Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latający helikopter na uwięzi.

11 Kwi 2013 19:18 5625 15
  • Poziom 8  
    Otóż:
    w ramach pracy na technikę wykonałem model helikoptera latającego na uwięzi. Miał to być prosty projekt, więc nie liczyłem na jakieś cudo. Ale nawet wyszła bardzo przyjazna w obsłudze "maszynka".
    Helikopter jak każdy model nie jest bardzo łatwy do wykonania, ale też nie jest to szczyt ludzkich możliwości. Jak każdy wie w domowych warunkach i przy określonym budżecie, nie jest łatwo wykonać taki model. W mojej pracy nie obeszło się także bez komplikacji. Problemem okazały się łopatki wirnika, które ostatecznie wykonałem z twardego kartonu. Za materiały na budowę helika zapłaciłem ok.20-25zł.
    Głównie był to koszt silniczka elektrycznego <15zł> reszta to inne pierdułki:
    karton, sklejka na podstawę, papier kolorowy. Model został wykonany przeze mnie w ciągu 4-5 dni. Sam helikopter wykonałem: kabinę z kartonu, płozy ze słomek po napojach, belkę ogona z wkładu długopisu. Dlatego więc model jest do wykonania nawet przez niedoświadczonych modelarzy. Główną zaletą modelu jest to, że został praktycznie w całości wykonany z ogólnie dostępnych materiałów, które teoretycznie można uznać za "śmieci".
    Helik jest fajny, fajnie się go puszcza, choć lata tylko dookoła i tak jest fajna zabawa.
    Polecam wykonać sobie takie cudo, gdyż niewielki koszt a super zabawka.
    Zapraszam do obejrzenia mojego filmu z tym helikopterkiem na www.youtube.pl.
    Proszę wpisać w Google : helikopter na uwięzi, gdyż na youtubie nie zawsze jest widoczna miniaturka filmu. Miłego oglądania życzy.; łukasz mikos.
    MAM zamiar zbudować również od podstaw model helikoptera RC ale budowę rozpocznę na wakacjach bo teraz nie mam za dużo czasu.
    Jeśli ktoś budował już taki model to proszę o wymienienie się ze mną doświadczeniami.
    Na razie dziękuję miłego oglądania. CZEŚĆ.
    Latający helikopter na uwięzi. Latający helikopter na uwięzi. Latający helikopter na uwięzi.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sympatyczna zabaweczka, poszukaj informacji na temat regulacji prędkości, zabawa będzie ciekawsza.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomysł.

Dodano po 34 [minuty]:

DZIEŃ DOBRY: Mam do was pytanie: Czy ktoś z was próbował kiedyś zbudować od podstaw helikopter rc? Jeżeli tak to proszę o szczegóły takiej konstrukcji.
    Mam zamiar zbudować takie coś. Z tego co zauważyłem musi to być lekki model coś ok.0,5 kg. Muszę znaleźć odpowiedni silnik. Co powiecie na silnik od dysku twardego,chyba ma wystarczająco dużo obrotów na minute. Jak nie on to myślałem nad silnikiem od nagrywarki ze starego laptopa lub w ostateczności kupić na allegro bez szczotkowy za ok 30zł. Ale to w ostateczności. Chce aby helikopter był jednowirnikowy, przez co muszę zrobić i silnik na ogonie dla równowagi ciągu wirnika głównego. Co do sterowania myślałem nad połączeniem dwóch najpopularniejszych aparatur stosowanych w modelach samochodów rc, a więc aparaturę pracująca na paśmie 27MHz i 40MHz. Rozważałem problem, że gdy włączę pilot chcąc wzbić się w powietrze zwykły pilot od samochodziku nie poradzi sobie z tym, gdyż przesuwając drążek pilot daje tylko napięcie do silnika w moim projekcie . A gdzie sterowanie prędkością obrotową silnika. Dlatego postanowiłem że jedną z aparatur będzie aparatura w której można sterować prędkością obrotową silniczka a więc stosowane w samochodach rc przeznaczonych do wyścigów. Nie chce mi sie za bardzo tracić pieniędzy na profesjonalne aparatury przez co zastąpię je zwykłymi i najpopularniejszymi. Koszt popularnej aparatury z odbiornikiem to cena od 10-15zł(najtańsze samochodziki rc). Ta druga jest troszkę droższa (ok 20-30zł). Co do zasilania myślałem nad akumulatorkiem z telefonu komórkowego lub jakiegoś seryjnie produkowanego modelu helikoptera rc. CO MYŚLICIE O TYM PROJEKCIE .PROSZĘ O ODPOWIEDZI< CZY JEST SZANSA ZBUDOWAĆ TAKIE COŚ, PROSZĘ O UWAGI DOTYCZĄCE BUDOWY,PORADY DOT.BUDOWY. JEŚLI KTOŚ MA POMYSŁ JAK ULEPSZYC MODEL PROSZĘ PISAĆ .POZDRAWIAM I LICZE NA POMOC. Będe wzorował sie na tym projekcie

Moderowany przez Madrik:

Pisownia i Lenistwo oraz zaniżanie poziomu i roszczenia. Powielanie pytań z forum. Ostrzeżenie.

