Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona przetwornica volt IPS 1500 kilka pytań odnośnie instalacji fotowoltaiczn

elektronik_lol 10 Kwi 2013 19:28 6426 17
  • #1 10 Kwi 2013 19:28
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witam

Posiadam 8 paneli fotowoltaicznych podłączonych w taki sposób jak na odbrazku niżej Podłączone do akumulatorów żelowych (połączonych szeregowo)
    Napięcie na akumulatorach mam około 29V(podczas maksymalnie naładowanego akumulatora w regulatorze napięcia miga dioda i nie ładuje więcej)
    Do akumulatorów podłączona przetwornica napięcia Volt IPS 1500 24V
    z przetwornicy napięcie wyjściowe do licznika z licznika do APZ-a i do pompki CO.

Spalona przetwornica volt IPS 1500 kilka pytań odnośnie instalacji fotowoltaiczn

W instrukcji obsługi jest napisane że napięcie wejściowe przetwornicy powinno być 25,6V-26,4V a na akumulatorach było 29V w sumie od samego początku działania instalacji od około pól roku nabiło na licznik 40 kW(mało ponieważ były tygodnie kiedy w ogóle nie używałem energii odnawialnej.

czy te napięcie 29V może być podane na wejście do przetwornicy?
    Jeśli nie to jak mam to podłączyć żeby przetwornica kolejny raz nie uległa zniszczeniu.
    Przetwornice oddałem do elektryka żeby wycenił koszt naprawy.(szkoda mi jej ponieważ zapłaciłem za nową 749zł z przesyłka) I dlatego prośba do was o jakieś podpowiedzi jak to ma być podłączone.

0 17
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 10 Kwi 2013 21:11
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Zgodnie z dokumentacją, napięcie 29 volt nie powinno uszkodzić przetwornicy. Z drugiej strony, przeglądam różne strony i różnie piszą. Masz możliwość obniżyć napięcie na regulatorach?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 10 Kwi 2013 22:00
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Nie mogę zmienić napięcia ładowania na regulatorach.(mam takie regulatory)

Już sam nie wiem co mogło być przyczyna uszkodzenia przetwornicy;/ W instrukcji jest napisane, że ma zabezpieczenia za wysokiego i za niskiego napięcia wejściowego.
    Chciałbym się dowiedzieć jak to ma być profesjonalnie podłączone żeby nie było kiedykolwiek takiej sytuacji.

Może przyczyna jest ten APZ bo kilka razy zdarzyło się, że przetwornica się wyłączyła a zasilenie się nie zmieniło na sieciowe może prąd z sieci poszedł na przetwornice?
    Już sam nie wiem co mogło być przyczyna tego zjawiska;/

Jak macie jakieś sugestie propozycje to piszcie.

0
  • #4 10 Kwi 2013 23:30
    kolaska11
    Poziom 12  

witam ,coś na mieszałeś na swoim rysunku bo przetwornica podłączona jest do akumulatorów pod dwa plusy, schemat poniżej to poprawiony

0
  • #5 11 Kwi 2013 00:30
    jasu06
    Poziom 12  

Kolego elektronik_lol

Przetwornicy na 100% nie uszkodziło 29V na wejściu. Te przetwornice mają zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wejściu tak samo jak zbyt niskim, po prostu by się wyłączyła i tyle - podobnie przy przeciążeniu. To są sporej mocy przetwornice i są nie do "zarżnięcia". Wspomniałeś coś o APZ-cie i tam bym szukał przyczyny. Instalacja po stronie DC jest ok. Wielce prawdopodobne że faza z sieci "poszła" na włączoną i pracującą przetwornicę.

To są tylko moje przypuszczenia, w rzeczywistości zupełnie inna może być przyczyna ale miałem podobny przypadek kiedy przy większym obciążeniu nie zadziałał jak należy przekaźnik przełącznika sieć/przetwornica. Miałem miniatury przekaźnik niby ze stykami 8A ale one zupełnie się nie nadają do takich zastosowań. Wymieniłem na przemysłowy małych gabarytów i teraz śpię spokojnie.

