Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termopara na USB/RS232 + software

rosak 11 Kwi 2013 15:48 2730 8
  • #1 11 Kwi 2013 15:48
    rosak
    Poziom 21  

Witam,
    szukam sprzętu umożliwiającego podłączenie termopary do USB/RS232 z programem do odczytywania/logowania temperatur.
    Mam zamiar uczyć się reworku SMD, m.in. BGA, na razie na "domowym" sprzęcie więc będę musiał kontrolować temperatury i czas nagrzewania PCB.
    Dobrze by było, żeby dało się podłączyć 2 termopary (np PCB z dołu i sam chipset).
    Znalazłem moduł USB-TC01 firmy National Instruments, jednak oferuje podłączenie tylko jednej termopary i kosztuje ok 400zł. Chciałbym znaleźć rozwiązanie za max połowę tej ceny.
    Znalazłem też coś takiego:
    http://www.ebay.co.uk/itm/Multimeter-DMM-With..._Measurement_Equipment_ET&hash=item27d03bc6c2
    tylko muszę się dowiedzieć, czy to umożliwia też połączenie z PC "na żywo" czy tylko pobieranie zapisanych danych.
    A może polecicie inne sposoby kontrolowania temperatury?
    Inne pytanie- czytałem, że tanie termopary przekłamują o nawet 20 st C., Ktoś polecał termopary firmy OMEGA, 100zł/szt, czy to prawda? Jakie jeszcze inne firmy produkują solidne termopary?
    I jeszcze jedno pytanie- czy chiński pirometr za 50 lub 100zł nadaje się do pomiarów czy to tylko zabawka?
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 11 Kwi 2013 21:05
    Nifir
    Poziom 12  

A nie lepiej samemu zrobić prosty układ z DS18B20 na 1Wire, który po RS232 będzie wysyłał i do kompa informacje o temperaturze?
    Możesz też do tego dopiąć LCD do łatwiejszego odczytu aktualnej temperatury, a na kompie będziesz tylko logował dane.

Możesz tych DSów podłączyć ile dusza zapragnie.

Wszystko powyżej można zrobić samemu w dość prosty sposób lub poszukać podobnego gotowego rozwiązania w sieci.

http://marc.merlins.org/perso/linuxha/post_20...evices_-digitemp_-misterhouse_-and-cacti.html

itp.

0
  • #3 17 Kwi 2013 16:56
    rosak
    Poziom 21  

Wszystko fajnie ale DS18B20 mierzy do 125 st C a ja potrzebuję min 200.

Poważnie nikt nie pomoże w tym temacie?

Może chociaż na to odpowiedź:

Inne pytanie- czytałem, że tanie termopary przekłamują o nawet 20 st C., Ktoś polecał termopary firmy OMEGA, 100zł/szt, czy to prawda? Jakie jeszcze inne firmy produkują solidne termopary?
    I jeszcze jedno pytanie- czy chiński pirometr za 50 lub 100zł nadaje się do pomiarów czy to tylko zabawka?

Pozdrawiam

0
  • #4 17 Kwi 2013 17:10
    FlyBoy
    Poziom 28  

Omega UTC-USB interfejs jednokanałowy, możliwość podłączenia termopar J, K, T, E, R, S, B, C oraz N, podłączenie do komputera za pomocą USB, kompensacja "zimnego końca", w zestawie oprogramowanie prezentujące graficzny wykres temperaturowy "na żywo" oraz możliwość zapisu przebiegu do pliku.

Termopara na USB/RS232 + software

Tutaj ktoś używa tego do monitorowania temperatury stacji na gorące powietrze:

Link

0
  • #6 17 Kwi 2013 23:28
    FlyBoy
    Poziom 28  

Jeżeli chodzi o przekłamania tanich termopar. Przy założeniu, że mierzymy temperaturę wody, termopary są zgrzane na kształt kulki, rozmiar tej kulki jest identyczny, zachowane jest prawidłowe podłączenie termopary przy użyciu przewodu kompensacyjnego i odpowiednich złącz, to moim zdaniem tak duże przekłamanie nie jest możliwe. Inaczej się ma sprawa, gdy ktoś mierzy temperaturę układu BGA tanią termoparą o rozmiarze kulki 1mm, kładzie ją obok układu, następnie robi pomiar termoparą Omega o rozmiarze kulki 0.13mm to wtedy możemy spodziewać się przekłamań.
    Nie wiem, jakie jeszcze firmy robią tak małe termopary, ja od początku używam termopary firmy Omega.
    Nie wiem gdzie widziałeś takie ceny 100zł za sztukę, ale ja jak kupuję netto, to wychodzi mnie to 33zł za sztukę termopary typu K z kulką o rozmiarze 0.13mm

