Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej

psg 11 Kwi 2013 23:45 7998 12
  • #1 11 Kwi 2013 23:45
    psg
    Poziom 14  

Witam
    Zmywarka whirlpool model 7440/1
    Problem: nie myje

Po uruchomieniu dowolnego programu, zmywarka wypompowuje resztę wody, pobiera następnie wodę (po otwarciu jest woda na dnie) następnie chyba nie może zacząć myć i wypompowuje wodę.

Dioda mruga 5 razy czyli w/g opisu problem z pompą myjącą, koszt około 230zł na aukcjach są uniwersalne ASKOL.

Pytanie:
    W czasie gdy zmywarka chce zacząć myć (próbuje 3x włączyć pompę zanim wypompuje wodę) słychać głośniejszą niż zwykle pracę. Czy to oznacza że pompa jest zabrudzona czy nie ma siły ruszyć a to znaczy że należy wymienić kondensator.
    Gdzie dopasować odpowiedni kondensator?

0 12
  • Pomocny post
    #2 12 Kwi 2013 00:06
    movzx
    Poziom 39  

psg napisał:
    a to znaczy że należy wymienić kondensator.
    A jest tam kondensator?

psg napisał:
    na aukcjach są uniwersalne ASKOL.
    Ostrożnie z tym. Było kilka wersji tej zmywarki, bez numeru serwisowego trudno coś radzić.

0
  • #3 12 Kwi 2013 07:50
    psg
    Poziom 14  

Przepraszam zapomniałem dopisać numeru:
    SERVICE 851174410866 i drugi 380737005929

Jeszcze nie wyjmowałem zmywarki bo "padła" wczoraj w nocy dziś na pewno to zrobię, ale przydała by się serwisówka ewentualnie jeśli po numerze widać jaka tam jest pompa to prosiłbym o potwierdzenie czy mogę zamówić na aukcjach.

0
  • #4 12 Kwi 2013 08:45
    movzx
    Poziom 39  

Tak jak sądziłem nie ma tam kondensatora. "Uniwersalna" nie będzie pasować.
    Numer oryginalnej części 481236158477 - lub zamiennik.

0
  • #5 12 Kwi 2013 10:08
    psg
    Poziom 14  

Oj to nie dobrze :)
    Czy kolega zna jakieś dobre hurtownie gdzie mogę kupić pompę?

z numeru części wyszło mi takie coś:
    whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej

Wygląda jak pompa która wylewa wodę a nie ta co myje. Jednak w sklepie np tutaj:
    SKLEP1 lub tutaj SKLEP2 i tutaj SKLEP3 jest informacja że to pompa myjąca. Cena spora bo to około 30% nowej zmywarki np model 6600.
    Na zdjęciu widać że coś łatwo może zablokować łopatki.

1. Na aukcjach podają też numery: Kod oryginalny: 480140102395 / 481236158477 oba numery są jednoznaczne ?

2. Jak wyjmę pompę podłączę do prądu na krótko i będzie wiadomo czy kreci. Oczywiście można podłączyć na krótko do gniazdka samą pompę ?

3. I jeszcze zapytam bo nigdy nie rozbierałem zmywarki: Czy dostęp do tej pompy będzie z tyłu zmywarki, czy odkręcić trzeba śruby tam gdzie są filtry na dnie zmywarki, pytam bo szkoda wyjmować skoro dostęp będzie np pod filtrami od środka zmywarki lub np od spodu (czyli wyjąć i obrócić do góry nogami).
    Dziękuje za pomoc.

0
  • #6 12 Kwi 2013 23:01
    movzx
    Poziom 39  

psg napisał:
    Wygląda jak pompa która wylewa wodę a nie ta co myje.
    Dziwne, dla mnie wygląda jak pompa myjąca...
    psg napisał:
    Na zdjęciu widać że coś łatwo może zablokować łopatki.
    Dobrze myślisz - właśnie dlatego nie jest to pompa wylewająca. I po to przed myjącą jest filtr.
    psg napisał:
    Cena spora bo to około 30% nowej zmywarki np model 6600.
    Takie ceny części... Niestety w tym wypadku inna pompa nie będzie działać prawidłowo.
    psg napisał:
    Jak wyjmę pompę podłączę do prądu na krótko i będzie wiadomo czy kreci.
    Co wcale nie oznacza że będzie działać z wodą. Jeśli chcesz dobrze sprawdzić to wlej do zmywarki 5 litrów wody i wtedy podłącz pompę na krótko, bez odłączania węży.
    psg napisał:
    480140102395 / 481236158477 oba numery są jednoznaczne ?
    Obie będą pasować. Istotne jest tylko czy z przodu jest sitko - ta wersja jest trwalsza.
    No i jak chcesz dłużej poużywać zmywarki to nie męcz jej tabletkami.

psg napisał:
    Czy dostęp do tej pompy będzie z tyłu zmywarki, czy odkręcić trzeba śruby tam gdzie są filtry na dnie zmywarki
    Ani z tyłu ani przez filtry. Nie odkręcaj miski bo nic to nie da a tylko będzie ciekło jak źle skręcisz.