• Pomocny post
    Moderator Robotyka
    ukaszmikos14 napisał:
    Dzięki za pomysł.

Dodano po 34 [minuty]:

DZIEŃ DOBRY: Mam do was pytanie: Czy ktoś z was próbował kiedyś zbudować od podstaw helikopter rc? Jeżeli tak to proszę o szczegóły takiej konstrukcji.

CZY JEST SZANSA ZBUDOWAĆ TAKIE COŚ, PROSZĘ O UWAGI DOTYCZĄCE BUDOWY,PORADY DOT.BUDOWY. JEŚLI KTOŚ MA POMYSŁ JAK ULEPSZYC MODEL PROSZĘ PISAĆ .POZDRAWIAM I LICZE NA POMOC. Będe wzorował sie na tym projekcie

NIE.

A na pewno nie bez znajomości podstaw lotu śmigłowca i konstrukcji lotniczych.
    Śmigłowiec to najtrudniejszy w kontrolowaniu rodzaj statku powietrznego, jaki wynalazł człowiek.
    I tyczy się to tak małych modeli jak i prawdziwych śmigłowców.

A już na pewno nie przy założeniu:

"CZEŚĆ! MAM POMYSŁ! JAK GO ZROBIĆ?! POMÓRZCIE!".

Nie przy okazanym przez ciebie braku szacunku dla innych użytkowników forum oraz wykazania elementarnego lenistwa i braku wiedzy.
    Bo ty chcesz, żebyśmy to my za ciebie zrobili. Nauczenie się czegoś nie jest dla ciebie ważne. ty tylko chcesz dostać zabawkę. I to koniecznie tanio, bo te w sklepach są takie drogie...

Dlatego, nie pomogą towarzysze. Nie tym razem.

A im szybciej zrozumiesz, że śmigłowiec to nie jest skrzynka z wiatraczkiem na górze - tym mniejsze straty poniesiesz.

Pomoc dla ciebie.
  • Poziom 8  
    Szanowny panie moderatorze.
    Pan napisał, że bez braku doświadczenia nic sie nie da zrobic a już w szczegółności helikoptera, więc wyjaśniam panu,że mam nieco doświadczenia dotyczącego śmigłowców.Ja nie pytam JAK ZROBIĆ HELIKOPTER bo mam swój własny pomysł tylko pytam jaki silnik byłby najlepszy jakie przełożenie zębatek, jaki akumulator będzie NAJLEPSZY a nie jaki można dać. Nie liczę na gotowe projekty. Chciałbym zauważyć że już kiedyś składałem podobne modele tylko że z części typowo z modelarskich helikopterów. Teraz jednak pragnę zbudować coś SAMODZIELNIE, z ogólnie dostępnych materiałów i jak najmniejszym kosztem.
    A co do kupienia gotowego modelu nie mam wyłożyć 1000zł na profesjonalny model a te za niższą cenę to tylko chińskie podróby. Miałem już helikopter syma s107g (rozleciał sie po 3 tygodniach, wysiadły silniki pękła kabina urwały się kable od odbiornika w helikopterze). Miałem też double horse 9100 ale to też dziadowski model. Myślę że przy odpowiednich warunkach możliwe jest uzyskanie pożadanego przeze mnie efektu .Pozdrawiam. :|
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Szanowny panie Użytkowniku - Gdybyś miał pojęcie o śmigłowcach lub choćby w ogóle o modelach latających, to byś wiedział, że to, jaki dać silnik pakiet i całą resztę, wynika z konstrukcji śmigłowca, jego masy, obciążenia powierzchni nośnej wirnika i całego mnóstwa strasznie durnych rzeczy, którymi tylko sobie głowę inżynierowie lotniczy zawracają.

Skąd mamy ci niby jakiś silnik polecić, skoro nie mamy pojęcia co ty w ogóle zbudujesz? Nie wiem co składałeś i z czego i jak to wyglądało, ale chyba nie bardzo ci to wychodziło.

