Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proel SPJ PC255 - Proel PC255 z modułem ACO CDNU

kulfon_nie_zyje 11 Apr 2013 00:05 6411 18
 • #1
  kulfon_nie_zyje
  Level 9  
  Witam, kontynuując ten wątek - mam domofon proel, chcę aby ludzie w godzinach pracy firmy byli wpuszczani automatycznie do budynku.

  Mam moduł ACO CDNU, który nie chce działać wcale. Zadziałał mi tylko raz, przez krótką chwilę i dość osobliwie (przy zdjętej słuchawce domofonu podczas dzwonienia do lokalu wysyłał sygnał otwierania drzwi bez przerwy, po 30 sekundach odkładałem słuchawkę i przestawał).

  Napiszę jak go podpinam, może coś źle robię.

  1. podpiąłem kabel dwużyłowy do linii w domofonie - pod te same śrubki, które trzymają w domofonie kabel z centralki
  - jedną żyłę tego kabla, podpiętą do "U-" podłączyłem do CDNU pod "GND"
  - drugą żyłę "U+" podłączyłem do CDNU pod "L+" w "INPUT"  2. zworki na górze CDNU podpiąłem tak jak jest w domofonie (lokal numer 2, zwarłem tylko numer 2) dodatkowo zwarłem "Auto"

  3. podpiąłem zasilanie do CDNU, prąd stały, 0.3A, minus pod "GND", a plus do złącza po prawej stronie (POWER ~)

  4. zwarłem kablem na module CDNU w sekcji "input" GND do OPEN, żeby drzwi same się otwierały

  Sprawdzałem woltomierzem różne kombinacje na koncówkach CDNU - między GND, a AC~ jest około 12V DC, jak ma być. Między INPUT L+, a GND jest około 8V więc raczej działa podpięcie do centralki. Między GND, a "OUT 12V" jest około 12V więc jest chyba ok.

  Proszę o jakąś pomoc/nakierowanie co może być źle.
 • #2
  Ircys
  Intercoms specialist
  Podłączenia są prawidłowe.
  My zazwyczaj do zasilania tego modułu używaliśmy zasilacza ze zmiennym napięciem (Power AC~) - może tu jest problem, bo wprowadzasz "swój"dodatkowy "-" w linię unifonów. Kolejna rzecz do sprawdzenia - w celach testowych odłącz w ogóle unifon i zobacz jak wtedy zachowa się moduł.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #3
  AndWeg68
  Level 10  
  Witam, próbowałem też podłączyć ten moduł CDNU z transformatorem 12V AC i z zasilaczem 12V DC i nie dało rady automatycznie otworzyć drzwi. Proszę pisać jak komuś się uda.
 • #4
  Ircys
  Intercoms specialist
  Może proszę podać z jaką centralką to nie działa, bo my sprawdziliśmy, że z ACO, Proel (CD1803) i Laskomex (CD2502) działa poprawnie.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #5
  AndWeg68
  Level 10  
  Domofon jest Proel. Słuchawka PC255, kaseta KDC3000 a centralka to nie wiem ponieważ sąsiadka, która jest w Zarządzie Wspólnoty Mieszkaniowej i zarządza blokiem nie chce podać dokładnej nazwy. Domofon został założony około 3 lata temu. Moduł chcę podłączyć ponieważ w/w sąsiadka nie chce podać kodów do domofonu a jak zapomnę kluczy to muszę czekać aż ktoś będzie wchodził lub wychodził. Dzwonić po sąsiadach też wolałbym uniknąć. Proszę napisać jak prawidłowo podłączyć ten moduł. Może problem w dodatkowym zasilaniu? Ja nie mogę użyć zasilania z centralki bo nie mam dostępu.
 • #6
  andziabb
  Level 20  
  Podłączenie jest moim zdaniem prawidłowe. Sugerowałbym aby słuchawka unifonu była odwieszona na widełkach.Funkcję automatycznego otwierania uruchamia się przyciskiem bistabilnym zwierającym OPEN oraz GND.
  Efekt automatycznego otwierania, można również ustawić programowo.Powinien to zrobić instalator mający dostęp do procedur programowania .W takim rozwiązaniu uruchamiamy automatyczne otwarcie poprzez zdjęcie unifonu z widełek.

