Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stanowisko do badania superkondensatora

0rex0 13 Apr 2013 16:28 2457 8
Automation24
 • #1
  0rex0
  Level 10  
  Witam. Chcę zaprojektować stanowisko laboratoryjne - doświadczalny obiekt regulacji typu dwójnik RC, z superkondensatorem. Układ powinien umożliwiać zbadanie charakterystyk statycznych i dynamicznych superkondensatora. Sam układ zasilania powinien być sterowany za pomocą wyjść analogowych sterownika PLC (znormalizowanym sygnałem 4-20 [mA] lub 0 - 10 [V]). Jako wyjście odczytywane było by napięcie na kondensatorze (potrzebne oprogramowanie na PLC + SCADA). Superkondensator musi być zabezpieczony przed uszkodzeniem, tzn. napięcie na kondensatorze nie może przekroczyć 2,7V. Superkondensatory charakteryzują się bardzo dużą pojemnością (1 – 3000F), a więc i prądy ładowania są bardzo duże. Musze to uwzględnić podczas projektowania układu. Zastanawiam się, w jaki sensowny sposób to rozwiązać. Zaprojektowałem stabilizowany zasilacz z diodą zenera 2,7V i z regulacją prądu za pomocą potencjometru. Nie wiem, w jaki sposób sterować to z PLC. Wadą tego układu jest niski prąd ładowania (max. 5A) wystarczający jedynie do małej pojemności. Może ma ktoś pomysł, jaki powinienem zastosować układ do ładowania kondensatora o pojemności rzędu 3000F?
 • Automation24
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • Automation24
 • #3
  0rex0
  Level 10  
  Wydaje mi się, że rozwiązanie ze źródłem prądowym jest dobrym pomysłem. Pozwoliło by to na "płynne" ładowanie superkondensatora. Pytanie tylko jak to "ugryźć"? Program do sterownika PLC + SCADA nie powinien mi sprawić kłopotów, jednak część elektroniczna to już gorsza sprawa. Próbowałem szukać czegoś podobnego w sieci, ale nic nie znalazłem. Proszę o pomoc.
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  0rex0
  Level 10  
  Męczę się z tym źródłem prądowym już drugi dzień i nie mogę sobie poradzić. Nie chce mi to w żaden sposób zadziałać. Zastanawiam się, czy nie dało by się takiego ładowania zrobić w prostszy sposób. Myślałem też nad zastosowaniem sterownia tyrystorowego po stronie pierwotnej transformatora. Ale nie wiem czy to by był dobry pomysł. Póki co jedynie zasilacz stabilizowany dział mi prawidłowo. Ale w tym wypadku maksymalny prąd ładowania to jakieś 7A. (symulacje w Multisim 9.) powoli kończą mi się pomysły.
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Męczę się z tym źródłem prądowym już drugi dzień i nie mogę sobie poradzić.
  W teorii prosta sprawa, robisz pomiar prądu mierząc spadek napięcia na boczniku i doprowadzasz do wzmacniacza błędu - będzie stabilizował prąd w praktyce dochodzi sprawa stabilności pętli sprzężenia zwrotnego, na a jeśli wydajność prądowa miała by być 50A lub więcej to sprawa się komplikuje, porządnie zrobiony zasilacz (ale stabilizujący napięcie) na taki prąd i podobne napięcie możesz zobaczyć na jakiejś (względnie współczesnej) płycie głównej PC (wielofazowy synchroniczny stabilizator impulsowy typu buck).

  Quote:
  Nie chce mi to w żaden sposób zadziałać.
  Źródło prądowe?
  Quote:

  Zastanawiam się, czy nie dało by się takiego ładowania zrobić w prostszy sposób. Myślałem też nad zastosowaniem sterownia tyrystorowego po stronie pierwotnej transformatora.
  Prostsze to nie będzie, a zamiast kontrolowanego napicia lub prądu dostaniesz przebieg impulsowy o o wartościach średniej i szczytowej w złożony sposób zależnych od kąta włączenia.

  Quote:
  Ale nie wiem czy to by był dobry pomysł. Póki co jedynie zasilacz stabilizowany dział mi prawidłowo. Ale w tym wypadku maksymalny prąd ładowania to jakieś 7A. (symulacje w Multisim 9.) powoli kończą mi się pomysły.
  W symulacji to i 700A nie jest trudno zrobić, rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.
 • #7
  0rex0
  Level 10  
  No właśnie z tymi źródłami prądowymi nie mogę sobie poradzić. Postaram się poczytać trochę teorii, żeby uzupełnić braki w wiedzy. Jeśli ktoś miał do czynienia z podobnym problemem to będę wdzięczny za wszelką pomoc.
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  0rex0
  Level 10  
  Zrezygnowano z tematu.