Po drugie, ani Syma, ani DH nie są modelami to są ZABAWKI. Nie ważne jak są duże i ile aluminium wcisną tam Chińczyk. Trzy kanałówki. Jedyne co mają wspólnego z modelami, to to, że nie trzeba ich do przodu palcem popychać.

Minimum dla modelu śmigłowca to cztery kanały sterujące, dla konstrukcji typu Co-axial i sześć dla modelu klasycznego. I taki model można kupić grubo poniżej 1000 zł, tylko trzeba poszukać i poczytać.

Deklarujesz wiedzę i chęć budowy dość skomplikowanej maszyny latającej (nawet nad twoja Symką siedział jakiś inżynier i ostro główkował), ale zadajesz pytania wskazujące, że nie masz pojęcia na co się porywasz.

To tak jakby murarz deklarował chęć budowy mostu i się pytał jak cegły układać i ile zaprawy dawać. Od razu wiadomo, że taka osoba mostu nie zbuduje.
    Choćby głupie pytanie - Jak zamierzasz wyważyć gotowy wirnik? Albo jak ustawić tarczę sterującą?
  • Poziom 8  
    Chce na razie poeksperymentować. Jakoś przeglądając strony internetowe znalazłem kilka ciekawych projektów wykonanych przez zwykłych ludzi i poczytałem nieco o tych modelach. Wiem ze wykonanie takiego modelu to nie bułka z masłem, ale jestem cierpliwy i na pewno sobie z tym poradze

Dodano po 6 [minuty]:

Proszę Pana. Mi nie chodzi o zbudowanie czegoś nadzwyczajnego. Dla mnie jak model sie wzniesie choćby na 20 cm to juz bedzie sukces. Nie chce budować śmigłowca 6 kanałowego ani nawet 4 kanałowego. Mi wystarczy na początek model o sterowaniu wznoszenie opadanie, prawo lewo, może ewentualnie przód tył. ale przód tył niekoniecznie. Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

przeciez nie chce tarczy sterującej do produ tyłu prawo lewo. chce tylko w przód w tył.

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

A do tego wystarczy serwomechanizm modelarski
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    przeciez nie chce tarczy sterującej do produ tyłu prawo lewo. chce tylko w przód w tył.

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

A do tego wystarczy serwomechanizm modelarski

No właśnie nie bardzo. Kolega Madrik już ci napisał na temat sterowalności, stabilności lotu helikoptera, bez choćby chińskiej elektroniki nie masz szans na jakiekolwiek zapanowanie nad modelem, proponuję zacząć jednak od modelu samolotu.
    Przeczytaj wszystkie przyklejone tematy, potem porozmawiamy.
    Link
    Znajdź w pobliżu jakąś modelarnię może.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    ukaszmikos14 napisał:
    ...poczytałem nieco o tych modelach...
    No to pochwal się co z tego "poczytania" zostało w głowie.
    ukaszmikos14 napisał:
    ...
    nie chodzi o zbudowanie czegoś nadzwyczajnego. Dla mnie jak model sie wzniesie choćby na 20 cm to juz bedzie sukces.... Nie chce budować śmigłowca 6 kanałowego ani nawet 4 kanałowego.....
    No kup sobie na Allegro jakąś zabawkę made in China i po problemie.
    ukaszmikos14 napisał:
    ...wystarczy na początek model o sterowaniu wznoszenie opadanie, prawo lewo, może ewentualnie przód tył. ale przód tył niekoniecznie.....przeciez nie chce tarczy sterującej do przodu tyłu prawo lewo. chce tylko w przód w tył....
    Zdecyduj się co tak naprawdę chcesz. Zrobienie w warunkach domowych tarczy jest praktycznie nie wykonalne. No chyba że masz dostęp do precyzyjnych obrabiarek, najlepiej CNC. Minimalna nieosiowość plus obroty i masa wirnika jest jednoznaczna z wizytą u chirurga.
    ukaszmikos14 napisał:
    ... A do tego wystarczy serwomechanizm modelarski...
    A możesz sprecyzować to pytanie ? Bo tak nie wiadomo do czego ma wystarczyć.
    Zacznij może od lektury, w przypadku śmigłowców nie ma tego wiele.
    Zacznij od "Projektowanie i budowa modeli śmigłowców" autorem jest Bogusław Spunda. Wersji papierowej to już raczej nigdzie nie kupisz, nikt Ci tego raczej nie sprzeda, ale TU jest wersja PDF.
  • Poziom 8  
    Na allegro kupiłem już chińską zabawkę, ale zepsuła się po 3 tygodniach. Nie chce tracić pieniędzy na kolejny bubel . Chcę jednak zbudować jakiś model. Owszem dobrze panowie piszą że nie jest to rzecz łatwa ale bardzo pragnę spróbować moich sił.Tarcza sterująca zostanie wykonana przez połączenie śmigieł do serwa, lub rozważałem taką możliwość aby cały układ napędzania w przypadku lotu w przód był popychany przez serwomechanizm do przodu. Nie wiem czy to jest możliwe ale zawsze warto spróbować. serwomechanizm ma wystarczyć jak już wcześniej pisałem do przechylania układu napędzającego w przód i w tył. A łpaty śmigieł zakupie na allegro chyba z modelu dh9100 lub innego większego modelu, przez co wyeliminuje drgania lub jakieś inne niedociągnięcia lub złe wymiary łopat.
  • Poziom 8  
    co o tym myślicie.
    Proszę o porady i odpowiedzi, jakich materiałów użyć aby model był najlżejszy, jakie są dostępne akumulatorki odpowiedniej pojemności o napięciu od około 5 do 7 v. Proszę o pomoc. A polecacie jakieś konkretne dobre modele jednowirnikowe do zakupu tylko nie lama(dwuwirnikowa co-axial) tylko może jakieś jednowirnikowe czterokanałówki w granicach do 300 zł. mogą być używane . z góry dziękuje za pomoc.
  • Moderator Robotyka
    Z czytaniem, ze zrozumieniem też masz problemy?

