Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stanowisko do badania superkondensatora

0rex0 13 Apr 2013 16:28 2457 8
Automation24
  • #1
    0rex0
    Level 10  
    Witam. Chcę zaprojektować stanowisko laboratoryjne - doświadczalny obiekt regulacji typu dwójnik RC, z superkondensatorem. Układ powinien umożliwiać zbadanie charakterystyk statycznych i dynamicznych superkondensatora. Sam układ zasilania powinien być sterowany za pomocą wyjść analogowych sterownika PLC (znormalizowanym sygnałem 4-20 [mA] lub 0 - 10 [V]). Jako wyjście odczytywane było by napięcie na kondensatorze (potrzebne oprogramowanie na PLC + SCADA). Superkondensator musi być zabezpieczony przed uszkodzeniem, tzn. napięcie na kondensatorze nie może przekroczyć 2,7V. Superkondensatory charakteryzują się bardzo dużą pojemnością (1 – 3000F), a więc i prądy ładowania są bardzo duże. Musze to uwzględnić podczas projektowania układu. Zastanawiam się, w jaki sensowny sposób to rozwiązać. Zaprojektowałem stabilizowany zasilacz z diodą zenera 2,7V i z regulacją prądu za pomocą potencjometru. Nie wiem, w jaki sposób sterować to z PLC. Wadą tego układu jest niski prąd ładowania (max. 5A) wystarczający jedynie do małej pojemności. Może ma ktoś pomysł, jaki powinienem zastosować układ do ładowania kondensatora o pojemności rzędu 3000F?
  • Automation24
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • Automation24
  • #3
    0rex0
    Level 10  
    Wydaje mi się, że rozwiązanie ze źródłem prądowym jest dobrym pomysłem. Pozwoliło by to na "płynne" ładowanie superkondensatora. Pytanie tylko jak to "ugryźć"? Program do sterownika PLC + SCADA nie powinien mi sprawić kłopotów, jednak część elektroniczna to już gorsza sprawa. Próbowałem szukać czegoś podobnego w sieci, ale nic nie znalazłem. Proszę o pomoc.
  • #4
    Anonymous
    Level 1  
  • #5
    0rex0
    Level 10  
    Męczę się z tym źródłem prądowym już drugi dzień i nie mogę sobie poradzić. Nie chce mi to w żaden sposób zadziałać. Zastanawiam się, czy nie dało by się takiego ładowania zrobić w prostszy sposób. Myślałem też nad zastosowaniem sterownia tyrystorowego po stronie pierwotnej transformatora. Ale nie wiem czy to by był dobry pomysł. Póki co jedynie zasilacz stabilizowany dział mi prawidłowo. Ale w tym wypadku maksymalny prąd ładowania to jakieś 7A. (symulacje w Multisim 9.) powoli kończą mi się pomysły.
  • #6
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Męczę się z tym źródłem prądowym już drugi dzień i nie mogę sobie poradzić.
    W teorii prosta sprawa, robisz pomiar prądu mierząc spadek napięcia na boczniku i doprowadzasz do wzmacniacza błędu - będzie stabilizował prąd w praktyce dochodzi sprawa stabilności pętli sprzężenia zwrotnego, na a jeśli wydajność prądowa miała by być 50A lub więcej to sprawa się komplikuje, porządnie zrobiony zasilacz (ale stabilizujący napięcie) na taki prąd i podobne napięcie możesz zobaczyć na jakiejś (względnie współczesnej) płycie głównej PC (wielofazowy synchroniczny stabilizator impulsowy typu buck).

    Quote:
    Nie chce mi to w żaden sposób zadziałać.
    Źródło prądowe?
    Quote:

    Zastanawiam się, czy nie dało by się takiego ładowania zrobić w prostszy sposób. Myślałem też nad zastosowaniem sterownia tyrystorowego po stronie pierwotnej transformatora.
    Prostsze to nie będzie, a zamiast kontrolowanego napicia lub prądu dostaniesz przebieg impulsowy o o wartościach średniej i szczytowej w złożony sposób zależnych od kąta włączenia.

    Quote:
    Ale nie wiem czy to by był dobry pomysł. Póki co jedynie zasilacz stabilizowany dział mi prawidłowo. Ale w tym wypadku maksymalny prąd ładowania to jakieś 7A. (symulacje w Multisim 9.) powoli kończą mi się pomysły.
    W symulacji to i 700A nie jest trudno zrobić, rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.
  • #7
    0rex0
    Level 10  
    No właśnie z tymi źródłami prądowymi nie mogę sobie poradzić. Postaram się poczytać trochę teorii, żeby uzupełnić braki w wiedzy. Jeśli ktoś miał do czynienia z podobnym problemem to będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  • #8
    Anonymous
    Level 1  
  • #9
    0rex0
    Level 10  
    Zrezygnowano z tematu.