Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zewnętrzny monitoring ip na firmie

10 Kwi 2013 00:00 2865 13
  • Poziom 7  
    Witam, chce założyć monitoring na firmie opierający się na kamerach IP. Budżet to 10 000 do 15 000 zł netto. Musi się w tej kwocie zawierać cały system, czyli kamery, serwer, kable itd. Cały monitoring chce założyć sam (w razie czego mogę liczyć na pomoc u specjalisty w tej dziedzinie), z tego też powodu pierwsze pytanie, czy dobrze rozumuje? Będę potrzebował serwer, czyli komputer z zamontowanym dyskiem twardym o dużej pojemności i możliwości pracy 24/7, do tego też Switch itd., kamery IP oczywiście, okablowanie wszystko?. Następnie w jaką firmę sprzętu najlepiej się kierować? Obecnie chciałbym założyć koło 5-6 kamer, docelowo 20. Nie chcę opierać monitoringu na badziewnym sprzęcie, żeby później się denerwować tylko, że wydałem kasę a i tak "g" mi to dało. Wolę zrezygnować z paru kamer na początek, ale mieć dobrą podstawę pod rozbudowę. Dodatkowo lepiej wybrać skrętkę i zwykłe kable zasilające czy zastosować od razu system PoE?Dodam, że w niektórych miejscach jest możliwość podpięcia się pod sieć z np. lamp tylko czy to by nie kolidowało? Pierwsze kamery będą montowane "po budynku", te w przyszłości będą musiały mieć komunikację bezprzewodową. Od czego zacząć? Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam,
    W obecnej chwili, praktycznie wszyscy dystrybutorzy CCTV maja w swojej ofercie.
    - kamery IP.
    - serwery ( komputery) lub NVR ( rejestratory strumieni).
    - możliwość udzielenia porad lub wykonanie projektu takiej instalacji.

Zwróć się więc do dystrybutora CCTV/ systemów alarmowych w swojej okolicy - w Szczecinie masz ich trochę :
    - AAT
    - Ultrak
    - HSA
    - Volta
    -Alpol
  • Poziom 17  
    1000-15000 na 5-6 kamer czy na 20 kamer?
  • OptexOptex
  • Poziom 7  
    sebfire napisał:
    1000-15000 na 5-6 kamer czy na 20 kamer?

na 5-6 kamer

Dodano po 5 [minuty]:

Nie do końca rozumiem sprawy z rejstratorami może mnie sprostujecie. Jak są kamery analogowe podłączamy je do rejstratora normalnie, w przypadku kamer IP podłącza się je za pomocą kabla "ethernet" do np. switcha po co więc rejstrator do kamer ip, jaką on rolę wtedy pełni ? całego serwera w sensie że podłączamy do niego kamery i mamy spokój czy tylko np. miejsca do magazynowania danych?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Kamery podłączamy do switcha, do którego również wpinamy rejestrator. Pełni on funkcję miejsca magazynowania danych, jak również urządzenia do podglądu, odtwarzania i wiele innych funkcji...zależy jaki rejestrator. Zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz łącząc się z rejestratorem łączysz się de facto równocześnie ze wszystkimi kamerami naraz.

Podobną funkcję może pełnić komputer, a o przewadze jednego nad drugim i odwrotnie jest co najmniej kilka wątków na tym forum.
  • Pomocny post
    specjalista-kamery przemysłowe
    Rola serwera wynika z jego definicji. Służy do gromadzenia "informacji" (np. zapis danych) oraz ich udostępniania (np. "retransmisji" sygnałów wideo z kamer do jednostek klienckich, które łączą się z serwerem, a nie bezpośrednio z kamerami).

Oczywiście wiele rozwiązań w monitoringu wizyjnym IP pozwala na eliminację serwera, jednak często są to rozwiązania znacznie uboższe - brak jest możliwości realizacji na aplikacji klienckiej tego, czego umożliwia aplikacja serwerowa.

W Twoim przypadku, jeśli nie zamierzasz gromadzić danych (zapisywać strumieni wideo) i korzystać z zasobów systemowych (kamer) z jednego stanowiska klienckiego sensownym według mnie rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania pracującego na zasadzie serwer-klient.

