Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zaolejona miedziana chłodnica - Czym najlepiej to wyczyścić?

simi33 12 Apr 2013 15:51 4641 12
    simi33
    Level 9  
    Witam, właśnie doszła do mnie chłodnica zdemontowana z poloneza truck-a. Niestety jest lekko zaolejona... Jest to model z miedzianym rdzeniem i plastikowymi zbiorniczkami. Musi być idealnie czysta gdyż będzie chłodziła mi komputer 8-) . Słyszałem o płukaniu układu przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej (może zwykła też była by w porządku?), płynów do mycia naczyń, octu z kwaskiem cytrynowym (ale to chyba nie usuwa oleju), oraz o dedykowanych środkach które ponoć nie zawsze są skuteczne. Nie wiem na którą opcję się zdecydować? Może szanowni forumowicze coś podpowiedzą? Może są jakieś sposoby o których jeszcze nie słyszałem? Dodatkowo dobrze by było ją odkamienić. Nie chcę żeby się rozciekła, dlatego założyłem ten temat. Dodam jeszcze że nie mam czym wprawić tej "mikstury" do płukania w ruch bo boję się używać pompki którą mam przewidzianą do LC (pompa C.O. marki willo) chyba że nie ma czego się obawiać.
    pozdrawiam
    sandamiano
    Level 29  
    Jeśli to olej to użyj środka do mycia naczyń ale nie jakiegoś taniego marketowego a lepszy np pur balsam itp. Jest dobry do oleju w kuchni więc i z tym sobie poradzi. Kilka razy z wodą przeczyść i zobacz czy schodzi
    simi33
    Level 9  
    Jeszcze tylko jak byś mi mógł powiedzieć jaką mieszankę tego środka (w moim przypadku ludwik :)) zastosować. Chodzi mi o proporcje bo ja mogę myśleć np. 1:30 a Ty masz na myśli 1:5. W sumie sposób wart sprawdzenia, tani, a do tego na pewno nie wyżre mi lutów.
    bula_wrz
    Level 16  
    im mocniejszy roztwór tym lepiej wyżera :)
    jak bym zalał to tym ludwikiem dolał troszkę wody, jakos zaślepił otwory, zamieszał, odstawił na 20 min, póżniej jeszcze raz zamieszał i po wylaniu wszystkiego z 1 strony podłączył wąż ogrodowy i płukac do oporu aż się pienić przestanie.
    ogólnie jak myję silniki to użuwam dimmera lub truck cleanera i jestem pewien że czysty środek potrafi nieźle wyźreć, ja stosuje ok 1:6
    (uwaga na ręce stosować rękawice!! znajomy mył czystym silnik w traktorze i farbe zmył)
    nie powiem Ci czy nic z miedzią nie zrobi natomiast z aluminium nie ma najmniejszych problemów.
    kwantor
    Level 38  
    Gdzie ten olej? jak w środku, to nalej trochę płynu do mycia silnika i przedmuchaj poobracaj ją, potem płukanie wodą- gorącą jeszcze lepiej, na końcu ludwik jak już.
    Ten to najlepiej myje talerze..
    simi33
    Level 9  
    Tak olej jest w środku. Płyn do mycia silników- to ma sens. Tylko jak zachowa się wewnątrz miedzianej chłodnicy? W jakich proporcjach rozcieńczyć go z wodą? Ten płyn do mycia silników jest przeznaczony (chyba) do mycia silnika na zewnątrz więc nie wiem czy poradzi sobie z olejem wewnątrz chłodnicy. Zostaje ostatnie pytanie jakiego producenta tego środka wybrać wybrać? dimer będzie odpowiedni?
    bula_wrz
    Level 16  
    ja używam truck cleanera z shina (to samo co dimmer tylko tańsze)
    co do roźcieńczania jak myje klientowi silnik to rozcieńczam ok 1:6 bo daje Ci gwarancje że jak czystym pójdziesz po lakierze, chromach i różnych delikatniejszych rzeczach to jest koniec.
    jak mi przywożą miskę, kapę zaworową, skrzynie itp to lece czystym bo wiem że nic nie zniszcze.
    co do aluminium jestem pewien że można czystym, z miedzią nie wiem nie miałem styczności.
    co do gotowych środków do mycia nie mam zaufania. koncentrat dobierasz do siły zanieczyszczenia.
    Robert B
    Level 43  
    simi33 wrote:
    będzie chłodziła mi komputer