NIE MA modeli czterokanałowych, klasycznych. Taka konstrukcja jest aerodynamicznie niestabilna. Jej lot to nieustanna korekta kierunku. Robi to albo pilot (musi mieć duże doświadczenie i praktykę) elektronika (i zwykle w modelach to ona pracuje).Żeby precyzyjnie regulować przechyły, trzeba sterować wirnikiem w kilku płaszczyznach.

Co-axiale są zaś bardziej stabilne i im wystarcza mniejsza ilość funkcji sterujących.

Akurat Lama to dobry i sprawdzony model. Może nieco prymitywny, ale w sam raz dla początkujących.

A co wybrać? Wybacz, ale wpisanie w Google "sklep modelarski śmigłowce RC", nie wymaga zdania egzaminu państwowego. My za ciebie nie będziemy siedzieć i szukać po sklepach co ci się może spodobać.
  • Poziom 8  
    Chodzi mi o model jednowirnikowy, mógłby pan mi coś polecić. Miałem już helikopter dwuwirnikowy i latałem też u kolegi jednowirnikowym więc mam troche wprawy. proszę pana jako wydaje mi sie znawce w tego typu sprawach dotyczacych helikopterów i proszę o rade jaki najtaŃSZY JEDNOWIRNIKOWY WYBRAĆ CHOCBY I 3 KANAŁOWY, ALE ZEBY BYŁ JEDNOWIRNIKOWY,
  • Poziom 8  
    Wpisałem no i co.?!!

Moderowany przez Madrik:

Dziękujemy. Przy tym poziomie ignorancji i lenistwa, temat nie ma przyszłości.
    Zamykam.
    Otrzymujesz ostrzeżenie.

• Poziom 8  
    Dobra kończę z tym tematem, bo z wami to się nie dogada, wy nie potraficie pomóc tylko zawsze gnębicie człowieka, nie zależy wam na tym aby ktoś zainteresowany tematem mógł coś zbudować, wy tylko odsyłacie każdego do stron internetowych aby poczytać tak jak w moim przypadku o helikopterach. Ja już dużo wiem o tych modelach i chciałem coś zbudować ale przy takiej pomocy a właściwie przy braku jakiegokolwiek wsparcia rezygnuje z pisanaia na tym forum a model i tak wykonam mam już potrzebne części . Jak skończe projekt to opublikuje go. Mam nadzieje że wtedy uwierzycie że jednak coś orientowałem sie w temacie. To tyle ode mnie do widzenia. :cry:
    Moderowany przez Madrik:

Za dużo emotek.
    A po drugie - nie wiesz właściwie nic. To, że się pobawiłeś dwoma czy trzema zabaweczkami, nic nie daje. Nie masz pojęcia o konstrukcyjnej stronie tego, jak działa taki helikopter. Skoro dowiedzenie się tego, było dla ciebie za trudne, to my nie mamy w czym ci pomóc. Na tym forum, za kogoś nikt nie będzie zasuwał i podawał na tacy.