System IP jest systemem rozproszonym. "Klocki" dopinasz do sieci i wszędzie tam, gdzie masz dostęp do sieci, możesz korzystać ze swojego systemu (musisz mieć oczywiście odpowiednią wydajność/łącze oraz uprawnienia dostępu).
    System analogowy CCTV (rozszyfrowując ten skrót pojawi się zwrot "obwód zamknięty") posiada ograniczenie w postaci konieczności zastosowania jakiegoś "koncentratora (przełącznik, dzielnik, multiplekser, rejestrator z wbudowanym multiplekserem), aby móc korzystać z zasobów systemowych. Na marginesie - stosując rejestrator także można pokusić się o stwierdzenie, że masz system IP (zdecydowana większość obecnie dostępnych rejestratorów ma kartę sieciową).
  • Poziom 7  
    Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

WP_elewator napisał:
    Witam,
    W obecnej chwili, praktycznie wszyscy dystrybutorzy CCTV maja w swojej ofercie.
    - kamery IP.
    - serwery ( komputery) lub NVR ( rejestratory strumieni).
    - możliwość udzielenia porad lub wykonanie projektu takiej instalacji.

Zwróć się więc do dystrybutora CCTV/ systemów alarmowych w swojej okolicy - w Szczecinie masz ich trochę :
    - AAT
    - Ultrak
    - HSA
    - Volta
    -Alpol

Odwiedziłem jak narazie dwie firmy jedna była pomocna druga raczej mnie pogoniła co jest oczywiście zrozumiałe.

Kolejne pytanie , z powodu propozycji ze strony firmy, co to są tak naprawde te kamery HD-SDI czy jest to poniekąd "pochodna" kamer analogowych dobrze rozumuje? I co o tym myślicie ? Alternatywa dobra do ip ? Na pewno ich nie zastąpi, no ale ew. rejstrator hybrydowy , opłaca się tak kombinować ?
  • Pomocny post
    Technologia HD-SDI pochodzi z profesjonalnej telewizji studyjnej.
    W Polsce nie jest zbyt popularna (może ze względu na lobby IP?). Za to na rynku brytyjskim technologia staje się coraz popularniejsza.

Z kamerami "analogowymi" wspólna jest w zasadzie metoda przesyłu sygnału wideo (kabel koncentryczny), sposób podłączenia sygnały wideo do rejestratora oraz sposób obsługi rejestratora.

Sam sygnał wideo jest sygnałem cyfrowym, dodatkowo nieskompresowanym. Kompresją sygnału wideo zajmuje się rejestrator (tak jak w przypadku kamer "analogowych"; w przypadku kamer IP kompresja odbywa się bezpośrednio w kamerze). Większość kamer HD-SDI to kamery megapikselowe (HD lub Full HD). Nie napisałem "wszystkie", a "większość", ponieważ może jakiś producent ma "fantazję" i oferuje kamery o niższej rozdzielczości...
  • Poziom 7  
    Jak wyglądają ceny porównując IP i HD-SDI bo jak patrze ogólnie to wcale HD nie są tańsze , montaż wiadomo będzie łatwiejszy w przypadku HD , jakość obrazu ? zgaduje że w kamerach HD bedzie ona lepsza w nocy zaś w dzień wygrywa IP mam racje? jakie są różnice mniej wiecej w jakości ? Coś możecie jeszcze powiedzieć aby porównać te dwie technologie ?
  • Pomocny post
    Johhnyszcz napisał:
    Tak więc kamery IP i HD-SDI cena?
    Zadaj komuś takie pytanie i zapytaj się, co z tego pytania zrozumiał...

Johhnyszcz napisał:
    jak patrze ogólnie to wcale HD nie są tańsze
    A dlaczego mają być tańsze?

Johhnyszcz napisał:
    montaż wiadomo będzie łatwiejszy w przypadku HD-SDI
    Kwestia do polemiki: instalator CCTV powie, że łatwiej instalować HD-SDI, instalator IT będzie miał inne zdanie...