0
  • #6 11 Kwi 2013 06:23
    elektronik_lol
    Poziom 16  

kolaska11 Fajnie że wyłapałeś błąd lecz przetwornica jest prawidłowo podłączona do akumulatorów w rzeczywistości.

jasu06 być może że przyczyną uszkodzenia był ten APZ tylko dziwne bo podłączona była pod to tylko pompa CO 100W-120W. To jakie to obciążenie? Żadne prawie.
    Ok odłączę na razie tego APZ-a od instalacji.

0
  • #7 11 Kwi 2013 17:52
    elektronik_lol
    Poziom 16  

To jaki sprawdzony przełącznik APZ mam kupić żeby to mi działało?

Rozmawiałem z ojcem i mówił, że zauważył w trakcie przełączania iskrzenie w APZ-cie od dłuższego czasu i taki dziwny dźwięk podczas przełączania( Szkoda że wcześniej tego nie wiedziałem)

0
  • #8 11 Kwi 2013 22:07
    Krzysztof LD
    Poziom 1  

Gwarantuję na 100 procent, że przekaźnik w APZ się klei i styki sklejone podały zasilanie z sieci ZE do przetwornicy. Przetwornica IPS1500 to przetwornica z modyfikowaną sinusoidą i miękkim startem, przełączenie przekaźnika odbywa się powoli i to cała przyczyna.

Tranzystory mocy mosfet w przetwornicy są do wymiany. A pro-po, sam z tym walczę przetwornica IPS i inne tym podobne "MUSI się w końcu popsuć".

UPS z czystą sinusoidą nie ma żadnego problemu, tyle, że ja zastosowałem przekaźnik ze stykami 25 Amper.

Jeśli macie jakieś "lekarstwo - rozwiązanie" na przetwornice IPS, aby się nie uszkadzały przez przekaźnik zasilania, to liczę na podpowiedź.

0
  • #9 13 Kwi 2013 21:43
    Isk
    Poziom 16  

IPS-1500 to generalnie nie ma takiej przetwornicy, tzn jest ale z dodatkowym oznaczeniem S, napisz coś więcej o tej przetwornicy, chyba że to jeszcze AZO.

Najlepiej zrób jej zdjęcie.

0
  • #10 15 Kwi 2013 21:19
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Przetwornica jest taka:

Tranzystory 8x IRF3710

Elektryk stwierdził, że tutaj jest przyczyna i że się nie opłaca naprawiać
    ("uszkodzenie leży po stronie sterownika i nie opłaca się naprawiać")
    Jak zapytałem ile wyjdzie za naprawę powiedział że się nie opłaca i koniec i że się nie podejmie naprawy nawet.
    Zamówiłem drugą słabszą przetwornice i będę szukał jakiegoś elektryka który chociaż wyceni mi koszt naprawy bo tamten jakoś dla mnie podejrzanie podszedł do sprawy.
    Szkoda mi tej przetwornicy.

i zdjęcie całej płytki

0
  • #11 15 Kwi 2013 22:07
    Isk
    Poziom 16  

czyli to jest IPS-1500-S, ale to powinno być jeszcze na gwarancji - 24 miesiące były, więc czemu nie odesłałeś do serwisu gwaranta?

Napięcie wejściowe o którym pisałeś to napięcie optymalne, przetwornica pracuje do ok 30-30,5V.

Jest to wersja jedna z pierwszych, później wprowadzono poprawki - min w sterowniku, można poznać po tym że dookoła wyświetlacza była czarna maskownica, a nie jasna (na pewno tak było w wersji 12V), chyba 24V nie było takiej. Obecnie została zastąpiona innym modelem... szkoda, bo ten wyświetlacz to całkiem fajna sprawa, było wiadomo ile energii w akumulatorach jeszcze było :)

0
  • #12 15 Kwi 2013 22:51
    jasu06
    Poziom 12  

Miałem podobne uszkodzenie w dokładnie takiej samej przetwornicy 24V. Wymienione zostały tranzystory końcowe i bezpieczniki. Oczywiście załatwione było w ramach gwarancji. Na stronie jest kontakt do serwisu w Sopocie, zadzwoń to się zorientujesz w kosztach. Cena tranzystorów to groszowa sprawa w porównaniu do wartości urządzenia.

