Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do Maszyny, ustalenie zastępczego elementu układu scalonego

LukaszBrB 10 Kwi 2013 15:42 1098 7
  • #1 10 Kwi 2013 15:42
    LukaszBrB
    Poziom 2  

Zasilacz do Maszyny, ustalenie zastępczego elementu układu scalonego

Czy ktoś może podpowiedzieć co to jest za element i czym go zastąpić, ustaliłem już że nie jest to kondensator jak na pierwszy rzut oka wygląda.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 7
  • #2 10 Kwi 2013 23:12
    ankowalik
    Poziom 24  

To jest warystor na 220V. Raczej nie radzę go zastępować czym innym.
    No chyba, że warystorem 220V bardzo renomowanej firmy :wink:

0
  • #3 11 Kwi 2013 14:01
    LukaszBrB
    Poziom 2  

A może warystorem 230V?

0
  • #4 11 Kwi 2013 14:27
    peter falk
    Specjalista AGD

LukaszBrB napisał:
    A może warystorem 230V?

Można i takim.

0
  • #5 11 Kwi 2013 14:40
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Zapewne jest to, jak wspomnieli przedmówcy, warystor i jako taki powinien być włączony pomiędzy linie zasilania. Gdyby jednak był wtrącony szeregowo w jedną z linii, byłby to ogranicznik prądu rozruchowego - "inrush current limiter".

0
  • #6 11 Kwi 2013 14:51
    conan02

Poziom 29  

Kolego Tomaszu: w szereg jako ogranicznik prądu bywa zakładany termistor NTC, warystor tylko jako zabezpieczenie przepięciowe i włączany za bezpiecznikiem między linie zasilania, w przypadku przepięcia zaczyna przewodzić, robi zwarcie i pali zabezpieczenie.

0
  • #7 11 Kwi 2013 15:02
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Ja to wiem, wskazałem tylko, że może to być inny element niż warystor a rozpoznać to można po sposobie włączenia. W zasadzie może to być zarówno NTC do graniczenia prądu udarowego jak i PTC jako bezpiecznik (multifuse).

conan02 napisał:
    [...] w przypadku przepięcia zaczyna przewodzić, robi zwarcie i pali zabezpieczenie.
    Tu się nie zgodzę - warystor powyżej napięcia znamionowego zaczyna tylko przewodzić prąd. Prawie-zwarcie po zapaleniu zrobiłby trisil lub odgromnik gazowany.

0
  • #8 11 Kwi 2013 15:07
    peter falk
    Specjalista AGD

Tomasz Gumny napisał:
    Gdyby jednak był wtrącony szeregowo w jedną z linii, byłby to ogranicznik prądu rozruchowego - "inrush current limiter".

I możesz mieć rację. Japończycy potrafią oznakować na płytce NTC symbolem warystora.
    Przemierzyłbym ten zielony obiekt omomierzem. Po sąsiedzku siedzi w płytce chyba identyczny, zapaćkany silikonem.

0