Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak zgody sąsiada na przeniesienie jego przyłącza spod budowy mojego domu

szuwarexx 13 Apr 2013 11:19 11241 36
 • #1
  szuwarexx
  Level 9  
  Witam
  Mam pewien problem z sąsiadem.
  Po mojej działce idzie przyłącz napowietrzny do sąsiada, przy rozpoczynaniu budowy dogadaliśmy się że nie będzie stwarzał żadnych problemów na prezniesienie przyłącza, a idzie ono akurat nad budującym się domem.
  Zostały złożone warunki do zakładu energetycznego, projekt zrobiony i według tego projektu linia została poprowadzona w mojej granicy działki dostawiono 3 słupy, i wszystko było ok, do momentu przyjścia projektanta z prośbą o zgode na przeniesienie linii które wiąże się z kilkukodzinnym wyłączeniem. I tu zaczął się problem bo sąsiad nie wyraził zgody bo mu coś się odmieniło i robi chyba wszystko po złości dla nas, a my nie możemy kontynuować budowy.
  Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi mogące rozwiązać ten problem.
 • #2
  piter244
  Level 23  
  Raczej jest to problem do rozwiązania przez prawnika a nie Elektryków. ;-) Spróbuj się coś dowiedzieć w Twoim ZE.
 • #3
  szuwarexx
  Level 9  
  Szkoda bo myślałem że jednak uda się to rozwiązać bez prawnika.
 • #4
  stacho60
  Level 15  
  Coś nie wiem,jaka zgoda ,ani linia ani przyłącze nie jest własnością sąsiada, i mówisz że jest wybudowana linia n/napięcia w/g projektu ze słupami na twojej działce i zaprojektowane również zasilanie sąsiada z tej linii ?Pozwolenie na budowę budynku masz ,to buduj ile się da, może sąsiadowi coś się zmieni znowu w międzyczasie,najwyżej przyłącze będzie przebiegało przez twoją chałupę .
 • #5
  szuwarexx
  Level 9  
  Ja piszę tu o poważnym problemie i chciałbym poważnych odpowiedzi albo żadnych.
  Przenoszona będzie część linii wraz z przyłączem sąsiada które idzie bezpośrednio na fundamentem domu i musi wyrazić zgodę na pozwolenie zdemontowania starego przyłącza i wyłączenia prądu na czas trwania budowy.
 • #6
  Sharlih
  Level 10  
  Kolego pokaż jakieś plany: jak w tej chwili to wygląda i jak zostało to zaprojektowane to można pomyśleć jak problem rozwiązać. Jak nie widzę to naprawdę nie wiem jak doradzić. Co do prawników to zanim sprawa się zakończy to ci już w "nowym" domu fundamenty mogą się rozsypać:)
 • #7
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Zacznijmy może z drugiej strony.
  Jak wygląda sytuacja z zasilaniem sąsiada z linii przebiegajacej nad kolegi działką ?
  Kiedy linia została wykonana ?
  Czy była kolegi lub innego/poprzedniego właściciela zgoda nad powieszeniem przyłącza sąsiada nad kolegi działką, chociaż wypowiedź
  Quote:
  Po mojej działce idzie przyłącz napowietrzny do sąsiada, przy rozpoczynaniu budowy dogadaliśmy się że nie będzie stwarzał żadnych problemów na prezniesienie przyłącza, a idzie ono akurat nad budującym się domem.
  sugruje i potwierdza ten fakt.
  Z drugiej strony - jeden się zgodził, drugi nie. Nieładnie ze strony sąsiada.
 • #8
  szuwarexx
  Level 9  
  Linia na tej działce jest już od wielu lat, ogólnie żeby nie odchodziło z tego słupa przyłącz do sąsiada to bym teraz nie zaprzątał sobie głowy przenoszeniem linii, jednak przyłącz przechodzi akurat nad domem, dokłądniej to nad jednym z rogów fundamentu. Tak jak pisałem wcześniej, rozmawiałem przed rozpoczęciem budowy, czy nie będzie stwarzał żadnych problemów przy przenoszeniu przyłącza i wtedy mówił że wszystko bedzie ok, kilka dniu temu zadzwonił projektant i powiedział że nie może ruszyć przebudowa linii bo dla faceta się coś odmieniło i nie wyraża zgody, a bez tego nie moża wyłączyć linii. Dodam jeszcze że w nowym projekcie jego przyłącz biegnie w linni ogrodzenia naszych działek więc też nie traci na tym, słupa żadnego nie będzie miał u siebie na posesji. Jestem w kropce i nie wiem jak to załatwić. W poniedziałek pojade do PGE i zobacze co oni powiedzą.
  Co do zgody na przyłącz to wcześniej działka była jego więc też dupa.
 • #9
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.
  Quote:
  Co do zgody na przyłącz to wcześniej działka była jego więc też d*pa.
  No właśnie. Zrobił się problem i szkoda teraz, że tej zgody i oświadczenia (na piśmie) nie było przy kupnie działki. Teraz dobra wola ze strony sąsiada staje się najważniejsza.
 • #10
  Dany
  Level 13  
  szuwarexx wrote:
  musi wyrazić zgodę na pozwolenie zdemontowania starego przyłącza i wyłączenia prądu na czas trwania budowy.