Dostęp jest z przodu i od dołu. Potrzebujesz śrubokręt Torx 15 - i duże obcęgi w razie wymiany.
    Uwaga na ostre blachy.

0
  • #7 13 Kwi 2013 01:13
    psg
    Poziom 14  

Wyjąłem pompę, dostęp jest faktycznie łatwy po ustawieniu na lewym boku najlepiej zdjąć dół i prawy blaszany bok.
    Na zdjęciach widać że wałek jest wytarty, nie widać tego ale wytarta jest również dolna część otworu w którym obraca się wałek.

Niestety nie pomogło oszlifowanie wałka papierem na gładko mimo, że lekko się już wszytko obraca w pompie to nadal po złożeniu zmywarka:
    nabiera wodę, słyszę jak normalnie głośno pracuje ta pompa myjąca ale po 3 próbach zmywarka wylewa wodę i informuje o końcu programu (daję na razie tylko program zraszania). Tym razem nie pokazuje mi 5x miganiem diody że ma problem, po prostu niby kończy cykl mycia.

Widać że konstruktorzy z whirlpoola odrobili pracę domową z materiałoznawstwa bo ten wałek wyciera się sam na sobie i zapewne zajmuje mu to dokładnie około 2lat gwarancji.

Czyli jest jak piszesz: może być tak że mimo że słyszę jak pompa myjąca próbuje pracować to i tak nie będzie ona sprawna całkowicie.
    Zapewne moduł mierzy jej opór i uznaje że "zużyła" się.
    Jutro i tak nic nie kupię bo jest wolne, spróbuje tylko zalać te 5l wody i na krótko dać prąd na pompę (do pompy idą dwa białe przewody na kostkę).

Czy jest jeszcze coś co można "zresetować" przed wymianą pompy (choć nie uważam że moduł mógłby wyłączyć pompę na stałe)?

whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej whirlpool/7440/1 - Zmywarka nie uruchamia pompy myjącej

do zakupu znalazłem wersję z sitkiem, moja stara pompa ma tylko taki plastikowy dekielek:

Z drugiej strony jeśli stara pompa zatarła się mając pełny dekielek, który niby całkowicie osłaniał wałek od krzemionki to jeśli za śmigiełkiem będzie tylko siatka to raczej więcej piasku dostanie się do wałka i chyba ten wałek się wytrze po miesiącu, czy dobrze rozumuję ?
    Niestety nie widzę tego dobrze na zdjęciu ale może w tej nowej pompie jest pełny dekielek oraz dodatkowo siatka to by było nawet logiczne.

0
  • #8 13 Kwi 2013 21:35
    movzx
    Poziom 39  

psg napisał:
    Widać że konstruktorzy z whirlpoola odrobili pracę domową z materiałoznawstwa bo ten wałek wyciera się sam na sobie
    Nie wyciera się sam na sobie tylko szlifuje go piach z tabletek które nasi ukochani producenci nam sprzedają.

psg napisał:
    Z drugiej strony jeśli stara pompa zatarła się mając pełny dekielek, który niby całkowicie osłaniał wałek od krzemionki to jeśli za śmigiełkiem będzie tylko siatka to raczej więcej piasku dostanie się do wałka i chyba ten wałek się wytrze po miesiącu, czy dobrze rozumuję ?
    Nie bardzo. "Pełny dekielek" nie był tak naprawdę pełny tylko miał otwory, przez które dostawał się piasek. Wada konstrukcyjna.
    Nowa wersja ma gęste sitko przez które piasek już tak łatwo nie przechodzi. Tak więc powinna dłużej popracować ta pompa.

0
  • Pomocny post
    #9 13 Kwi 2013 22:38
    eeban
    Specjalista AGD

Przejdź na proszek jest lepszy i zdrowszy dla pompy i twojej kieszeni,a efekty zmywania lepsze.