0
  • #13 16 Kwi 2013 15:08
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Na gwarancje nie dałem ponieważ śpieszyło mi się żeby to ktoś szybko naprawił i żeby dalej śmigała i oddałem do elektryka który niestety nie dał rady jej naprawić.
    Dzwoniłem przed chwilką do serwisu i powiedziano mi żebym wysłał przetwornice do nich z prośba o wycenę naprawy. Nie powiedziano mi orientacyjnie jakie będą koszty naprawy. Specjalista musi zobaczyć najpierw.
    Wyśle i zobaczymy co z tego będzie.

Ps jasu06 dzięki za sugestie z tym serwisem.

0
  • #14 05 Maj 2013 01:40
    irekgat
    Poziom 11  

Nie rozumiem dlaczego sam jej nie naprawisz? Wylutuj wszystkie MOSFET-y i wszystkie rezystory na bramkach, sprawdź czy nie padły drivery - tranzystory sterujące (raczej więcej jak pewne, że padły, ale może w cudowny sposób ocalały).
    Po wymianie MOSFET-ów, rezystorów i ewentualnie driverów wstaw dodatkowo diody zenera 15V 3A pomiędzy masę i wspólną ścieżkę dla rezystorów bramek. Na każdy mostek po jednej zenerce. Świetnie zdaje egzamin takie zabezpieczenie (docenisz przy następnej awarii, poleci tylko jeden mostek tranzystorów z rezystorami, a generator i cała reszta ocaleje).
    Albo spakuj przetwornicę i wyślij do serwisu, zrobią to wszystko za Ciebie tylko bez zenerek, przy okazji dowiesz się ile mogłeś zaoszczędzić.

0
  • #15 08 Maj 2013 21:50
    wawxx
    Poziom 16  

Witam !
    Sam miałem kłopoty z tą przetwornicą. Trzy razy była w naprawie. Ona bardzo nie lubi długich kabli i obciążeń indukcyjnych, a także obciążeń oświetleniem LED. Padają końcówki i transile.
    Mogą być także problemy we współpracy z APZ-tem.

0
  • #16 09 Maj 2013 10:52
    irekgat
    Poziom 11  

Projekt i wykonanie tej przetwornicy, to jakaś kpina. Zainteresowanym proponuję kupno używanego UPS-a z sinusem np: APC od 2000VA w górę w zależności od potrzeb. Pamiętajmy jednak żeby do jednego LED-a nie podłączać przetwornicy 3000VA, bo taka przetwornica żre jak młode ciele ok 90-100W na własne potrzeby. Ostatnio naprawiałem koledze przetwornicę 5kVA - pobór pradu na zasilanie własnej elektroniki jedyne 4,2A , ale przy 48V to już ok. 200W :D

0
  • #17 20 Cze 2013 20:32
    voytalo
    Poziom 25  

irekgat napisał:
    Projekt i wykonanie tej przetwornicy, to jakaś kpina. :D

Dokładnie! Ktoś potrafi mi powiedzieć, w jaki sposób zabezpieczona jest ona przed prądami przetężeniowymi? Bo rzekomo ma takie zabezpieczenie. Ale producent nie odpowiedział mi na to pytanie! Nie kupujcie tego badziewia.

0
  • #18 10 Sie 2013 22:28
    slavo10
    Poziom 9  

Twój problem tkwi po stronie APZ, lub w momencie zadziałania APZ-ta z przetwornicy był pobierany duża moc co spowodowało uszkodzenie tranzystorów Mosfet. Skoro elektryk mówi, że naprawa jest nie opłacalna to jak kolega ci już napisał napraw sam. Tranzystory sprawdza się omomierzem.

0