Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

waga eb9011 - waga elektroniczna waży tylko do 80kg

13 Kwi 2013 13:16 3033 3
 • Poziom 2  
  Witam, jak usterka może być w wadze łazienkowej której zakres jest do 180kg a pod pewnego czasu waży tylko do 80kg, czy da się to jakoś naprawić?
 • Poziom 28  
  Witam!
  1) Czy jest to waga elektroniczna, czy mechaniczna?
  2) Co mogło być powodem usterki (zalanie, uraz mechaniczny)?

  Naprawić pewnie się da, ponieważ naprawa często polega na wymianie urządzenia lub obsługującego (bez urazy :D ).
 • Poziom 2  
  waga elektroniczna nie było żadnego zalania ani urazu mechanicznego po prostu tak z dnia na dzień zaczęła ważyć do 80kg jakieś sugestie czy może to być coś co idzie w prosty sposób naprawić czy raczej nie opłacalna zabawa ???
 • Poziom 28  
  Witam!
  W takim wypadku, będzie trudniej, ale zabawa zawsze jest opłacalna, choćby z tytułu poznania czegoś nowego, natomiast jeśli chodzi o naprawę, to szanse są zawsze, mniejsze lub większe. Gorzej, jeżeli nie jest to żaden markowy produkt, tylko tzw. chińszczyzna, to dostęp do wnętrza jest bardzo trudny.
  Ale po kolei. Uszkodzenia tensometru raczej nie obstawiam. Problem może "siedzieć" głębiej. tzn. w elektronice, a konkretnie w przeliczeniu pomierzonej masy. Skoro poprawnie mierzony jest zakres mas do 80kg, to nie funkcjonuje poprawnie następny zakres pomiarowy. Może byc też problem w równomiernym obciążaniu tensometru.
  Ingerować i bawić się w naprawianie takiej elektroniki wagowej można. Wagi łazienkowe z grubsza mają "wnętrza" podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach, a te mogą być niestety różne dla każdej wagi. Tu niestety mogę skutecznie nie pomóc, ponieważ "samo z siebie" mogło popsuć się wiele.
  Oto co proponuję.
  1) Waga ma na pewno 4 nóżki. Z reguły tylko na dwóch odbywa się pomiar. Proszę rozkręcić (zdemontować, jeśli się da) obudowę wagi uważając, ponieważ często nóżki są poziomowane niewielkimi sprężynkami, które fruwają na wszystkie strony po zdjęciu obudowy. Należy sprawdzić, czy nóżki jednakowo obciążają elementy działające na tensometr (najprościej, czy nic się nie poluzowało itp.).
  2) Jeżeli uda się dostać do części pomiarowej (ja spotkałem się z zakresami na rezystorach SMD), można pobawić się w sprawdzanie napięcia na nich przy obciążaniu tensometru. Może być trudniej, ponieważ waga jest "rozbebeszona", a trzeba obciążyć powyżej 80kg.
  3) Ostatecznie (jeśli już dojdziemy do granic wytrzymałości nerwowej :D) poskładać wszystko do "kupy" i jeżeli sprzęt jest jeszcze na gwarancji, złożyć reklamację. Często jeśli już na wstępie są znaczne problemy z otworzeniem obudowy, ponieważ może być na zatrzaski, a nie na śruby, to lepiej nie demontować tylko od razu reklamacja. Z reguły sprzedawcy uznają roszczenia, tym bardziej jeśli jeszcze sprzęt jest na gwarancji i nie posiada widocznych uszkodzeń.
  Życzę powodzenia i ciekaw jestem efektów-proszę napisać czy coś się udało.