatrzyma się na 1 min, potem robię reset, i włączę od początku to na wyświetlaczu pojawia się np. 104 min i wtedy zmywarka pięknie kończy cykl z czystymi, gorącymi naczyniami. Ki diabeł?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Sprawdź jeszcze dwa elektrozawory na dole pod płaszczem, wystarczy obrócić i wychodzą. Chyba ten prawy potrafi zardzewieć. Jak zardzewiały to oczyść papierkiem i sprawdź czy zadziała. Co kilka programów zmywarka może doliczyć kilka minut potrzebnych na regeneracje złoża jonitowego za co odpowiada właśnie ten elektrozawór. Zobacz czy po tym dłuższym programie nie zostaje woda w płaszczu. Może moduł uszkodzony i nie podaje napięcia na cewkę elektrozaworu?
  • Poziom 11  
    Elektrozawór po prawej stronie był zardzewiały na połowie obwodu trzpienia, wyczyściłem i zobaczymy. Wcześniej przetestowałem go podając napięcie i działał, nie rozbierałem go.

Dziś wieczorem włączę maszynę i dam znać czy pomogło.

Bosch SRS45T72EU - nie pobiera wody (czasami)
  • Poziom 11  
    Zmywarka skończyła cykl poprawnie :) mam nadzieję, że kolejne też będą OK. Za kilka dni odezwę się z informacją czy problem został rozwiązany.

Dziś podczas mycia obserwowałem płaszcz wodny (cykle napełniania i opróżniania) przez prawie cały program. Zauważyłem, że po wyczyszczeniu z rdzy elektrozaworu zmywarka nie "wypluwa" co jakiś czas wody, tylko w określonych momentach czasowych. A wcześniej wyglądało to tak: leci sobie program, słychać jak ramiona się obracają i woda uderza w naczynia i co kilkanaście sekund odpompowanie małych ilości wody i pewnie po upływie np 15-20 min w zmywarce już nie było wody i chodziła na pół sucho.

dzięki za wskazówki
  • Poziom 14  
    Podpowiedzcie jak wyjąć hydrostat?
    Ciągnąć?
    Jakieś zaczepy?
  • Poziom 11  
    Zmywarka każdy cykl pracy kończy poprawnie. Dziękuję za wszystkie wskazówki.