Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 - Przebieg aparatu?

carl02 10 Apr 2013 18:05 2553 1
    carl02
    Level 14  
    Witam serdecznie,
    jestem kompletnym amatorem, jeśli chodzi o fotografię, ale postanowiłem sobie kupić jakiś aparat na najbliższy wyjazd i na przyszłość oczywiście :) Padło na Panasonica Lumix DMC-FZ150. Aparat kupiony nowy, na raty, w sklepie fotograficznym. Wszystko pięknie, ale mam pewne podejrzenia, że dostałem produkt... Używany. Kartę pamięci również kupiłem do niego nową (osobiście rozdzierałem ją z blistra) - pierwsze zrobione aparatem zdjęcie nosi oznaczenie "P1010878" - czy ten licznik nie powinien startować w nowym aparacie od zera? Dodam, że Opanda iExif nie mówi nic na temat przebiegu aparatu... Prosiłbym o pomoc w tej kwestii.
    carl02
    Level 14  
    Problem rozwiązany dzięki pomocy użytkowników forum PurePC.

Quote:

I found my notes for anyone that's interested. This is for the FZ150, but might work for other models:

To obtain shutter count on FZ150

1. Turn off

2. Turn selector to "P" mode.

3. Hold 2 bottons at the same time: the up (+ - key on donut) and movie record (red key on top), then turn on.

4. Press 3 keys at same time: left (clock timer symbol on donut) and menu/set (center of donut), and movie record. This will get you into the error history buffer screen.

5. Repeat step 4 and that will get you into the other screen that shows shutter count (shtcnt) and a few other stats of interest.

Then just turn off to exit.