Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć dwa odległe od siebie o km budynki firmy? WiMax+VPN?

12 Kwi 2013 13:46 2430 18
 • Poziom 9  
  Witam, ma ktoś pomysł jak połączyć dwa oddziały firmy przez użycie WiFI+VPN?
  Czytałem o WiMax. Odległość mam sobie wymyślić - to tylko projekt zaliczeniowy.
  Mam kilka pytań:
  1. Jeśli chcę z budynku głównego wysyłać i odbierać dane do drugiego budynku to terminal WiMAx muszę postawić na dachu budynku głównego?
  2. Jakie urządzenie musi posiadać oddział budynku?
  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc doświadczonych kolegów :D .
 • Computer Controls
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  1. WiMax to system centralny - potrzeba urządzenia stacyjnego i końcówki.
  W takim przypadku lepiej użyć radiolinii.
 • Moderator - Sieci, Internet
  Poza tym częstotliwości WiMax są licencjonowane. Czyli są płatne i wymagane jest pozwolenie.
 • Poziom 9  
  Nie chodzi o koszty...to tylko mam wykonać zadanie. Ale chodzi o funkcjonalność. Ma być to wifi...więc proponujecie radiolinię?Dwa mosty po obu stronach budynku i to wszystko?
  Chodzi o taki most:
  Most
 • Computer Controls
 • Moderator - Sieci, Internet
  Zadanie powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • Poziom 9  
  jimasek napisał:
  Zadanie powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami.


  Nie koniecznie. W poprzednich ćwiczeniach przerabialiśmy nawet media transmisyjne, które wyszły z użycia...żeby wiedzieć jak użyć technologii, które obecnie nie jest standardem.

  Więc co radzicie zostać przy radio i tym moście mikrotiku?
 • Moderator - Sieci, Internet
  Cóż mamy inny pogląd na te tematy.
 • Poziom 43  
  Jeśli zakładasz widoczność między budynkami i dużą poufność informacji, zainteresuj się tematem optolinii - to projekt teoretyczny, więc możesz iść w koszty ile wlezie.
  Daruj sobie rozwiązania na mikrotikach, ubnt itd - to nie ten segment rozwiązań.

  Jak jimasek słusznie zauważył, projekt musi być rozwiązany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 • Moderator - Sieci, Internet
  amant20 napisał:
  Nie koniecznie. W poprzednich ćwiczeniach przerabialiśmy nawet media transmisyjne, które wyszły z użycia...żeby wiedzieć jak użyć technologii, które obecnie nie jest stand

  Kolego chodzi o to abyś w projekcie założył sobie że do użytkowania sprzętu w tym paśmie (wimax np. 3,5GHz) jest potrzeba uzyskania licencji na nadawania. Wiąże się to z nakładami finansowymi i złożeniem odpowiednich dokumentów do UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Tylko tyle i aż tyle.
  Moim skromnym zdaniem jeżeli się czegoś uczysz to robisz to po to aby później wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce zawodowej. Co będziesz musiał już robić zgonie z obowiązującym prawem i przepisami branżowymi.
 • Poziom 9  
  Zgadzam się z kolegą. Jak projektowałem łącze światłowodowe to też musiałem w projekcie uwzględnić koszty i czas uzyskania pozwoleń na budowę kanalizacji teletechnicznej. Wiem, że pasmo 3,5GHz jest licencjonowane i muszę uwzględnić zakup licencji. Po to się uczę projektowania sieci, aby wiedzieć o każdej technologii oraz ich wadach i zaletach.

  Wydaje mi się, że nie jasno się wyraziłem: mam polecenie połączenia obu budynków używając WiFi, używając najlepszego rozwiązania nie zważając na koszta :|
  Także doceniam Wasze rady Szanowni koledzy ale proszę nie wchodźmy na aspekty prawne.
 • Moderator - Sieci, Internet
  Tak tylko że w temacie jest Wimax a teraz piszesz o wifi a to całkiem inne technologi i sprzęt jaki musisz/możesz zastosować.

  amant20 napisał:
  Zgadzam się z kolegą. Jak projektowałem łącze światłowodowe to też musiałem w projekcie uwzględnić koszty i czas uzyskania na budowę kanalizacji teletechnicznej.