Johhnyszcz napisał:
    zgaduje że w kamerach HD będzie ona lepsza w nocy zaś w dzień wygrywa IP mam rację?
    A na jakiej podstawie takie teorie (zgadywanki)? O czułości decyduje przede wszystkim przetwornik obrazu - a taki sam przetwornik obrazu może być w kamerze IP oraz HD-SDI.

Johhnyszcz napisał:
    jakie są różnice mniej więcej w jakości?
    Kamera HD-SDI przesyła obraz nieskompresowany. Dalej, w celu zapisu, jest on kompresowany przez rejestrator.
    Kamera IP kompresuje obraz samodzielnie.
    Jeśli rejestrator skompresuje obraz w stopniu porównywalnym do kompresji w kamerze - obraz będzie miał porównywalna jakość.
    Dodatkowa funkcja kamer HD-SDI - brak opóźnienia w transmisji.

Johhnyszcz napisał:
    Coś możecie jeszcze powiedzieć aby porównać te dwie technologie?
    Przykład
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Johhnyszcz napisał:
    Coś możecie jeszcze powiedzieć aby porównać te dwie technologie ?

Tak w zasadzie to można przyjąć że HD-SDI jest kolejną generacją systemu CCTV ( tak zwaną "zamkniętą" telewizją ) oferującą dużo wyższą jakość i rozdzielczość obrazu w stosunku do swojej poprzedniczki.
    Wszystko zależy od tego jakie cechy chcesz wykorzystać w swojej instalacji.
    Dostęp do poszczególnych obrazów z kamer w systemie HD-SDI jest identyczny jak w standardowych systemach CCTV.
    kamera-> obraz przesłany do "rejestratora"-> możliwość podglądu "rejestratora" na monitorze i w sieci internetowej.

W systemie opartym o kamery IP masz dużo większe możliwości, na przykład:
    - wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci
    - możliwość elastycznego określenia podglądu obrazu
    - podgląd NVR ( podobny do podglądu DVR w CCTV)
    - indywidualny podgląd każdej z kamer.
    - możliwość zapisywania obrazów w kilku miejscach jednocześnie.

Jak już jeden z moich poprzedników napisał :
    Każda kamera IP ma wbudowany układ przetwarzania obrazu w przypadku HD-SDI, czy standardowego CCTV obróbka obrazu umożliwiająca jego dalszy podgląd w internecie odbywa się w rejestratorze co ogranicza możliwości dostępu do jednego punktu.

Na dzień dzisiejszy nie ma, w zasadzie różnicy w jakości obrazu z kamer IP czy HD-SDI . Przy ich budowie wykorzystuje się takie same elementy - różnice stanowi tylko sposób przesyłu tego obrazu.
  • Poziom 7  
    treborsz napisał:
    Johhnyszcz napisał:
    Tak więc kamery IP i HD-SDI cena?
    Zadaj komuś takie pytanie i zapytaj się, co z tego pytania zrozumiał...
    Poprawiłem
    treborsz napisał:

Johhnyszcz napisał:
    jak patrze ogólnie to wcale HD nie są tańsze
    A dlaczego mają być tańsze?
    Miałem złe pojęcie
    treborsz napisał:

Johhnyszcz napisał:
    zgaduje że w kamerach HD będzie ona lepsza w nocy zaś w dzień wygrywa IP mam rację?
    A na jakiej podstawie takie teorie (zgadywanki)? O czułości decyduje przede wszystkim przetwornik obrazu - a taki sam przetwornik obrazu może być w kamerze IP oraz HD-SDI.
    Tak słyszałem i wyczytałem
    treborsz napisał:

Johhnyszcz napisał:
    jakie są różnice mniej więcej w jakości?
    Kamera HD-SDI przesyła obraz nieskompresowany. Dalej, w celu zapisu, jest on kompresowany przez rejestrator.
    Kamera IP kompresuje obraz samodzielnie.
    Jeśli rejestrator skompresuje obraz w stopniu porównywalnym do kompresji w kamerze - obraz będzie miał porównywalna jakość.
    Dodatkowa funkcja kamer HD-SDI - brak opóźnienia w transmisji.