  Wcale nie dziwie się sąsiadowi . Chcesz go pozbawić prądu na dłuższy okres czasu. Nie lepiej przygotować nowe przyłącze i wyłączyć prąd na czas samego przełączenia.
 • #11
  szuwarexx
  Level 9  
  Widać że takim to trzeba się urodzić. A co szkodzi jeżeli kilka godzin bez prądu będzie? Przecież nie wyłączają prądu co dzień. Wyłączenie musi być od samego początku bo jest przebudowywany kawałek lini na końcu której znajduje się przyłącz sąsiada, innej możliwości nie ma. A co najważniejsze sąsiad przyjeżdża tam rekreacyjnie od czasu do czasu więc nic strasznego by sie nie stało.
 • #12
  stomat
  Level 37  
  Coś tu się nie zgadza, ktoś kręci. Co ma projektant do wyłączenia prądu? Kto wynajął projektanta? Na co dokładnie potrzebna jest zgoda sąsiada, bo na pewno nie na wyłączenie prądu?
 • #13
  szuwarexx
  Level 9  
  Projektant przeprojektowuje linie tak aby nie było przyłącza nad domem na zlecenie PGE, zgoda sąsiada jest potrzebna na pozwolenie na przeniesienie JEGO przyłącza na inny słup, który będzie się znajdował na naszej działce. Projektant zbiera właśnie wszystkie zezwolenia na prace, ponieważ PGE będzie wykonanie także zlecać zewnętrznej firmie.
  Powtarzam jeszcze raz, czy istnieje jakiś inny sposób na przeniesienie linii bez zgody sąsiada?
  Najwyżej uszkodze lekko słup tak żeby troche zbrojenia było widać i napisze do zakładu że zagraża życiu:P. Jak się przyczepią to najwyżej jakiś tam mandat zapłace i powiem że mają to przerobić według projektu który mam. Tak powiedział żeby zrobić w ostateczności znajomy, który miał podobny problem, tylko że u jego chodziło o sam słup bez przyłącza, który blokował wjazd przez bramę, pisał dużo pism, ale zawsze odpowiedz była odmowna, więc zrobił tak jak napisałem.
 • #14
  stacho60
  Level 15  
  No to nie problem też ZE? To on robi projekt i pozwolenie na budowę linii i przyłącza.Już pisałem, masz pozwolenie na budowę budynku,i jeżeli przyłącze jest izolowane to zamuruj go w taki sposób żeby można go było w razie czego zdemontować i czekaj na dalszy rozwój sprawy.Śmieszne ale widziałem takie rozwiązanie.
 • #15
  szuwarexx
  Level 9  
  Linki są gołe więc też nici z tego co piszesz, zresztą nie wiem jak ktoś wogóle może zamurować kawałek przyłącza, żaden budowlaniec na to by się w życiu nie zgodził
 • #16
  elpapiotr
  Electrician specialist
  W trakcie budowy może wyjść stworzenie niebezpieczeństwa porażenia dla ludzi, którzy ten dom stawiają.
  Zachodzi kolizja ze zbliżeniem budynku do linii napowietrznej, a na to już Energetyka musi zareagować.
 • #17
  GBW
  Level 29  
  Zgoda sąsiada jest potrzebna na wejście na teren jego posesji. ZE jest właścicielem lini i przyłącza więc zgoda sąsiada na nowy przyłącz nie jest potrzebna pod warunkiem że jest on zaczepiony w tym samym miejscu co stary.
  Zobacz na PW.
 • #18
  szuwarexx
  Level 9  
  Coś podobnego przeszło mi przez myśl, zobaczę co da się wskórać w PGE i jak coś skorzystam z twojej propozycji;). Dzięki za podpowiedź.
 • #19
  Inkwizycja
  Level 28  
  Rozumiem że linia napowietrzna przechodzi nad twoja działką. Dowiedz się czy ustanowiono służebność przesyłu jeśli nie to, zwróć się do właściciela linii żeby ja sobie zabrał. Muszą się z tobą dogadać bo w przeciwnym wypadku won z mojej działki. Jesteś na wygranej pozycji bo teraz własność prywatna to rzecz święta. Trwają nawet prace w sejmie nad sposobem uregulowania takich sytuacji (dziesiątki tysięcy km rur, kabli przebiega przez prywatne posesje bez ustanowionej służebności przesyłu).
 • #20
  zbich70
  Level 43  
  Inkwizycja wrote:
  Muszą się z tobą dogadać bo w przeciwnym wypadku won z mojej działki.

