Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mierzenie napięcia przez ADC na Atmega8 - które piny

krzy5iek1991 12 Kwi 2013 14:27 1773 10
  • #1 12 Kwi 2013 14:27
    krzy5iek1991
    Poziom 10  

Dzień dobry. Zadam bardzo trywialne pytanie. Otóż mam procesor Atmega8, i chcę za jego pomocą zmierzyć napięcie w zakresie 0-20V dwuzakresowy (tak, wiem, że max mierzonego napięcia to Vcc, ale da się tam jakiś dzielnik napięcia, i wszystko będzie git - pomyślałem, że jeden zakres 0-4V następny 0-20V). Napięcie stałe, wykorzystam przetwornik ADC, który defaultowo znajduje się w tym µC, rezonator wewnętrzny. µC zasilany z baterii połączonych szeregowo, w sumie da to 9V, do tego stabilizator "obniżający" napięcie do 5V. Do tego odpowiednie filtrowanie zasilania - wiadomo.

I teraz moje pytanie (aż wstyd pytać o taki banał): mierzone zewnętrzne napięcie muszę podłączyć np. do ADC0 (potencjał wysoki). Tutaj wszystko jasne. Ale co z masą? Z wielu schematów zauważonych w Internecie widziałem, jak ludzie podłączają masę mierzonego napięcia do masy mikroprocesora (to znaczy te masy są podłączone). Coś mi tu na chłopski rozum nie pasuje A co w takim przypadku, jeżeli potencjał masy zasilania procka jest inny niż potencjał masy mierzonego napięcia. Musi wtedy wystąpić jakiś minimalny przepływ prądu. Oczywiście to taka sytuacja teoretyczna, i nie wiem, czy w praktyce takie coś ma miejsce.

Więc proszę o poradę, czy mogę tak to napięcie zewnętrzne podłączyć, czy może pod inny port?

Jeszcze raz przepraszam, że zadaję takie banalne pytanie.

Dziękuję z góry za wszystkie porady i nakierowania na właściwą odpowiedź.

Pozdrawiam!

0 10
  • #2 12 Kwi 2013 14:35
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Kwi 2013 14:36
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Jeśli uC będzie zasilany z baterii to różnica potencjałów będzie tylko chwilowa (co innego, gdybyś zasilał oba urządzenia z innych zasilaczy - wtedy byłoby ciekawie) i poprzez zwarcie mas wyrówna się (będą to w zasadzie tylko potencjały elektrostatyczne).
    A masa musi być podłączona.
    Jeśli zaś planujesz zasilanie obu obwodów w różnych zasilaczy sieciowych, w których może wystąpić różnica potencjałów mas to wtedy sprawa się baaaardzo komplikuje.

0
  • #4 12 Kwi 2013 14:52
    krzy5iek1991
    Poziom 10  

piotrva napisał:
    Jeśli zaś planujesz zasilanie obu obwodów w różnych zasilaczy sieciowych, w których może wystąpić różnica potencjałów mas to wtedy sprawa się baaaardzo komplikuje.

Planuję zasilić układ jak pisałem z baterii, czyli osobne zasilanie, i zmierzyć napięcie np. zasilacza laboratoryjnego. Ewentualnie, gdyby była taka sytuacja, gdzie mam zmierzyć napięcie 7V<U<20V, to mogę to także jako zasilanie podłączyć, i uwzględnić w programie spadek napięcia w układzie. Ale tutaj mam zakres 0-20V.

Dodano po 2 [minuty]:

albertb napisał:
    ZAMKNIĘTY obwód nie istnieje

Wydaje mi się, że istnieje obwód zamknięty, bo jest różnica potencjałów, i prąd po prostu musi popłynać. Czy tak jest w rzeczywistości, tego nie wiem, na chłopski rozum wydaje mi się, że tak jest :/

Więc chyba "dupa zbita" :/

0
  • #5 12 Kwi 2013 15:00
    pitboo
    Poziom 12  

Jeśli chcesz mierzyć napięcie z źródła o innym potencjale masy niż twój mikroprocesor jest zasilany musisz wybrać taki mikroprocesor który będzie miał ADC z wejściem różnicowym. Tzn dwie nóżki wejściowe jedna plus druga minus. Jeśli masz mikroprocesor z ADC bez wejście różnicowego podłączasz masę układu który mierzysz pod masę swojego układu pomiarowego jednak potencjały muszą być takie same takiej masy. W innym przypadku trzeba zbudować układ pośredniczący np jakiś wzmacniacz różnicowy o wzmocnieniu jeden oparty na wzmacniaczach operacyjnych. Taka moja propozycja ;]. Jeśli się mylę proszę kolegów o skorygowanie mojej opinii.

0
  • #6 12 Kwi 2013 15:09
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Tylko to zapewni tak czy inaczej ochronę tylko do pewnego zakresu różnicy potencjałów - no chyba, ze znajdziemy elementy które poradzą sobie z 230V różnicy w najgorszym wypadku.
    A zamknięcie obwodów może wystąpić tylko w wypadku zasilania z sieci. W przypadku bateryjki nie ma tego problemu.

0
  • #7 12 Kwi 2013 15:18
    krzy5iek1991
    Poziom 10  

Czyli podsumowując, jeżeli podłączę masę zasilania do masy mierzonego napięcia to nic się nie stanie?

A teraz mnie tak oświeciło: może to niepoprawne rozwiązanie, ale może zrobić tak, żeby tylko wysoki potencjał podłączyć?

0
  • #8 12 Kwi 2013 16:13
    Raphaw
    Poziom 20  

Mierzysz napięcie. Czyli różnicę potencjałów. Jeśli podłączysz tylko potencjał wysoki, a nie masz wspólnej masy, wtedy pomiar będzie przekłamany.

0
  • #9 12 Kwi 2013 20:19
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Hehe, przekłamany? Moim skromnym zdaniem wtedy w ogóle nie będzie pomiaru a dodatkowo narażasz się na uszkodzenie całego układu. Bo w takim wypadku, jeśli nawet będą jakieś różnice potencjałów, choćby elektrostatyczne to podczas podłączania cały prąd pójdzie na układ pomiarowy ;)
    ---
    Swoją drogą polecam zapoznanie się z podstawami elektroniki analogowej...

0
  • #10 13 Kwi 2013 02:46
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Koledzy już wyjaśnili Twoje główne wątpliwości, a ja odniosę się do tej części:

krzy5iek1991 napisał:
    µC zasilany z baterii połączonych szeregowo, w sumie da to 9V, do tego stabilizator "obniżający" napięcie do 5V.

Podejrzewam, że regulatorem napięcia będzie 7805? Jeżeli tak, to baterie nie wystarczą długo.

Skoro Twoja bateria składa się z kilku połączonych szeregowo to dokonujesz mniej więcej takiej czynności: Chcesz wejść na dach o wys 5m. Bierzesz 3 drabiny po 3m i łączysz je w jedną długą. Stawiasz do pionu i wchodzisz na szczyt. Następnie z pomocą liny opuszczasz się na dach.

Nie napisałeś ile i jakie baterie dają łącznie te 9V. Opisz zasilanie dokładniej.
    Od razu podpowiem, że zapewne potrzebujesz jakiegoś regulatora LDO: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Regulatory-napiecia-stabilizatory.html

0
  • #11 21 Sie 2018 11:06
    krzy5iek1991
    Poziom 10  

Projekt już dawno zrobiony. Teraz w perspektywie czasu aż wstyd czytać o co pytałem. Pozdrawiam

0