Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krok w kierunku stworzenia tranzystorów optycznych

jacu007 10 Kwi 2013 10:30 3273 2
 • Krok w kierunku stworzenia tranzystorów optycznych Stale rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i prędkość transmisji wpływa na rozwój globalnej infrastruktury komunikacyjnej. Choć sygnały są już w dużym stopniu przesyłane sieciami światłowodowymi to jednak wciąż muszą być przetwarzane elektrycznie, co tworzy wąskie gardło w sieciach telekomunikacyjnych.

  Chociaż idea stworzenia tranzystora optycznego, który mógłby rozwiązać ten problem, jest bardzo pociągająca dla inżynierów i naukowców, to jednak wciąż pozostaje nieuchwytna pomimo wielu lat doświadczeń i przebadanych koncepcji. Jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy, gdyż naukowcy z Uniwersytetu McGill pokazali nową metodę na kontrolę światła w nanokryształach półprzewodnikowych znaną jako „kwantowe kropki” ("quantum dots”).

  W badaniach opublikowanych niedawno online w czasopiśmie „Nano Letters”, doktorant Jonathan Saari oraz profesor Patanjali Kambhampati wraz ze współpracownikami z departamentu chemii, wykazali, że wszystkie metody modulacji optycznej i funkcje Boolowskie – kluczowe etapy przetwarzania i generowania sygnałów – mogą być zrealizowane za pomocą lasera pulsacyjnego zmieniającego stany kwantowe nanokryształow półprzewodnikowych.

  „Nasze odkrycie wykazuje, że takie nanokryształy, mogą stworzyć zupełnie nową platformę dla logiki optycznej” – powiedział Saari. „Jesteśmy wciąż na etapie początkowym, ale może to być znaczący krok w kierunku tranzystorów optycznych.”

  Kwantowe kropki są już wykorzystywane w szerokim spektrum zagadnień poczynając od fotowoltaiki, diod świecących, laserów kończąc na obrazowaniu biologicznym. Ostanie odkrycia grupy profesora Kambhampati wskazują na nowy ważny obszar ich potencjalnego wykorzystania, bazując na zdolności badanych nanokryształów do modulacji światła na zasadzie optycznej bramki.

  „Rezultaty badań potwierdzają naszą koncepcję” – powiedział Kambhampati. „Aktualnie pracujemy nad rozszerzeniem wyników badań na bardziej zintegrowane układy, aby generować złożone bramki w nadziei skonstruowania prawdziwego tranzystora optycznego”

  Odkrycia bazują na opublikowanych w 2009 roku w „Physical Review Letters” badaniach grupy pod przewodnictwem profesora Kambhampati. Praca ta wykazywała nieobserwowane właściwości wzmocnionego światła unikalne dla kwantowych kropek, które są nanometrowymi sferoidami, o właściwościach optycznych zależnych od rozmiaru, jak absorpcja i fotoluminescencja.

  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-04/mu-ast040913.php

 • #2 10 Kwi 2013 14:39
  krzy5iek1991
  Poziom 10  

  Czyżby jednocześnie rozwiązany został problem odprowadzania ciepła z tranzystora?

 • #3 10 Kwi 2013 14:49
  Qiubiac
  Poziom 18  

  Sądzę, że tak na chłopski rozum... ale pozostaje źródło emisji światła.