Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tablicy elektrycznej -

dgpx 10 Kwi 2013 16:44 2379 4
 • #1 10 Kwi 2013 16:44
  dgpx
  Poziom 14  

  Witam,
  Mam dylemat jak zinterpretować następującą sytuację:

  dom jednorodzinny z lat 90, układ sieci TN-C, WLZ przekrój 6mmkw, moc przyłączeniowa 16kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, instalacja w domu 2-przewodowa, gniazdka wtykowe z bolcem, bolec przyłączony do "0"
  i teraz:
  a) dostałem zlecenie tylko na wymianę tablicy z topikami na wyłączniki nadprądowe - tablicę wymieniłem, przyjąłem zasadę ochrony zastałej

  b) teraz Pani dzwoni i prosi o dołożenie zupełnie nowych 2 gniazdek w kuchni (zmiana aranżacji kuchni): zmywarka i pralka. I teraz mam dylemat:

  bo skoro to nowo budowane obwody wtyczkowe to (wg mnie) powinienem je wykonać zgodnie z aktualnymi przepisami i ponownie przerobić tablicę tj:

  - wykonać rozdział PEN na PE i N
  - dołożyć wyłącznik różnicowo-prądowy tylko dla tych obwodów
  - i co gorsza: zainstalować aparaty przepięciowe
  - wykonanie uziemienia punktu rozdziału jest łatwe technicznie, więc to też zrobię

  Pytanie:
  Czy moje rozumowanie jest poprawne ? - bo koszt niby dołożenia 2 gniazdek wyjdzie bardzo wysoki i nie chciałbym naciągać bez potrzeby na koszty, ale nie widzę innego wyjścia

  Dziękuję za odpowiedź
  dgpx

  0 4
 • Pomocny post
  #2 10 Kwi 2013 16:59
  .Jack
  Specjalista elektryk

  dgpx napisał:
  bo skoro to nowo budowane obwody wtyczkowe to (wg mnie) powinienem je wykonać zgodnie z aktualnymi przepisami

  Dokładnie tak jak kolega napisał. Nowe dwa obwody do zasilania gniazda dla zmywarki i osobne dla pralki, przewodem YDYżo 3x2,5 mm2, zabezpieczonych wyłącznikiem ochronnym RCD 30mA oraz nadmiarowo-prądowym B16A.
  Rozumowanie poprawne.
  O ile wymianę tablicy bezpiecznikowej można podciągnąć pod remont o tyle montaż dwóch nowych obwodów elektrycznych to już przebudowa i tu już nie obowiązuje stan zastany.

  0
 • Pomocny post
  #3 10 Kwi 2013 17:01
  piter244
  Poziom 23  

  Twoje rozumowanie jest poprawne ale zapewne Pani tego nie zrozumie. Jak zobaczy koszt dwóch gniazdek to wybierze złodziejkę i przedłużacz lub elektryka który po prostu podciągnie jej te dwa gniazdka z istniejących. Jak Ci się uda kobietę przekonać to uznam to za cud a Ty powinieneś porzucić elektrykę i zająć się polityką lub handlem. ;-)

  0
 • #4 10 Kwi 2013 17:07
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  Kolego piszesz o zasadzie zastałej a tu chcesz dawać przepięciówki i teraz co pół rozdzielni z PEN a drugie z PE , N dla tych dołożonych obwodów . a co z połączeniami wyrównawczymi (zmywarka ,pralka).

  0
 • #5 10 Kwi 2013 17:22
  dgpx
  Poziom 14  

  dziękuję za odpowiedzi
  temat zamykam

  0