Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo y580 - Podejrzane błędy w memteście i bluescreeny

13 Kwi 2013 00:12 1350 3
  • Poziom 2  
    Witam, jest to mój pierwszy post (a zarazem temat :)) na forum. Z góry przepraszam, jeżeli jest w złym dziale tudzież jest nieodpowiednio zatytułowany.

Kupiłem niedawno (dwa tygodnie temu) laptopa Lenovo y580 w Media Markcie. Jest to wersja z core i7 3630QM i 16 GB RAM-u. Oryginalnie tego RAM-u prawdopodobnie było mniej, gdyż dwa moduły po 8 GB, jak dowiadujemy się z napisu na pudełku, zamontowała zewnętrzna firma (konkretnie PC Factory).

Problem polega na tym, iż po niedługim czasie pojawiły się bluescreeny. Na razie nie są one częste i pojawiają się tylko przy włączaniu komputera, jednak w nowym sprzęcie może to niepokoić. Pierwszy bluescreen dotyczył "pfn_list_corrupt" - z tego co się dowiedziałem jest to albo konflikt sterowników, albo problem z pamięcią RAM. Jako że jakichś wyszukanych sterowników ponad te standardowe (laptopa kupiłem z zainstalowanym systemem Windows 8) nie instalowałem, postanowiłem wykonać memtest z płyty bootowalnej Hirens (wersja 14.1).

Wynik? 11 błędów po około 4.5h testowania. W normalnej sytuacji po prostu oddałbym sprzęt na gwarancję, ale zaciekawiło mnie to, iż mimo posiadania 16384 (jeśli dobrze liczę :)) MB RAM, błąd wyskakuje ZAWSZE przy 17xxx megabajcie (dokładny "raport" z testów na dołączonych zdjęciach). Szczerze powiedziawszy nie znam się na błędach pamięci RAM, gdyż zwyczajnie na stacjonarnym komputerze (używanym intensywnie przez 4 lata) nigdy ich nie miałem.

Co ciekawe, po przywróceniu z recovery kopii zapasowej ze stanu początkowego (czyli W8 jeszcze przed założeniem konta użytkownika) błędy zniknęły (chyba że to cudowny zbieg okoliczności i w ciągu 11 godzin nie wykryło mi żadnego błędu, mimo iż wcześniej w niespełna 3 razy krótszym czasie było ich kilkanaście - ale załóżmy że zbiegi okoliczności się nie zdarzają :)). Po założeniu konta użytkownika i zainstalowaniu paru programów (oprócz antywirusa Comodo nic szczególnego - ot, Sony Vegas, OpenOffice...) zrobiłem test ponownie. Wynik nieco "łagodniejszy" (jeden błąd), ale wciąż ten sam - error dokładnie na tym samym megabajcie.

Zignorowałem to i pomyślałem, że jeden bluescreen to nie tragedia, a memtest być może po prostu nieprawidłowo wskazuje błąd, jednak pojawił się kolejny BSoD (chyba o tej samej treści, nie zauważyłem, gdyż na chwilkę wyszedłem z pokoju...), a dzisiaj kolejny, tyle że o innej treści - "irql_not_less_or_equal". Sprawdziłem programem BlueScreenView i okazało się, że za błąd odpowiedzialny jest plik "ntoskrnl.exe" (wybaczcie, ale nie podam więcej szczegółów, gdyż po tym błędzie postanowiłem wgrać system Windows 7 w nadziei że może to po prostu ósemka wykręca numery. Niestety, partycja jest tak zabezpieczona że instalując na niej system tracę możliwość odzyskania W8 z recovery, więc na marne zrobiłem format, tracąc informacje szczegółowe o tym bluescreenie.).

Teraz nie wiem, co robić - czy oddawać go do reklamacji i czekać te 2 tygodnie, czy być może dam radę rozwiązać problem sam (czyli z Waszą pomocą). Nie ukrywam, że laptop potrzebny mi jest do pracy, więc nie podoba mi się pomysł z reklamacją, ponieważ wspomniany wcześniej komputer stacjonarny nie nadaje się kompletnie do renderowania, a zanim odzyskałbym notebooka z serwisu, minęłoby pewnie sporo czasu.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Jeżeli powinienem dołączyć jeszcze jakieś pliki/screeny/raporty, dajcie znać :)

Lenovo y580 - Podejrzane błędy w memteście i bluescreeny Lenovo y580 - Podejrzane błędy w memteście i bluescreeny Lenovo y580 - Podejrzane błędy w memteście i bluescreeny Lenovo y580 - Podejrzane błędy w memteście i bluescreeny
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Kości pamięci się nie naprawia "w domu". Tutaj nawet magia nie pomoże.
    Jako iż notebook jest na gwarancji, nie pozostaje nic innego jak tylko reklamować.
  • Poziom 2  
    No cóż, chyba będę musiał zrobić tak jak radzicie :/ Dzięki za odpowiedzi!