Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiertarka bezudarowa do precyzyjnego wiercenia (głównie 1.5-3mm)

12 Kwi 2013 19:41 3789 15
  • Poziom 16  
    Witam.

Proszę o poradę w temacie wyboru ręcznej wiertarki do możliwie precyzyjnych prac

- wiercenie w drewnie, aluminium, plastiku, 1-10mm byłby ideał ale 2-6mm jak najbardziej akceptowalne (do mniejszych średnic mam miniwiertarkę, do większych ułomną makitę o której niżej) . Głównie wiertła 1.5-3mm.
    - z możliwością umieszczenia w uchwycie wiertarskim 43mm (większość czasu używana będzie w ten sposób)
    - bez udaru
    - z regulowanymi obrotami (pokrętło idealnie, za pomocą głębokości wciskania włącznika - mniej niż idealne jako, że będzie w statywie i fajnie było by móc włączyć + mieć wolną rękę ale nadal móc regulować obroty)
    - wybór kierunku nie jest niezbędny
    - budżet ~500PLN [jeśli warto by było do czegoś jeszcze dołożyć to się mogę zastanowić choć to tylko hobby]

Czego szukać z precyzyjnym uchwytem, bez bicia, luzów? Konkretne, sprawdzone modele mile widziane. Brak bicia to najważniejsze kryterium :-)

Teraz katuje się Makitą HP1620 ale bicie wiertła ma kosmiczne, cały uchwyt wiertarski przy wierceniu cofa się kilka mm ku wnętrzu wiertarki itp. Przyszedł czas na coś dokładniejszego.

Pierwszy wybór to Makita 6501 ale niestety nie zdążyłem obejrzeć w rzeczywistości bo się okazuje - nie ma regulacji obrotów (http://www.makita.pl/prod/wiertarka_wysokoobrotowa_6501-96-12.html).

Widzę jeszcze z ciekawie wyglądających Makita 6408 (6413 odpada - brak możliwości mocowania w uchwycie).

Z "naszych" - Celma PRCr 10/6AEO. Niedroga i ma wszystko co potrzeba. Nie wiem jak z biciem/precyzją.

Stołowe odpadają - zbyt mało miejsca na biurku i w okolicy.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 30  
    Kup frezarkę stołową jeżeli jest technologiczna możliwość wiercenia tych elementów na frezarce.
    Mają mniejsze bicie i są bardziej precyzyjne.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Różnicę widać w użytych materiałach :)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    np plastiki pomiędzy celmą a makitą, ergonomia
  • Poziom 10  
    a no to ok

Tutaj z zewnątrz nie widać dużej.
  • Poziom 16  
    Zaryzykowałem z celmą i teraz wiem - nigdy więcej celmy (do precyzyjnych 1-3mm otworów):

Link

Celmę zwracam i spróbuje z czymś innym.

Szkoda - miała wszystko co potrzeba. W tym bardzo przydatną regulację obrotów w pokrętle, a nie cynglu (w przypadku montażu w statywie).

Na cel idzie teraz Metabo BE 561.
  • Specjalista elektryk
    arekm napisał:
    Zaryzykowałem z celmą i teraz wiem - nigdy więcej celmy:

Hmm. Mam starą Celmę, zieloną. Mam do niej zwykłe futerko i nim można wiecić dziury. Mam też do niej futerko Jacobs i nim wierciłem otwory w płytkach drukowanych.
  • Poziom 16  
    Świat się zmienia, trzeba ciąć koszty - stare to nie to samo co nowe. W każdym razie takie bicie mówi dobitnie jak słaba jest kontrola jakości w Celmie :-( Edit: choć być może po prostu nie nastawiają się na taką precyzję na jakiej mi zależy.

ps. zieloną też nadal sprzedają - nie ma regulacji obrotów pokrętłem, reszta chyba to samo co w PRCr 10/6AEO.
  • Poziom 16  
    Motronic napisał:
    Po końcówce wiertła nie widzę, żeby biła.

0.5mm bicia jest. Sprawdzane różnymi średnicami wierteł, frezami 3mm - więc odpada np. problem z kształtem walca frezu/wiertła fałszującym pomiar czujnikiem zegarowym. Gołym okiem nad kartką w kratkę i założonym frezem 1mm też to było widać (nie mam innych lepiej wykonanych walców niż te frezy). Film kolejny na razie sobie daruję - spakowałem do paczki.

Choć muszę spuścić z tonu bo przy większych średnicach 0.5mm to stosunkowo niewiele. Przy 1.5mm to z kolei aż ~33%. Szkoda wiercąc 1.5mm wiertłem dostać 2mm otwór.

Teraz się zastanawiam czy w ogóle tego typu wiertarki mogą dać lepsze wartości.

Motronic napisał:

Tego nie rozumiem

Chodzi o to, że obroty ustawiasz pokrętłem, włączasz wiertarkę na stałe i ręka wolna. W normalnej sytuacji trzeba by sterować prędkością wciskając na odp. głębokość cyngiel - ręka zajęta.
  • Specjalista elektryk
    arekm napisał:
    Świat się zmienia, trzeba ciąć koszty - stare to nie to samo co nowe. W każdym razie takie bicie mówi dobitnie jak słaba jest kontrola jakości w Celmie :-( Edit: choć być może po prostu nie nastawiają się na taką precyzję na jakiej mi zależy.

ps. zieloną też nadal sprzedają - nie ma regulacji obrotów pokrętłem, reszta chyba to samo co w PRCr 10/6AEO.

Chyba nic nie zrozumiałeś z mojego postu. Pisałem o "futerku", uchwycie wiertła. Chcesz jezdzić po śniegu to nie zmieniaj samochodów tylko popatrz na opony.