Johhnyszcz napisał:
    Coś możecie jeszcze powiedzieć aby porównać te dwie technologie?
    Przykład
    Dziękuje :)

Dodano po 18 [minuty]:

Dziękuję za odpowiedzi są bardzo pomocne
    WP_elewator napisał:

Wszystko zależy od tego jakie cechy chcesz wykorzystać w swojej instalacji.

Monitoring będzie budowany od podstaw. Dane będą zapisywane "na miejscu" w sensie takim że nie będę wykorzystywał do magazynowania danych żadnego serwera w internecie ponieważ tu na miejscu mam limity przesyłu danych. System musi być elastyczny pod względem ilości kamer , jak już mówiłem w przyszłości planuje 20 kamer. Co wpływa na niekorzyść HD ponieważ wiąże się z kupnem albo od razu rejestratora na 20 kamer co będzie nie mało kosztować , lub wymianą starego "mniejszego" na "większy" co będzie też koszto twórcze. Zaś w przypadku IP wymianą tylko switcha . Poprawcie mnie jeśli się mylę. Połowa kamer które zamierzam zamontować w przyszłości będzie musiała mieć komunikację bezprzewodową z urządzeniem rejestrującym ponieważ nie ma możliwości pociągnięcia kabla. Stąd też pytanie rozwiązanie bezprzewodowe będzie tańsze w przypadku kamer HD czy IP ? wydaje mi się że IP ale nie wiem dlatego pytam. Również część z tych przyszłych kamer będzie musiała pracować w bardzo ciężkich warunkach, wysoka wilgoć dużo kurzu ale to już kwestia obudowy na kamerę o ile się nie mylę. Podaję wszystkie te kryteria które będą wymagane w kamerach montowanych w drugim etapie bo nie chce sobie teraz kłody pod nogi podłożyć. I jeszcze jedna sprawa w większej części będę korzystał z tego monitoringu zdalnie czyli z innego miejsca przez internet i na tym mi najbardziej zależy.
  • Poziom 31  
    WP_elewator napisał:
    W systemie opartym o kamery IP masz dużo większe możliwości, na przykład:
    - wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci
    - możliwość elastycznego określenia podglądu obrazu
    - podgląd NVR ( podobny do podglądu DVR w CCTV)
    - indywidualny podgląd każdej z kamer.
    - możliwość zapisywania obrazów w kilku miejscach jednocześnie.

Dodam jeszcze:
    - system IP nie jest uwiązany przewodami do jednego miejsca, podczas remontu, malowania wystarczy komputer przenieść do innego pomieszczenia z dostępem do sieci,
    - w wypadku awarii komputera można błyskawicznie uruchomić rejestrację na kolejnym, nie trzeba przekładać karty,
    - praktycznie nie ma ograniczenia maksymalnej rozdzielczości kamer IP,
    - brak ograniczenia odległości kamery od rejestratora, wystarczy odpowiednio sprawna sieć, budowane są systemy rozległe np. obejmujące sklepy w różnych miejscowościach.
  • Poziom 25  
    Johhnyszcz napisał:
    Również część z tych przyszłych kamer będzie musiała pracować w bardzo ciężkich warunkach, wysoka wilgoć dużo kurzu ale to już kwestia obudowy na kamerę o ile się nie mylę.
    Witam,

Kamery przystosowane do warunków zewnętrznych powinny wystarczyć w takim przypadku.

Wychodzi na to że lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie monitoring IP.

Johhnyszcz napisał:
    Zaś w przypadku IP wymianą tylko switcha . Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Idziesz w dobrym kierunku jeżeli chodzi o rozbudowę systemu kamer IP.
    Musisz dobrać odpowiedni serwer/NVR który udźwignie docelowo 20 kamer IP.
    Mam nadzieję że przy wysyłaniu zapytania do wskazanych wcześniej firm podałeś końcową ilość obsługiwanych kamer wraz z oczekiwaną ich rozdzielczością i ilością klatek jakie chcesz rejestrować .