Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana obrótów silników 3-fazowych

13 Kwi 2013 13:39 2463 5
 • Poziom 10  
  Robię układ sterujący do suszarni drewna na Arduino. W tej chwili potrzebuję zaprojektować płytkę do załączania i zmiany obrotów 5 silników 0.55kwh 3-fazowych. Czy do załączania i zmiany faz wystarczą przekaźniki np. HF3FF 005-1zs (10A 277VAC), czy należałoby wykorzystać styczniki? Każdy z przekaźników byłby załączony programowo przez mikroprocesor. Czy do zabezpieczenia (dla przypadku) zwarcia dwóch faz w trakcie zmiany należy wykorzystać bezpiecznik czy jakoś inaczej można to zabezpieczyć? Z góry dziękuję.
 • BotlandBotland
 • Poziom 39  
  Do silników zdecydowanie musisz zastosować styczniki z zabezpieczeniem termicznym a nie przekaźniki. Co do zabezpieczenia przed zwarciem przy zmianie kierunków obrotów musisz zastosować blokadę wzajemną aby nie było możliwości załączenia stycznika obrotów lewych podczas pracy w prawo i odwrotnie. Realizuje się to wykorzystując styki pomocnicze styczników. Jeśli chodzi o bezpieczniki to każdy silnik przed układem styczników musi być zabezpieczony odpowiednim wyłącznikiem instalacyjnym lub wkładkami topikowymi.
 • BotlandBotland
 • Poziom 10  
  Jakiej firmy najlepiej kupować styczniki? Czy są gdzieś na rynku styczniki z wbudowaną zamianą faz (lewo/prawo)? Jeśli tak to proszę o poradę bo nie mogę nigdzie takich znaleźć.
 • Poziom 39  
  Jest wielu producentów styczników między innymi EATON, General Electric, Siemens, Telemecanique. Natomiast co do zamiany faz układ trzeba zbudować samemu nie spotkałem się jeszcze ze stycznikiem z funkcją zamiany faz (prawo/lewo).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  pegaz9 napisał:
  Robię układ sterujący do suszarni drewna na Arduino. W tej chwili potrzebuję zaprojektować płytkę do załączania i zmiany obrotów 5 silników 0.55kwh 3-fazowych. Czy do załączania i zmiany faz wystarczą przekaźniki


  I Ty chcesz projektować, zadając takie pytania? 8-O

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html

  Cytat:
  11. Od zakładających temat w dziale "Początkujący" wymagam choćby minimum wiedzy z zakresu zadanego pytania oraz ochrony przeciwporażeniowej i BHP podczas wykonywania prac eksploatacyjnych. Jeśli autor tematu tego minimum wiedzy nie będzie posiadał, to automatycznie nie spełnia wymogów i temat może zostać zamknięty lub przeniesiony do kosza.