Co do tanich termometrów wykorzystujących podczerwień to nie nadają się do precyzyjnych pomiarów. Przede wszystkim ze względu na zmienną emisyjność elementów elektronicznych. Wyjątkiem są przemysłowe pirometry np. Raytek, które są w stanie mierzyć temperaturę na polu o wymiarach 5mm x 5mm, wtedy ustawia się pirometr w uchwycie celując w rdzeń układu, jeżeli rdzeń jest pokryty czarnym tworzywem to ok, jeżeli polerowany lub metalowy to nakleja się specjalną czarną teflonową taśmę, która bardzo dobrze przewodzi ciepło. Czarny kolor taśmy daje emisyjność bliską 0.95 czyli bliską ideałowi pomiarowemu. Dodatkowo profesjonalne pirometry dają spore możliwości kalibracji emisyjności, wyboru trybu pomiaru średniej temperatury na polu roboczym lub pików oraz wiele więcej.

0
  • #7 18 Kwi 2013 00:58
    rosak
    Poziom 21  

No to teraz wszystko jasne.
    Przy okazji dowiedziałem się skąd ta cena.
    Przede wszystkim, czy Ty mówisz o tej termoparze 5TC-TT-KI-36-1M ? Bo jeśli tak, to w UK, bezpośrednio od Omegi po przeliczeniu na złotówki faktycznie wychodzi jakieś 33 zł brutto za sztukę, ale już na diolut.pl, to samo kosztuje 102 zł (!)/szt.
    Nigdy nie zrozumiem tego kraju, zarobki 4 razy mniejsze a marże kilkakrotnie wyższe.

Jeszcze jedno- te termopary 0,13mm ładnie wejdą pod BGA, ale jeśli będę chciał przykleić do PCB to czym? Czy aluminiowa taśma do naprawy tłumików będzie dobra?

0
  • #8 18 Maj 2013 21:21
    rosak
    Poziom 21  

Witam ponownie.
    Proszę o pomoc w znalezieniu oprogramowania do odczytywania danych z termopary. Konkretnie z tego urządzenia Omega UTC-USB. Niestety to dołączone przez producenta jest moim zdaniem bezużyteczne. Zakładka z realnym odczytem temperatury jest OK, poza tym, że zajmuje 1/16 ekranu, jeśli ma się tylko jedną sondę. Zakładka z wykresem to porażka, na osi czasu nie ma nic, więc nie mogę śledzić wzrostu temperatury względem czasu. Myślę że stworzenie takiego programu to pestka, ile może być roboty z dodaniem skali, dodatkowych wskaźników typu przyrost temperatury względem czasu.
    Oczywiście szukałem sporo, jedyne co znalazłem to programy dołączane przez producentów tego typu urządzeń, ale żadne nie działa z moim interfejsem.
    Pozdrawiam

0
  • #9 30 Paź 2014 22:53
    Joseline
    Poziom 9  

rosak napisał:
    Witam,
    szukam sprzętu umożliwiającego podłączenie termopary do USB/RS232 z programem do odczytywania/logowania temperatur.
    Mam zamiar uczyć się reworku SMD, m.in. BGA, na razie na "domowym" sprzęcie więc będę musiał kontrolować temperatury i czas nagrzewania PCB.
    Dobrze by było, żeby dało się podłączyć 2 termopary (np PCB z dołu i sam chipset).
    Znalazłem moduł USB-TC01 firmy National Instruments, jednak oferuje podłączenie tylko jednej termopary i kosztuje ok 400zł. Chciałbym znaleźć rozwiązanie za max połowę tej ceny.
    Znalazłem też coś takiego:
    http://www.ebay.co.uk/itm/Multimeter-DMM-With..._Measurement_Equipment_ET&hash=item27d03bc6c2
    tylko muszę się dowiedzieć, czy to umożliwia też połączenie z PC "na żywo" czy tylko pobieranie zapisanych danych.
    A może polecicie inne sposoby kontrolowania temperatury?
    Pozdrawiam

Jeżeli pytanie jest jeszcze aktualne, zobacz na przykład:

1048_0 - PhidgetTemperatureSensor 4-Input
    http://www.phidgets.com/products.php?category=35&product_id=1048_0
    1051_2 - PhidgetTemperatureSensor 1-Input
    http://www.phidgets.com/products.php?category=35&product_id=1051_2
    Cena produktu podana jest obok opisu
    Koszt dostawy od polskiego dystrybutora ok 17zł

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME