Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gazex dk-1 - Sensor gazu jaki będzie pasował??

12 Kwi 2013 19:47 3852 10
  • Poziom 15  
    Witam mam problem z czujnikiem gazu. Otóż zalałem wodą sensor od wykrywania gazu i teraz ciągle piszczy. Moje pytanie to jaki sensor będzie pasował jako zamiennik tego? Niżej wstawiam zdjęcia. Czujnik to Gazex dk-1 a model sensora to SP- 12a 633 e. Szukałem na tej stronie: http://www.meditronik.com.pl/el/b5820.htm
    Gazex dk-1 - Sensor gazu jaki będzie pasował?? Gazex dk-1 - Sensor gazu jaki będzie pasował?? Gazex dk-1 - Sensor gazu jaki będzie pasował??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Zastosowany sensor to SP12 firmy FIS Link
    Z wyglądu widzę, że detektor jest dość stary - lepiej wymień go na nowy.
    Moim zdaniem inne rozwiązanie jest ekonomicznie nieopłacalne (nowy na allegro 165zł).

Oczywiście możesz próbować kupić w gazexie taki sensor lub ew. próbować podmienić na innego producenta, ale zapewne i tak nie będziesz miał mieszanki gazowej do skalibrowania i sprawdzenia urządzenia. Sama wymiana sensora to za mało, aby mieć pewność jego działania.
  • Poziom 15  
    OK. A czy ten czujnik będzie dobrym wyborem?? ORNO DC-608
  • Poziom 15  
    Niestety nie znam produktów tej firmy. Osobiście kupiłbym nowe DK1.
  • Poziom 15  
    Tak więc kupiłem używanego DK-1 ale po włączeniu nie działa tj mruga i świeci na przemian dioda zasilania na pomarańczowo. Rozebrałem go i zobaczyłem że nie ma w nim syreny wcale tylko czujnik a wyżej jakieś czarne miejsce z dwoma stykami nie wiem od czego.
  • Poziom 15  
    Podłaczyłem sensor z dk-1n do swojego dk-1 vm4 i wstępnie wszystko jet ok ale sensor gazu jest baardzo gorący czy to jest normalne że on tak się grzeje?
  • Poziom 15  
    Co oznacza bardzo gorący ? Ma się grzać i być dobrze ciepły - zasilanie grzałki dla czujnika powinno być 5V ( dla pewności mogłeś zmierzyć przed demontażem) .

Jak długo nowy mrugał naprzemiennie? Poczekałeś przynajmniej kilka minut ? Prawdopodobnie był to stan wygrzewania czujnika występujący po załączeniu (nowa konstrukcja , inny procesor).

Zamieniając czujnik dalej nie masz pewności , że urządzenie działa i dodatkowo jest nieskalibrowane.
  • Poziom 15  
    Przelutowałem spowrotem sensor tak jak był w oryginale i tak samo się grzał niestety ciągle migało był w prądzie jakies 10 minut i nic. Wiem że nie jest skalibrowany ale przy dwóch wciśnięciach gazu z zapalniczki pod czujnik od razu załapuje i zaczyna piszczeć więc wydaje mi się że jest ok. Skoro ma się grzać to nie mam więcej pytań. Dodam jeszcze że nie było w tym nowym żadnej syreny a po podłączeniu zewnętrzej nic się nie zmieniło, również po demontarzu sensora zachowywał się tak samo.
    Sądzę że temat można zamknąć. Czujnik działa mimo braku kalibracji i innym symbolu na sensorze.
  • Poziom 15  
    pitasss10 napisał:
    Wiem że nie jest skalibrowany ale przy dwóch wciśnięciach gazu z zapalniczki pod czujnik od razu załapuje i zaczyna piszczeć więc wydaje mi się że jest ok.
    Czujnik działa mimo braku kalibracji i innym symbolu na sensorze.

1. Z zapalniczki jest propan butan nie metan - DK1N/gz jest kalibrowany na metan (ale oczywiście sensor działa na propan butan)

2. Stężenie gazu z zapalniczki jest WIELOKROTNIE wyższe od progu zadziałania (15%DGW to ~ 0,75% objętościowo) z zapalniczki do 100 % objętościowo = 100-krotne przekroczenie zakresu. 4,9% objętości metanu w powietrzu może już spowodować wybuch (DGW - dolna granica wybuchowości).

3. "ładując" tak mocnym gazem sensor można szybko zniszczyć.

Dla mnie wniosek jest jeden:
    taki detektor nie nadaje się do używania (nieznany próg detekcji może być 15%DGW lub 100%DGW)- jak nowy nie działał to trzeba było nie kombinować tylko reklamować.
  • Poziom 15  
    On nie był nowy tylko kupiony używany. Gaz sam z siebie nie wybuchnie bo potrzebuje iskry a jak będe wiedział że piszczy to wiem żeby nie zapalać światła tylko iśc zakręcić gaz i otworzyć okno. Może masz racje że nie jest skalibrowany. Narazie musi wystarczyć bo nie każdy ma 160zł na nowy.
  • Poziom 15  
    Daj urządzenie do kalibracji - wtedy będziesz miał pewność , że urządzenie działa prawidłowo. Bez sprawdzenia mieszanką nie ma żadnej pewności , że urządzenie jest sprawne - daje tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

K.