A niby na ile chcesz go przetaktować? :D
    Nie zapominaj o sekcji zasilania na płycie, która może nie wytrzymać obciążenia, pomimo schłodzenia do temperatury pokojowej.. Jak zamierzasz chłodzić te elementy i zmusić je do pracy z prądami wyższymi niż maksymalne?
    simi33
    Level 9  
    Za jakieś 2-3 miesiące będę wymieniał platformę na 1155 lub 1150 i wtedy w mojej budzie w przypadku haswella zawita albo jakaś przyzwoita płytka pokroju asrocka z77 extreme4/6 (w wydaniu na 1150 oczywiście) lub jeśli jednak zdecyduję się na sandy bridge (2600k/2700k), to wybór padnie na extreme4/6 lub oc formula z fabrycznym blokiem wodnym ;) o sekcje się nie martwię, dzisiejsze procesory nie pobierają tak dużo prądu jak 3-5 lat temu choć taki fx8150 po oc swoje weźmie ;). Moim targetem jest 5.0ghz lezc jeśli będą problemy z jego osiągnienciem zadowolę się mniejszym taktem. Nawiasem mówiąc chłodnica nie będzie stała u mnie w pokoju, Układ będzie całkowice bezgłośny. Może jak skończę wrzucę do DIY opis projektu wspomnianego LC i obudowy full homemade ;)

Wracając do tematu dziś próbowałem ludwikiem i niewiele to dało... W poniedziałek skoczę po truck cleanera, lub arkę. Tylko teraz jakiej mieszanki (w przypadku dimmera) użyć? Myślę że 1:1 ewentualnie 1:2.
    Robert B
    Level 43  
    simi33 wrote:
    przyzwoita płytka pokroju asrocka

Żartujesz? To płyty niskobudżetowe. I do tego ekstremalny OC wymagający samochodowej chłodnicy?? :D :D :D
    Chyba, że chcesz się przed kolegami pochwalić "wynalazkiem" i bajerem?
    Po co się rozdrabniać? Może od razu coś z tego? :D
    http://www.e-automatyka.net.pl/pl/c/Sprezarki-i-Agregaty/84
    Bajer będzie jeszcze lepszy :D Postawisz koło kompa i dopiero im kopary opadną... :D

Robert B wrote:
    Nie zapominaj o sekcji zasilania na płycie, która może nie wytrzymać obciążenia, pomimo schłodzenia do temperatury pokojowej.. Jak zamierzasz chłodzić te elementy i zmusić je do pracy z prądami wyższymi niż maksymalne?
    simi33
    Level 9  
    Nie no bez przesady OC formula budżetowa... Poza tym to projekt z kategorii "buduję bo się da" a nie typowo użytkowej :twisted: Na dodatek całość wyjdzie mnie~ 500-800zł przy całkowitej ciszy i temperaturach których nie osiągnął bym na mo-rze 3 z 4 180mm kulturalnymi wentylatorami kosztującej 600-800zł... Jak to zamierzam osiągnąć? miedziana chłodnica z PN trucka o wymiarach rdzenia 300x500x30mm+ wentylator 300mm~1000-1500rpm+ niemiecka pompa C.O. 30W marki Willo. Wszystko schowane 3,5m pode mną w piwnicy i połączone za pomocą instalacji ALU-PEX i pary szybkozłączek 2-stronnie odcinających z EK supreme hf. Wiem że do OC sandy/ivy wystarczyło by kupić matcho hr.02 BW ale wolę mieć coś oryginalnego :D. Po za tym nie jeden projekt DIY jest kompletnie nie opłacalny, ale daje twórcy satysfakcję ;)
    sory za OT
    Robert B
    Level 43  
    simi33 wrote:
    wolę mieć coś oryginalnego

To wyjaśnia wszystko. Efekty mniej ważne ale żeby bajer dla kolegów był :D