  Pozdrawiam
  http://www.eldomix.com.pl/
 • #7
  AndWeg68
  Level 10  
  Próbowałem już na wszystkie sposoby, z podłączonym unifonem i bez, z odwieszoną słuchawką i nie. Po zadzwonieniu i następnie połączeniu OPEN z GND drzwi się otwierają. Jak połączę przed zadzwonieniem OPEN z GND jak pisze w instrukcji po zadzwonieniu drzwi automatycznie się nie otwierają. Może moduł jest niesprawny ?
  Jeżeli chodzi o instalatora i programowanie centralki to nie wykonalne. Jak wcześniej pisałem sąsiadka z Zarządu nie chce dać kodu otwierającego drzwi co by rozwiązało problem to tym bardziej nie wezwie instalatora.
 • #8
  andziabb
  Level 20  
  Zostaje Panu podejście z tym modułem do sklepu zajmującym się sprzedażą urządzeń wideodomofonowych i poproszenie o sprawdzenie tego modułu, być może jest tak, że sam moduł jest uszkodzony. Czy można wiedzieć skąd Pan pisze, z jakiego miasta/wsi?
 • #9
  AndWeg68
  Level 10  
  Jeszcze przyszło mi na myśl, że może używam nieodpowiednich zasilaczy/transformatorów.
  Na obydwóch pisze, że mają 12V ale po sprawdzeniu miernikiem pokazuje inaczej, a mianowicie:
  1. transformator AC na szynę DIN pokazuje 12,5V
  2. zasilacz do gniazdka DC pokazuje 14V
  Piszę ze Stalowej Woli.
 • #10
  andziabb
  Level 20  
  To na pewno nie jest sprawa zasilaczy, one zawsze pokazują trochę więcej (bez obciążenia). Proszę skontaktować się z tymi firmami, które obsługują Stalową Wolę:
  Eltcrac - tel. 012 292 48 61 wew. 22/23
  Alpol Sp. z o.o. - tel. +48 12 415 13 51
  ELEKTRON - tel./fax. 012 633-12-61

  Warto do nich zadzwonić i zobaczyć, który sklep Panu co zaoferuje......Powodzenie
 • #11
  AndWeg68
  Level 10  
  W tym ELEKTRON właśnie kupiłem ten moduł.
  Będę tam dzwonił. Może coś doradzą. Dzięki
 • #13
  kulfon_nie_zyje
  Level 9  
  Chciałem dodać jeszcze swoje doświadczenia.

  Próbowałem wg sugetstii zasilacz AC i DC, wielokrotnie testowałem moduł CDNU w różnych konfiguracjach (z domofonem PC255, bez, słuchawka podniesiona, odłożona, rózne zasilacze, etc.) i niestety tylko jeden raz (jakimś przypadkiem?) drzwi zostały otworzone, ale nigdy więcej moduł nie zadziałał.

  Niestety nie znam nazwy modelu centralki.

  P.S. Wiem, że ACO nie tworzył CDNU z myślą o Proel'u, ale podobno obie te firmy mają podobnie rozwiązaną (technicznie) komunikację między centralką a unifonem.
 • #14
  Proel_SJ
  Level 11  
  kulfon_nie_zyje wrote:
  Witam, kontynuując ten wątek - mam domofon proel, chcę aby ludzie w godzinach pracy firmy byli wpuszczani automatycznie do budynku.


  Proponujemy kontakt z naszą firmą (PROEL) i aktualizację oprogramowania centrali o funkcję BIURO - działającą tak, jak jest to wymagane.

  Samo oprogramowanie zapewnia otwieranie drzwi, w przypadku dzwonienia do podniesionej słuchawki - czyli po przyjściu do biura należy zdjąć słuchawkę z wieszaka i każda próba połączenia się z tym numerem, spowoduje automatyczne otwarcie zamka.
  Po zakończeniu pracy w biurze wystarczy odłożyć słuchawkę na wieszak i domofon będzie działał normalnie - czyli dzwonił.

  Bardziej zaawansowane funkcje można uzyskać wymieniając klawiaturę wejściowa na model KDC3000 z zegarem (zegar to opcja dodatkowa). Wtedy "przekierowanie" dzwonienia na funkcję otwierania drzwi można połączyć z czasowym harmonogramem działania (dni, godziny pracy biura). Przy okazji uzyskujemy szereg innych funkcji - kontrolę dostępu itd..

  Pozdrawiamy
  PROEL SP.J.
 • #15
  sfendzo
  Level 11  
  Proel SPJ PC255 - Proel PC255 z modułem ACO CDNU Proel SPJ PC255 - Proel PC255 z modułem ACO CDNU

  Czy wie ktoś co to mogą być za aparaty. Jest to podłączone do centralki cyfrowej ACO ale na ich stronie nie ma takich unifonów. Co to może być? klientka chce to wymienić bo podobno nie ma regulacji głośności (a wyje jak syrena strażacka) i czy unifon np. proel będzie współpracował z ACO?

  z góry dziękuję za pomoc.
 • #18
  Ircys
  Intercoms specialist
  To jest lipa (dla szarego użytkownika), więc lepiej o tym nawet nie wspominać ;)

  Pozdrawiam