Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EVOC EC2-1711 - Współpraca EVOC EC2-1711 z matrycą LVDS 10" 800x600

wodny.org 12 Kwi 2013 19:29 519 0
  • #1 12 Kwi 2013 19:29
    wodny.org
    Poziom 2  

Dzień dobry,

mam marne wyobrażenie o tym, co decyduje o szczegółach sterowania matrycą podłączoną przez LVDS i jak mogę ingerować w ten proces.

Dany jest komputer EVOC EC2-1711 oraz matryca podłączona przez LVDS 10" 800x600 AZ Displays/Prime View PD104SLF, która oczekuje sterowania na 3 kanałach, 18 bitów, po 6 na kanał R, G i B. Na tym uruchamiany jest GNU/Linux.

W BIOS płyty EVOC można wybrać tryb dla podłączonego ekranu. Do dyskusji nadają się najlepiej dwa z nich:
    1) 800x600 generic
    2) 800x480 NEC 9"

Pierwszy z nich generuje obraz o poprawnych rozmiarach, ale kolory są przekłamane. Wygląda to tak, jakby nie zgadzała się liczba bitów na kanał oraz rozkład tych bitów między linie sygnałowe. Niestety nie wiem jeszcze, który z popularnych protokołów oznacza u EVOC słowo "generic".

Drugi z nich używany był na dotychczasowej matrycy o rozdzielczości 800x480 tego samego producenta. W tym trybie dla nowego ekranu następuje poprawne wysterowanie kolorami pikseli. Niestety wiersz 480 jest powielany aż do samego dołu ekranu. Dodanie parametru video=800x600 do jądra niestety nie pomaga.

Czy mogę się gdzieś "wpiąć", by zmusić ten zestaw do poprawnego wysterowania matrycy? Co decyduje o liczbie wierszy? Czy kernel może tym wysterować? Czy konieczne jest nadpisanie BIOSu jakąś zmodyfikowaną wersją? Czy jest szansa zrobić sztuczkę z nadpisywaniem VBIOSu w RAMie przy każdym starcie, jak to się zwykło robić z i915?

0 0