Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza

SLen 11 Kwi 2013 19:17 16239 10
  • #1 11 Kwi 2013 19:17
    SLen
    Poziom 9  

Witam,
    Jako że odkurzacz aeg zaczął się wyłączać samoistnie, postanowiłem go naprawić. Wyczytałem że to dość znany problem, a silnik rozłącza czujnik pod jedną ze szczotek - wyciągnąłem silnik żeby zobaczyć czy pracuje poprawnie i po podłączeniu do regulatora obrotów silnik w ogóle nie rusza.
    - wszystkie diody i rezystory sprawdzone - OK,
    - triak sprawdzałem metodą z załączonego schematu - OK,
    - kondensatory nie mają zwarcia (pojemności nie sprawdzałem),
    - brak napięcia na wyjściu regulatora (niebieskie przewody),
    - mocno nagrzewają się rezystory o największej mocy (te 10k Ohm),
    Zależy mi na naprawie regulatora, bo jak podłączyłem silnik w celu sprawdzenia bezpośrednio do sieci to korek przepaliło 16A (silnik 2kW wg. moich obliczeń normalnie pobiera 8,7A a na rozruch nie wiem ile, ale pewnie więcej + inne podłączone urządzenia - efekt jak pisałem...).
    W tym wypadku winą zostaje obarczony scalak 501B-8P. Jeśli ktoś wie co to za układ, jaki jest jego zamiennik, lub ma jakieś inne sugestie i uwagi do przeprowadzonych przeze mnie czynności diagnostycznych :wink: to chętnie przyjmę każdą informację i sugestię.
    Pozdrawiam

electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza

3 10
  • #2 11 Kwi 2013 20:33
    ElectroTom
    Poziom 24  

Czujnik kolega sprawdzał?

0
  • #3 12 Kwi 2013 01:05
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdzałeś jakie napięcie odkłada się na diodzie zenera D1 ?

0
  • #4 12 Kwi 2013 21:14
    SLen
    Poziom 9  

Na diodzie D1 napięcie na zakresie DC multimetru pływa w granicach 2,31 ÷ 2,43 [V].
    Czujnika jeszcze nie sprawdzałem (jestem w trakcie dobierania się do niego - jest na uzwojeniu stojana), ale sprawdzić go poprzez podgrzewanie go i sprawdzenie przy jakiej temperaturze się rozłączy?

0
  • #5 12 Kwi 2013 21:37
    ElectroTom
    Poziom 24  

Powiedz to co wpinasz w to białe pinowe gniazdo. Myślałem, że właśnie ten czujnik- chyba termistor.

0
  • #6 12 Kwi 2013 21:46
    SLen
    Poziom 9  

W to białe gniazdo wpinam potencjometr (regulacja obrotów) i jest on sprawny.
    I tak jak już pisałem pod szczotkami go nie ma tylko jest jakiś element na uzwojeniu stojana i to raczej on.

1
  • Pomocny post
    #7 12 Kwi 2013 23:18
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

SLen napisał:
    Na diodzie D1 napięcie na zakresie DC multimetru pływa w granicach 2,31 ÷ 2,43 [V].

No i wszystko jasne - padnięty układ scalony :cry: .

1
  • #8 12 Kwi 2013 23:38
    SLen
    Poziom 9  

Niezmiernie mi z tego powodu przykro :cry:. Wie ktoś może co to za układ, czy da się go czymś zamienić?
    PS. Gdzie szukać dokładnej nazwy modelu tego odkurzacza? Pytam bo w papierach nic specjalnie nie znalazłem a na obudowie jest jedynie napis "aeg ergoeasy", zaś gdy szukałem całego modułu to właśnie odkurzacze były rozróżniane po ciągu cyferek.

0
  • #9 14 Kwi 2013 17:08
    ElectroTom
    Poziom 24  

Może wstaw sam układ soft startu za 12zł. Może regulator na ukł. U2008 z soft startem.

0
  • #10 22 Lip 2013 15:17
    SLen
    Poziom 9  

Witam po długiej przerwie.
    Postanowiłem stworzyć płytkę układu soft-startu na układzie U2008B tak jak zaproponował ElectroTom, a dokładnie to wzorowałem się schematem z tego pdf'a.
    Wyniki mojej pracy:
    electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza
    PS. Wiem że płytka nie powala ale to moje początki w projektowaniu PCB. Masę do elektroniki doprowadzam zworką (żółta linia na PCB).

Niestety przy próbie z żarówką 40W nie ma żadnej regulacji ani soft-startu. Żarówkę wpinam do punktów 2 i 3, napięcie z sieci do 1 i 4. Może koś ma jakieś doświadczenia z tym układem, lub zauważy gdzieś mój błąd. Będę wdzięczny za pomoc.

PS2. Jeśli będzie potrzeba wrzucę pliki z eagle.

3
  • #11 15 Gru 2014 15:18
    watek
    Poziom 9  

SLen napisał:
    Witam,
    Jako że odkurzacz aeg zaczął się wyłączać samoistnie, postanowiłem go naprawić. Wyczytałem że to dość znany problem, a silnik rozłącza czujnik pod jedną ze szczotek - wyciągnąłem silnik żeby zobaczyć czy pracuje poprawnie i po podłączeniu do regulatora obrotów silnik w ogóle nie rusza.
    - wszystkie diody i rezystory sprawdzone - OK,
    - triak sprawdzałem metodą z załączonego schematu - OK,
    - kondensatory nie mają zwarcia (pojemności nie sprawdzałem),
    - brak napięcia na wyjściu regulatora (niebieskie przewody),
    - mocno nagrzewają się rezystory o największej mocy (te 10k Ohm),
    Zależy mi na naprawie regulatora, bo jak podłączyłem silnik w celu sprawdzenia bezpośrednio do sieci to korek przepaliło 16A (silnik 2kW wg. moich obliczeń normalnie pobiera 8,7A a na rozruch nie wiem ile, ale pewnie więcej + inne podłączone urządzenia - efekt jak pisałem...).
    W tym wypadku winą zostaje obarczony scalak 501B-8P. Jeśli ktoś wie co to za układ, jaki jest jego zamiennik, lub ma jakieś inne sugestie i uwagi do przeprowadzonych przeze mnie czynności diagnostycznych :wink: to chętnie przyjmę każdą informację i sugestię.
    Pozdrawiam

electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza electrolux aeg - niedziałający regulator obrotów odkurzacza

==========================================================
    Silnik odkurzacza jest uszkodzony, prawdopodobnie na skutek zbyt długiej pracy na zmniejszonych obrotach i przy przepełnionym worku z nieczystościami. Czujnik zabezpieczający najpierw wyłączał po przekroczeniu prądu 8A, a po usunięciu tego zabezpieczenia z pewnością silnik uległ awarii (zwarcie części uzwojenia).

3