Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik materiałów sypkich (m±ka)

10 Kwi 2013 22:37 3180 17

 • Poziom 14  
  Witam,
  jaki czujnik można zastosować do wykrywania poziomu materiałów sypkich (np m±ka) w zbiorniku? My¶lę o jakim¶ czujniku odbiciowym ale nie mam do¶wiadczenia jak one się sprawdzaj± w takich warunkach, czy nie pokryj± się zaraz pyłem i trzeba będzie je czy¶cić co chwilę.
  Ewentualnie jaki inny czujnik zastosować aby wykryć zapełnienie zbiornika?
 • Poziom 33  
  Może ultradĽwiękowy?
  V.

 • Poziom 14  
  UltradĽwiękowy może być za drogi. Może zastosować pojemno¶ciowy? Jak się taki sprawdzi w zbiorniku z m±k±?
 • Poziom 16  
  Witam, zastosuj czujnik ultradĽwiękowy hc sr04. Co jaki¶ czas wysyła echo i jak wykryję np. m±kę to się echo odbije i wtedy wiadomo czy jest m±ka czy nie. Da się tak zaprogramować żeby na jakim¶ konkretnym cm zmierzył czy jest czy nie ma m±ki.

  Dodano po 52 [sekundy]:

  PS. widzę że kto¶ mnie uprzedził. Taki czujnik kosztuje 15zł.
 • Poziom 33  
  Taki czujnik się nie nadaje- jak się w niego napyli m±ka to po jakim¶ czasie zgłupieje. W dodatku w spożywce takie co¶ nie przejdzie (HACCP, BRC, FDA, inne sanepidy :) )
  A przemysłowe s± do¶ć drogie, niestety, ale maj± odpowiednie certyfikaty...
  http://www.tme.eu/pl/katalog/czujniki-ultradzwiekowe_100438/
  Chyba, że to ma pracować całkiem prywatnie w chałupie :)
  V.

 • Poziom 14  
  Ten czujnik ultradĽwiękowy hc sr04 jest rzeczywi¶cie tani ale w warunkach zapylenia to chyba długo nie poci±gnie ... Poza tym trzeba to obudować, zrobić jakie¶ sterowanie itd. Ja szukam rozwi±zania typu czujnik wkręcany do zbiornika z wyj¶ciem 1/0
 • Poziom 10  
  Jeżeli potrzebny jest ci±gły pomiar poziomu to najpewniejszy jest przetwornik radarowy. W przypadku sygnalizacji sprawdz± się na pewno łopatkowe, wibracyjne i pojemno¶ciowe.
  Nie napisałe¶ jaki typ pomiaru cię interesuje, jakie s± wymiary zbiornika/zakresy ani możliwo¶ci montażu. Bez tego można rzucać propozycje w nieskończono¶ć i wszystkie będ± równie niepomocne.

 • Poziom 14  
  To jest do zastosowania prywatnego więc nie musi spełniać norm. Zbiornik metalowy jest wysoki na 1,2m i ¶rednicy 1m. Materiał wsypuje się od góry, jest jaki¶ podajnik który to przesypuje z innego zbiornika i trzeba go wył±czyć jak będzie pełno (ewentualnie zrobić automatykę która będzie uzupełniać jak się zrobi pusto). Montaż dowolny (wkręcany do zbiornika, na zbiorniku, obok etc.
 • Poziom 33  
  Załóżmy, że to m±ka/¶ruta dla zwierz±t :P
  W zbiorniku centralnie ustawiamy pionowy pręt, po tym pręcie "wędruje" góra-dół rurka, na dole rurki jest osadzona tarcza, ¶rednica niewiele mniejsza od ¶rednicy dna. U góry jest mikrowył±cznik, który naciskany jest przez wajchę umocowan± do drugiego końca rurki. Rurka z tarcz± wisi na sprężynce...
  Jak nasypiemy m±ki, to tarcza zostanie wci¶nięta na dno, siłę działania sprężyny pasuje tak dobrać, by mikrowył±cznik reagował przy odpowiedniej ilo¶ci/wadze wsypanej m±ki.
  Inna możliwo¶ć- odwrotne działanie- butelka PET, pusta, wypychana w górę przez dosypywan± m±kę...

  Tak mi się jako¶ kombinuje z wieczora :D
  V.

 • Poziom 14  
  Dzięki vorlog za pomysł ale jednak pozostanę przy czujniku pojemno¶ciowym chyba :)
 • Poziom 19  
  S± jeszcze czujniki tak zwane kamertonowe. Zasada działania polega na tym że czujnik jest wkręcony w zbiornik. Czujnik taki posiada dwa "w±sy", które cały czas drgaj±. W przypadku gdy czujnik zostaje zasypany "w±sy" przestaj± drgać. Koszt takiego czujnika to około 1400 zł. Postaram się odszukać nazwę tego czujnika. My¶lę że przy twojej aplikacji w zupełno¶ci wystarczy.


  Znalazłem rysunki.

  Czujnik materiałów sypkich (m±ka) Czujnik materiałów sypkich (m±ka)
 • Poziom 19  
  Pritend napisał:
  S± jeszcze czujniki tak zwane kamertonowe. Zasada działania polega na tym że czujnik jest wkręcony w zbiornik. Czujnik taki posiada dwa "w±sy", które cały czas drgaj±. W przypadku gdy czujnik zostaje zasypany "w±sy" przestaj± drgać. Koszt takiego czujnika to około 1400 zł. Postaram się odszukać nazwę tego czujnika. My¶lę że przy twojej aplikacji w zupełno¶ci wystarczy.


  Dokładnie, np ten:

  http://www.kobold.de/pl/product/wibracyjne-sygnalizatory-poziomu-nvi/

  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Do zastosowania profesjonalnego należałoby zastosować czujnik rezonansowy/wibracyjny, np sick LBV300, odpowiednio zamontowany, aby nie pozostawał na nim produkt. W zastosowaniu domowym kombinował bym z czym¶ innym, chyba że masz wolny 1kPLN. W przypadku innych czujników będzie problem z zapyleniem.
 • Specjalista Automatyk
  Do wykrywania poziomu proszku ga¶niczego (bardzo miałki materiał) był stosowany czujnik pojemno¶ciowy firmy SELS fi 30 z czołem niewbudowanym (ok. 150 PLN), montowany od góry - mimo pozostawania na nim drobinek pyłu nigdy nie przekłamywał - zawsze 0/1 działał
 • Poziom 15  
  Witam.
  Z własnego do¶wiadczenia mogę potwierdzić wcze¶niejsze wypowiedzi.
  Najlepszym czujnikiem do tego typu zastosowań jest czujnik kamertonowy. Cena spora, niestety. Niemniej jednak, czujnik pojemno¶ciowy sprawdzi się do¶ć dobrze w takiej aplikacji. Wybierz czujnik z czołem niewbudowanym ze stref± 20mm ( ¶rednica takich czujników 30mm) i maksymalnie go "odczul". Na marginesie, czujniki pojemno¶ciowe nie s± wrażliwe na zapylenie tylko na oblepianie medium, dlatego ważn± role odgrywa tu wilgotno¶ć m±ki.
  Pozdrawiam.

 • Poziom 14  
  Zdecyduję się na czujnik pojemno¶ciowy - rozmawiałem z dystrybutorem i twierdzi że dużo bior± młyny i powinien być ok.