Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer ZPI 6012UE - Jaki to transformator - PS-18-L1 w zasilaczu?

11 Kwi 2013 10:44 4926 7
  • Poziom 23  
    Witam, zasilacz został uszkodzony na skutek podłączenia do 400 zamiast 230V
    Spalił się bezpiecznik oraz transformator o oznaczeniu PS-18-L1 może też coś jeszcze.
    Jak rozkodować oznaczenie tego transformatora? Nie mogę nigdzie wygooglować. Czy jest to transformator separujący czy może redukujący napięcie?
    Z tego transformator napięcie idzie na mostek, a następnie MD-EE19A (też nie mogę znaleźć jakie powinno być napięcie wejściowe. Zasilany z niego jest też TNY280PN poprzez rezystor 1OΩ i diodę.

Cały zasilacz z płyty Zelmer ZPI 6012UE, oznaczenie 303203101321
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    sq1gqp napisał:
    Witam, zasilacz został uszkodzony na skutek podłączenia do 400 zamiast 230V
    Spalił się bezpiecznik oraz trafo o oznaczeniu PS-18-L1.
    Może też coś jeszcze.
    Jak rozkodować oznaczenie tego trafo? Nie mogę nigdzie wygooglować. Czy jest to trafo separujące czy może redukujące napięcie?

Żaden problem.
    Ten transformator to zwykły filtr przeciwzakłóceniowy (dwa uzwojenia o tej samej ilości zwojów).Możesz wstawić z innego podobnego zasilacza np od TV.
    Na upartego można zewrzeć te uzwojenia tylko do prób (ale nie radzę na stałe)
    ponieważ zakłócenia pójdą do sieci.
    Prawdopodobnie uszkodzony jest TNY280PN i rezystor szeregowy 10om.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Tak myślałem, że to separujący. Próbowałem zmostkować ale wywala 2A bezpiecznik. Podejrzewam, że kondensatory mkp 0,1uF 275VAC (te żółte) mogą być uszkodzone (dostały 400V) no i faktycznie, mogło się dostać scalaczkowi. Spróbujemy wymienić. Czy znany jest jakiś internetowy sklep posiadający takie trafa? Szukając u siebie w sklepach nie odniosłem sukcesów.

• VIP Zasłużony dla elektroda
  • Poziom 23  
    Ok, zgadza się. Wymienię TNY280+rezystor, kondensatory filtrujące na wejściu i trafo separujące (jeśli gdzieś uda się kupić).
  • Specjalista AGD
    sq1gqp napisał:
    Ok, zgadza się. Wymienię TNY280+rezystor, kondensatory filtrujące na wejściu i trafo separujące (jeśli gdzieś uda się kupić).

Może jeszcze być uszkodzona dioda szeregowa z rezystorem.
  • Poziom 23  
    No tak, to są zwykłe 1n4007, zmienię tą i cały mostek. Muszę porozkręcać jakieś zasilacze ATX, może tam znajdę takie trafo pasujące mniej więcej wymiarami. Telewizorków nie mam :)

Dodano po 21 [minuty]:

Znalazłem takie trafko z starej końcówce NT. Wygląda na trochę delikatniejsze ale nie sądzę, żeby tamten zasilacz pobierał jakoś b. dużo prądu. Chyba można to zaryzykować.

Dodano po 45 [minuty]:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Wydawało mi się, że takie trafo powinno być podłączone tak, że do wejścia 230V podłączam jedno uzwojenia a do wyjścia drugi (jak zwykłe trafo) a tutaj podłączenie zrobione jest tak, że L idzie do 1-go odczepu 1-go uzwojenia a N do 1-go odczepu drugiego uzwojenia. Odbiór jest do 2-gich odczepów uzwojeń. Niejako nie następuje to indukcja prądu na uzwojeniu wtórnym a jakby przepływ prądu przez 2 cewki. Czy to tak powinno wyglądać?

Dodano po 17 [minuty]:

To chyba taki układ:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8652454#8652454
  • Poziom 23  
    Uszkodzone były 2 diody 1N4007, klucz i trafo, a w sumie to chyba dławik? Rezystor był ok. Powymieniałem i zaraz wypróbuję :) .
    PS.
    I działa. Dziękuję za pomoc.