  Obiekty energetyczne wybudowane przed 3 sierpnia 2008 również "won"??? :D
 • #21
  Inkwizycja
  Level 28  
  To jest sprawa dyskusyjna nad którą SN niech sobie głowę łamie :D
  Można jednak ludzi postraszyć :idea: :D to może zmiękną i dadzą koledze szuwarexx dom wybudować :D

  Swoją drogą jest jednak bałagan w naszym ustawodawstwie i brak jednoznaczności :cry:
 • #22
  stomat
  Level 37  
  Inkwizycja, czy ty czytałeś ten wątek od początku? Bo chyba nie wiesz o co w nim chodzi i kto z kim nie może się dogadać.
  Dla mnie sytuacja jest niezrozumiała. Co ma sąsiad do gadania skoro operator sieci przebudowuje linię? Projektant ma zaprojektować, wykonawca wykonać a operator sieci zapłacić, koniec kropka. Czy ta przebudowa wymaga jakiejkolwiek ingerencji w budynek sąsiada?
 • #23
  stacho60
  Level 15  
  Tak.Z tym pozwoleniem na wejście ZE na posesje i na swoje urządzenia to pewnie tylko wymysł projektanta dla świętego spokoju, żeby w trakcie budowy nie bujać się jeszcze z policjantami.GBW jest w błędzie,ponieważ w każdej umowie na dostarczanie i sprzedaż energii jest zapis"odbiorca zobowiązuje się do umożliwienia Sprzedawcy wstępu na teren,przez który przebiega przyłącze lub linia celem wykonania prac itd", ktoś.Chyba że problem jest inny którego nie zrozumiał autor tematu,i tak jak ktoś pisał "ktoś coś kręci"
 • #24
  GBW
  Level 29  
  stacho60 wrote:
  Tak.Z tym pozwoleniem na wejście ZE na posesje i na swoje urządzenia to pewnie tylko wymysł projektanta dla świętego spokoju, żeby w trakcie budowy nie bujać się jeszcze z policjantami.GBW jest w błędzie,ponieważ w każdej umowie na dostarczanie i sprzedaż energii jest zapis"odbiorca zobowiązuje się do umożliwienia Sprzedawcy wstępu na teren,przez który przebiega przyłącze lub linia celem wykonania prac itd", ktoś.Chyba że problem jest inny którego nie zrozumiał autor tematu,i tak jak ktoś pisał "ktoś coś kręci"

  Zapis ten dotyczy wejścia na posesje w celu remontu, naprawy, istniejącej lini , a nie budowania nowej.
  Nowa linia ma być w innym miejscu niż stara więc nie da się tego podciągnąć pod modernizację.
 • #25
  stomat
  Level 37  
  Ma być w innym ale poza posesją sąsiada. Przyłącze do niego ma być przeniesione na nowy słup stojący poza jego posesją, co tu do gadania ma sąsiad?
 • #26
  zbich70
  Level 43  
  stomat wrote:
  Przyłącze do niego ma być przeniesione na nowy słup stojący poza jego posesją, co tu do gadania ma sąsiad?

  Podejrzewam, że istniejące przyłącze AL ma być wymienione na AsXSn. O ile wymiana do granicy własności (zacisków) nie wymaga zgody, to możliwe że projektant wymyślił złącze pomiarowe na zewnątrz, co wiąże się z ingerencją w elewację i jakimś nakładem finansowym - na co właśnie sąsiad nie ma ochoty się zgodzić.

  Szkoda, że autor tematu tak cedzi informacje, zmuszając do gdybania. :|
 • #27
  karolq
  Level 22  
  Zawsze mogą sąsiadowi wymienić przyłącze na AsXSn do granicy stron jako modernizację a resztę zostawić mu po staremu niech myśli potem sam(głupi tok myślenia).W końcu przyłącze jest własnością ZE a linia będzie poza granicą własności sąsiada.
 • #28
  GBW
  Level 29  
  Budowa nowego wymaga zgody, remont nie. W tym wypadku jest budowa nowego i zgoda musi być.
  Jedyne wyjście to zrobić remont od domu do słupa a za parę miesięcy przebudować pozostałą część. Problem w tym że potrzebna jest dobra wola ZE, a z tym bywa przeważnie źle.
 • #29
  Faszysta
  Level 10  
  Kolego to on powinien mieć zgodę na przyłącze, która leci po twoim podwórku.
 • #30
  zbich70
  Level 43  
  Faszysta wrote:
  Kolego to on powinien mieć zgodę na przyłącze, która leci po twoim podwórku.

  Ale co "leci"? Przyłącze czy zgoda? Tak czy owak do prawa lotniczego trzeba zajrzeć. ;)