Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani programator BIOS pmc 49fl

arnie 24 Lut 2005 00:35 9074 3
  • #1 24 Lut 2005 00:35
    arnie
    Poziom 17  

Stanąłem ostatnio przed problemem zaprogramowania kostki Flash 128kB zewnętrznym programatorem. Więc wpadłem na pomysł aby zrobić taki myczek:
    Włączyć mój komputer, wejść w DOS, uruchomić program który wyłącza przerwania i haltuje system do naciśniecia klawisza na klawiaturze. Wyjąć BIOS'a, włożyć ten do zaprogramowania, odpalić Flashera i zaprogramować. :D
    No a że kostki były idnetyczne to poszło prawie bezproblemowo.:)
    Więc wpadłem na pomysł żeby se wlutować ZIFke do płyty. Tylko że takie wyjmowanie jest troszke ryzykowne wiec wymyśliłem układzik dość prosty ale nie wymagający zmiany scalaka przy włączonym kompie:)

Polega to na tym że układzik posiada ZIF'ke (albo podstawke precyzyjną) i orginalny układ Flash z mojej płyty.
    Zamiast Flasha na płycie możnabybyło wlutować złącze szufladkowe a w układzie goldpiny.
    Diody by informowały czy odbywa sie odczyt/zapis z Flasha
    Dostęp do konkretnego układu jest wybierany zwykłym przełącznikiem albo jumerem.

Polegałoby to na tym że przy normalnej pracy komputera wybrany jest układ orginalny. Jeśli byłaby potrzeba zaprogramowania Flasha wkładałoby sie go w ZIFke, odpalało kompa a potem po zabootowaniu DOS'a przełączało by sie na ZIF i odpalało program do Flashowania.

Proszę o opinie na temat tego układu.
    schemat płytki jest gotowy i czeka na wydruk:D

0 3
  • #2 24 Lut 2005 01:18
    Robert B
    Poziom 43  

Hot Swapping jest znany od dawna, więc Ameryki nie odkryłeś :)
    Natomiast na pewno należy pogratulować Ci pomysłowości oraz pochwalić za chęć podzielenia się z innymi swoim pomysłem.
    Weź pod uwagę, że nowe płyty mają bios w obudowie PLCC. Hot Swapping w tych podstawkach jest dość uciążliwy więc masz pole do popisu i rozbudowy układu :)
    Do Twojego układu idealnie nadaje się program Uniflash.
    http://www.uniflash.org/

0
  • #3 24 Lut 2005 01:40
    arnie
    Poziom 17  

hmmm.... PLCC..... myslałem o tym i nawet zacząlem szukac podstawki PLCC32 ZIF i znalazłem za...... 97USD do kupienia w jakimś sklepie wysyłkowym: Więc doszedłem do wniosku że możnaby było uzyć do programowania po prostu przejściówki PLCC - DIP40.. Albo przewidzieć na PCB odpowiednią podstawkę.
    Chodź wiem ze nie są za bardzo trwałe i bez odpowiedniego narzędzia się cięzko wyjmuje te scalaczki.

Co do flashowania sądze ze orginalny flasher AMI biosa jest wystarczający :):
    Autodetekcja układu i Chipetu a w razie niepowodzenia z detekcją można ręcznie ustawić typ Flasha:D

0
  • #4 24 Lut 2005 03:31
    Robert B
    Poziom 43  

Tylko AMI? A co z Awardem, Phoenixem i innymi? Przeczytaj manual do Uniflasha a już polubisz ten program :)
    Przejściówki - jasne że tak:
    http://sklep.programatory.com/index.php?catID=6&PHPSESSID=c4c5b197ca1c05ed45463d1c81b9965d

0