Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Pomiar prędkości przesuwu taśmy

315-2DP 11 Kwi 2013 11:29 3180 13
  • Pomiar prędkości przesuwu taśmy

Poziom 17  

Witam!

Być może w moim zakładzie na jednej maszynie będę musiał zaimplementować pomiar prędkości taśmy. Pomiar ten musi działać w zakresie od 0 do ok. 5 m/min. Myślałem o wykorzystaniu enkodera inkrementalnego, ale czy możecie podpowiedzieć mi jakieś inne rozwiązania tego problemu? Urządzenie pomiarowe będzie podłączone do sterownika S7-300, który ma na pokładzie Profibus i wejścia analogowe.

0 13
  • SterControl
    Poziom 19  

Witam,

Na przykład: Tarcza z "zębami" na bębnie napędowym taśmy+ czujnik indukcyjny

Pozdrawiam

0
    Poziom 20  

liberateme napisał:
    Witam,

Pozdrawiam

Lecz do tej metody trzeba oprogramować przeliczanie jej na metry. Np. jeden impuls uruchamiamy timer i mierząc czas pomiędzy sygnałami wyliczać prędkość. Wadą tej metody jest to że nie zawsze się da zrobić"tarcze" na wale silnika więc wtedy enkoder/impulsator.

0
    Poziom 17  

liberateme napisał:
    Witam,

Pozdrawiam

Też o tym myślałem, ale prędkość na bębnie jest za mała, aby ten pomiar był precyzyjny.

0
  • SterControl
    Poziom 19  

315-2DP napisał:
    liberateme napisał:
    Witam,

Pozdrawiam

Też o tym myślałem, ale prędkość na bębnie jest za mała, aby ten pomiar był precyzyjny.

Wtedy zawsze można użyć wiekszej ilości "zębów" na tarczy

Pozdrawiam

0
    Poziom 17  

liberateme napisał:

Wtedy zawsze można użyć wiekszej ilości "zębów" na tarczy

Teoretycznie tak, ale koło musiałoby mieć ze 100-200 zębów ;-)

0
    Poziom 19  

Wtedy można dobrać jeden obrót tarczy do odpowiedniej długości przejazdowej taśmy ;)

Pozdrawiam

0
    Poziom 19  

Enkoder będzie najtańszym i raczej najprostrzym rozwiązaniem w tym przypadku. Pozostaje jeszcze dokupienie karty do PLC. Nasuwa się jednak pytanie co dokładnie chcesz mierzyć. Prędkość liniową taśmy czy też prędkość kątową na wale napędowym?

0
    Poziom 17  

Pritend napisał:
    Enkoder będzie najtańszym i raczej najprostrzym rozwiązaniem w tym przypadku. Pozostaje jeszcze dokupienie karty do PLC. Nasuwa się jednak pytanie co dokładnie chcesz mierzyć. Prędkość liniową taśmy czy też prędkość kątową na wale napędowym?

Chcę mierzyć prędkość liniową taśmy. Co do karty do PLC to trochę kosztuje. Czy są może jakieś przetworniki tańsze od karty PLC do S7-300 do których mogę podłączyć enkoder i które mi dadzą pomiar 4-20 mA albo gadają po Profibusie DP?

0
    Poziom 19  

Możesz zakupić enkoder z profibusem. Trudno mi w tej chwili określić jaki będzie jego koszt.

0
    Poziom 29  

A czym ta taśma jest napędzana? Pewnie falownikiem. Falowniki maja wyjścia analogowe które możesz skonfigurować jako sygnał zadanej częstotliwości. Zawsze możesz tez zrobić komunikacje po RS485 między falownikiem a S7-300 (kartka komunikacyjna na pewno tańsza od karty szybkich wejść) Falowniki przeważnie w standardzie maja RS485.

0
    Poziom 20  

315-2DP napisał:
    Pritend napisał:

Chcę mierzyć prędkość liniową taśmy. Co do karty do PLC to trochę kosztuje. Czy są może jakieś przetworniki tańsze od karty PLC do S7-300 do których mogę podłączyć enkoder i które mi dadzą pomiar 4-20 mA albo gadają po Profibusie DP?

Zawsze możesz uruchomić timer i liczyć czas od pojawienia się "1" do pojawienia się kolejnej"1" i z tego wyliczyć prędkość przeliczając to odpowiednio w programie. Metoda może nie super dokładna ale tania w realizacji.

0
    Specjalista Automatyk

Witam.
    Jeżeli masz wolne wejścia analogowe to możesz również pomyśleć o tachoprądnicy np z rolką dotykająca do taśmy - mierzysz faktyczną prędkość, a jeżeli dodasz drugi pomiar na osi napędu lub jak proponował Fantasta z falownika - uzyskasz informacje o uślizgu przenośnika z ew. alarmem dla serwisu.
    Pozdrawiam Paweł.

0
    Poziom 27  

Najtańsza metoda to czujnik indukcyjny i blaszka na przewietrzniku silnika napędowego. Resztę programowo w CPU już się da.

0