Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielnik napięcia z zabezpieczeniem czy zadziała

10 Kwi 2013 16:20 3033 10
  • Poziom 9  
    Układ będzie wykorzystany do zasilania regulatora obrotów ( tylko sterowanie ) .
    Na wejściu będzie napięcie około 36 V DC z baterii trakcyjnej , na wyjściu chcę uzyskać około 24V . Zabezpieczenie ma ochronić układ przed zbyt dużym napięciem . Dzielnik napięcia z zabezpieczeniem czy zadziała
    Proszę o sprawdzenie poprawności układu z góry dzięki .Dioda D1 ma zabezpieczyć układ przed zbyt dużym napięciem . Dioda D2 przed złą polaryzacją .Wartości rezystorów dobrałem według kalkulatora ze stronki internetowej.
  • Poziom 38  
    Jaki ma być prąd wyjściowy?
    D1 to zgodnie z oznaczeniem transil - tak włączony nie zadziała.
  • Poziom 28  
    Dioda D2 zabezpieczy przed odwrotnym podłączeniem, ale dioda D1 nie zabezpieczy przed zbyt wysokim napięciem. Jaki prąd chcesz pobierać z układu? Jeśli spory prąd pomyśl nad stabilizatorem impulsowym, albo przetwornicą.
  • Poziom 9  
    Prądy będą niewielki , niestety nie wiem dokładnie ile . Jest to zasilanie samej elektroniki. Końcówka mocy będzie oddzielna 36V .

Dodano po 11 [minuty]:

Mam całą kompletną elektronikę z wózka widłowego 24V. Testowałem układ na baterii 48V robiąc na samą elektronikę odczep 24V , a na końcówkę mocy 48V i wszystko działało. Te 36V to zasilanie melexa . Obciążenie silnika jazdy w wózku widłowym jest dużo wyższe niż w melexie . Masa wózka widłowego plus ciężar jaki przewozi ( udźwig wózka 1500 kg ) jest nieporównywalnie wyższa od masy melexa nawet z pasażerami. Dzielnik napięcia dlatego , żeby pobór prądu był z całej baterii równomierny .
  • Poziom 28  
    Określ chociaż z grubsza jaki prąd popłynie. Niewielki to pojęcie względne...
    Do 1A można zastosować nawet scalony stabilizator liniowy, ale ze sporym radiatorem.
  • Poziom 9  
    Pobór prądu nie przekroczył jednego ampera . Mierzyłem zwykłym multimetrem wpiętym szeregowo w odczep 24V . Niezależnie od regulacji obrotów silnika wahania prądu zamykały się w granicach 0,1 ampera.
  • Poziom 33  
    ADAM7909 napisał:
    Pobór prądu nie przekroczył jednego ampera . Mierzyłem zwykłym multimetrem wpiętym szeregowo w odczep 24V . Niezależnie od regulacji obrotów silnika wahania prądu zamykały się w granicach 0,1 ampera.

Twój dzielnik nie zda egzaminu, bo prąd dzielnika jest podobnej wielkości co prąd z niego pobierany. Zastosuj stabilizator 7824, oszczędzisz energię i będziesz miał stabilne 24V. Przy obciążeniu do 1A musisz założyć radiator który rozproszy 12W mocy.
    Do zabezpieczenia przed wzrostem napięcia wstaw za stabilizatorem bezpiecznik a za nim diodę zenera na 27V albo transil.
  • Poziom 9  
    Czyli taki układ z diodą i bezpiecznikiem zadziała. Dzielnik napięcia z zabezpieczeniem czy zadziała
  • Poziom 20  
    ADAM7909 napisał:
    Czyli taki układ z diodą i bezpiecznikiem zadziała. Dzielnik napięcia z zabezpieczeniem czy zadziała

Za małe kondensatory nie pozwolą ci ociągnąć z tego 1A. W związku z tym że różnica pomiędzy 24 a 36V to całe 12V radiator będzie wielkości dużej dłoni polecał bym jednak przetwornice step down dc dc zwykle scalaki mają wydajność do 1A bez potrzeby kopyta w roli radiatora. Np LM2675 regulowany 1..23-37V i aplikacja z datasheeta.
  • Poziom 9  
    Zakupiony dzielnik działa prawidłowo. Dodatkowo jest regulacja napięcia wyjścia .