  Jestem typowym praktykiem a nie teoretykiem, więc mam pytanie czy w kosztach takiej instalacji (inwestycji) założyłeś sobie margines kosztowy na nieprzewidziane problemy z mediami jakie mogą się znajdować w ziemi a nie ma ich na mapach? Druga sprawa to koszty geodety który wrysuje stworzoną przez ciebie instalację w mapkę terenu? Wiem że to takie przyziemne sprawy ale w praktyce zawodowej często pomocne ;)
  Oczywiście to taki mały off top.
 • Poziom 9  
  O takich sprawach jak koszty nieprzewidziane słyszę na wykładach. Gość, który gnębi nas z tymi sieciami jest projektantem sieci strukturalnych, specjalistą od zabezpieczeń sieci. Stale nam opowiada o swoich doświadczeniach przy projektowaniu sieci.

  Mam polecenie Wifi...i nie mogłem nigdzie znaleźć czy radiolinia to też Wifi?...proszę mi odpowiedzieć. Może głupie pytanie...
  A zacząłem temat o WiMax bo uznałem, że może źle usłyszałem polecenie i chodziło o Wimax, zamiast Wifi (różnice między nimi znam).
 • Moderator - Sieci, Internet
  Określenia radiolinia - używa się raczej do łączy na częstotliwościach licencjonowanych.

  amant20 napisał:

  O takich sprawach jak koszty nieprzewidziane słyszę na wykładach. Gość, który gnębi nas z tymi sieciami jest projektantem sieci strukturalnych, specjalistą od zabezpieczeń sieci. Stale nam opowiada o swoich doświadczeniach przy projektowaniu sieci.

  Więc masz duże szczęście że nie masz profesora teoretyka który ględzi cały czas o parametrach, wzorach i teoretycznych duperelach.
 • Poziom 9  
  To jedyny profesor, który zbiera pełną aulę słuchaczy. Zamiast mówić o teorii to przytacza dużo przykładów. Np. jak projektowali sieć bezprzewodową na lotnisku - pasmo licencjonowane 5GHz ale był problem bo radar też używał tego pasma :D.

  Dziękuję za wyjaśnienie moich wszystkich wątpliwości i uzupełnienie mojej wiedzy.
 • Poziom 9  
  Mam jeszcze pytanie. Chcę użyć urządzeń w trybie mostu aby połączyć dwa budynki? Chcę żeby urządzenie w budynku A udostępniało internet budynkowi B oraz możliwa była wymiana danych w obie strony. Urządzenie dostępowe w budynku A ma być w trybie bridge a w budynku B w trybie bridge. Używając takiego zestawu Link chcę uzyskać dwie sieci lan w dwóch budynkach. Jakiego urządzenia potrzebuję w budynku B, aby je podpiąć pod ten most i stworzyć sieć Lan dla minimum 20 hostów? AP w trybie client czy router w trybie AP client i do niego switch 24x rj45?
 • Moderator - Sieci, Internet
  amant20 napisał:
  Chcę żeby urządzenie w budynku A udostępniało internet budynkowi B oraz możliwa była wymiana danych w obie strony.

  Więc pytanie po co robić dwie odrębne sieci? Skoro dane będą wymieniane i potrzebny jest dostęp do internetu? Dobry router w budynku A a w budynku B switch plus ewentualnie access pointy w celu uzyskania dostępu bezprzewodowego. Jeżeli chcesz ukryć pewne urządzenia (hosty) w sieci może pomyśleć o VLAN-ach.
 • Poziom 9  
  Jak to ma być np oddział PZU wojewódzki i jego mniejsza placówka...więc one nie mają jednej sieci...tylko dwie odrębne. Bo już myślałem o jednej sieci i wydzieleniu podsieci.
  Więc nadal proszę o wytyczne w sprawie urządzeń dla dwóch sieci A i B przy tym moście bezprzewodowym.
 • Moderator - Sieci, Internet
  amant20 napisał:
  więc one nie mają jednej sieci...tylko dwie odrębne.

  Jesteś tego pewien? Skoro korzystają np. z tych samych zasobów serwerowych? W grę wchodzi wtedy tunelowanie na VPN-ie.
 • Poziom 9  
  Mam na schemacie że budynek A ma sieć LAN1, budynek B ma sieć LAN2...jak to rozumieć?Wg mnie to dwie różne sieci.
  Co do wytycznych: Łącze podstawowe to wifi, łącze zapasowe to VPN. W załączeniu link do wytycznych projektu. Sam spójrz kolego.
  Wytyczne