Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tablicy elektrycznej -

dgpx 10 Kwi 2013 16:44 2379 4
  • #1 10 Kwi 2013 16:44
    dgpx
    Poziom 14  

Witam,
    Mam dylemat jak zinterpretować następującą sytuację:

dom jednorodzinny z lat 90, układ sieci TN-C, WLZ przekrój 6mmkw, moc przyłączeniowa 16kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, instalacja w domu 2-przewodowa, gniazdka wtykowe z bolcem, bolec przyłączony do "0"
    i teraz:
    a) dostałem zlecenie tylko na wymianę tablicy z topikami na wyłączniki nadprądowe - tablicę wymieniłem, przyjąłem zasadę ochrony zastałej

b) teraz Pani dzwoni i prosi o dołożenie zupełnie nowych 2 gniazdek w kuchni (zmiana aranżacji kuchni): zmywarka i pralka. I teraz mam dylemat:

bo skoro to nowo budowane obwody wtyczkowe to (wg mnie) powinienem je wykonać zgodnie z aktualnymi przepisami i ponownie przerobić tablicę tj:

- wykonać rozdział PEN na PE i N
    - dołożyć wyłącznik różnicowo-prądowy tylko dla tych obwodów
    - i co gorsza: zainstalować aparaty przepięciowe
    - wykonanie uziemienia punktu rozdziału jest łatwe technicznie, więc to też zrobię

Pytanie:
    Czy moje rozumowanie jest poprawne ? - bo koszt niby dołożenia 2 gniazdek wyjdzie bardzo wysoki i nie chciałbym naciągać bez potrzeby na koszty, ale nie widzę innego wyjścia

Dziękuję za odpowiedź
    dgpx

0 4
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2013 16:59
    .Jack
    Specjalista elektryk

dgpx napisał:
    bo skoro to nowo budowane obwody wtyczkowe to (wg mnie) powinienem je wykonać zgodnie z aktualnymi przepisami

Dokładnie tak jak kolega napisał. Nowe dwa obwody do zasilania gniazda dla zmywarki i osobne dla pralki, przewodem YDYżo 3x2,5 mm2, zabezpieczonych wyłącznikiem ochronnym RCD 30mA oraz nadmiarowo-prądowym B16A.
    Rozumowanie poprawne.
    O ile wymianę tablicy bezpiecznikowej można podciągnąć pod remont o tyle montaż dwóch nowych obwodów elektrycznych to już przebudowa i tu już nie obowiązuje stan zastany.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Kwi 2013 17:01
    piter244
    Poziom 23  

Twoje rozumowanie jest poprawne ale zapewne Pani tego nie zrozumie. Jak zobaczy koszt dwóch gniazdek to wybierze złodziejkę i przedłużacz lub elektryka który po prostu podciągnie jej te dwa gniazdka z istniejących. Jak Ci się uda kobietę przekonać to uznam to za cud a Ty powinieneś porzucić elektrykę i zająć się polityką lub handlem. ;-)

0
  • #4 10 Kwi 2013 17:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego piszesz o zasadzie zastałej a tu chcesz dawać przepięciówki i teraz co pół rozdzielni z PEN a drugie z PE , N dla tych dołożonych obwodów . a co z połączeniami wyrównawczymi (zmywarka ,pralka).

0
  • #5 10 Kwi 2013 17:22
    dgpx
    Poziom 14  

dziękuję za odpowiedzi
    temat zamykam

0