0
  • #10 13 Kwi 2013 23:22
    psg
    Poziom 14  

movzx napisał:
    Nie bardzo. "Pełny dekielek" nie był tak naprawdę pełny tylko miał otwory, przez które dostawał się piasek. Wada konstrukcyjna.
    Nowa wersja ma gęste sitko przez które piasek już tak łatwo nie przechodzi. Tak więc powinna dłużej popracować ta pompa.

Patrzę na ten dekielek i nie widzę na nim otworków nie licząc tego w środku przez który wystaje pręt na końcu ze tym białym śmiegiełkiem. Być może piasek dostawał się szczelinami wokół dekielka bo jest on mocowany "na wcisk" w otwór w pompie.
    Polegam całkowicie na twojej wiedzy, jeśli twierdzisz że sitko jest lepsze to jest - w poniedziałek zamontuje pompę.

@eeban:
    Czy mógłbyś mi podać linka do np aukcji z dobrym proszkiem (niedrogim, skutecznym)?
    Jest wiele aukcji z proszkami: G&G, Ludwik, finish OXO itd a ja nigdy nie używałem proszku.
    Najlepiej podaj mi ten który tobie najlepiej pasuje.
    I jeszcze pytanie gdzie to sypiesz - do kieszeni tam gdzie wkłada się tabletki czy luzem na dno zmywarki?
    Tabletka jest dla "debila" = wsadzić w kieszonkę i zamknąć klapeczkę a proszek jeśli ma być go więcej to nie zmieści się do kieszeni.
    Wnioskuję że więcej się go sypie bo np 16zł kosztuje paczka 1.5KG czyli trzeba go więcej sypać objętościowo niż 1 tabletka.
    Dzieki za info.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Kwi 2013 23:50
    movzx
    Poziom 39  

psg napisał:
    Tabletka jest dla "debila" = wsadzić w kieszonkę i zamknąć klapeczkę a proszek jeśli ma być go więcej to nie zmieści się do kieszeni.
    Jeśli koniecznie chcesz więcej to sypiesz dodatkowo na drzwi.

psg napisał:
    Wnioskuję że więcej się go sypie bo np 16zł kosztuje paczka 1.5KG czyli trzeba go więcej sypać objętościowo niż 1 tabletka.
    Ja sypię do pełna, czyli według podziałki 30 gramów.
    Proszek myje lepiej od tabletek. Tabletki są bardziej reklamowane, dlatego są droższe, dlatego są bardziej reklamowane... nie ma to nic wspólnego z ich jakością.

Cytrynowy Calgonit/Finish który kolega wyżej poleca jest bardzo dobry jeśli nie najlepszy.

0
  • #13 14 Kwi 2013 00:20
    psg
    Poziom 14  

Dzieki za info, w poniedziałek lub we wtorek napiszę jak jest po wymianie pompy.

Edycja (po zamontowaniu pompy):

Zamontowałem pompę, zmywarka działa.
    W zasadzie to nowa pompa nie byłaby potrzebna gdy można było na "szybko" zorganizować nowy wałek.
    W mojej starej pompie to śmigiełko jest osadzone na pręcie i ten pręt zaczął się sam obracać wewnątrz tego czarnego magnesowego wałka a nie może.
    Wałek z nowej pompy ma ten pręt sztywno, czyli wiadomo że silnik wtedy obraca wałek a on obraca śmigiełko, natomiast w mojej starej pompie silnik obracał wałek ale nie obracało się dostatecznie szybko śmigiełko i nie było odpowiedniego ciśnienia pompy na dysze myjące.
    To że wałek jest nieco "otarty" nie ma znaczenia, przekłada się to jedynie na głośniejszą pracę, zresztą można go oszlifować papierem ściernym i powierzchnia będzie gładka jak nowa.

Dlatego tańszym rozwiązaniem zamiast wymiany całej pompy byłoby sztywne osadzenie tego pręta w wałku. Myślę że regeneracja pomp właśnie na tym polega, można zapewne pospawać pręt do kawałka metalu który jest na górze skąd wychodzi pręt.
    Można chyba też oderwać tą jasną część z wałka i tam też będzie mocowanie pręta. Tak czy inaczej nie trzeba wymieniać całej pompy.
    Niestety jak zapewne i moim przypadku było, nie ma czasu na eksperymenty "chałupnicze" bo naczynia leżą.
    Mimo wszystko temat regeneracji wałka z prętem jest warty zainteresowania bo koszt będzie niewielki w porównaniu z zakupem nowej pompy myjącej.

Dziękuję koledze movzx za pomoc w ustaleniu numeru części bez rozbierania zmywarki poszło szybciej z zamówieniem pompy.

0
  Szukaj w 5mln produktów