Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujki kurtynowe do sterowania oświetleniem schodów

13 Kwi 2013 20:57 2778 2
  • Poziom 9  
    Witam,
    wymyśliłem taką rzecz:
    Mam schody w domku jednorodzinnym na piętro z parteru i do piwnicy. Chciałem zrobić sterowanie podświetleniem schodów na górę na czujkach ruchu. Myślałem również o zastosowaniu sterownika PLC.

Chciałbym aby podświetlenie załączało się po "naruszeniu" strefy zbliżenia do schodów na piętrze lub na parterze i aby się wyłączało samo po sygnale z drugiej czujki, że osoba wchodząca/schodząca opuściła schody. Nie chciałbym ustawiać oświetlenia na stałą zwłoką czasową aby wyeliminować możliwość wyłączenia oświetlenia podczas gdy zatrzymam się na schodach przez jakiś czas.
    Dodatkowo chciałbym aby podświetlenie migało w sytuacji gdy ktoś będzie próbował zejść na dół przy zazbrojonej strefie alramu na dole - tak aby przypomnieć o konieczności cofnięcia się do manipulatora alarmu.
    Zresztą sprawa automatyki działania jest sprawą drugorzędną - coś zawsze wymyślę.

Problem leży w doborze czujek i proszę tutaj Was o pomoc. Musiałyby to być czujki kurtynowe o dość wąskim spektrum działania. Przy montażu na suficie musiały reagować na ruch tylko na szerokości schodów (ok 1m) oraz na obszarze bezpośrednio przed nimi (ok. 30cm) tak aby nie załączać oświetlenia gdy ktoś będzie chciał wejść na schody obok prowadzące do piwnicy lub do pokoju, którego wejście jest tuż przed schodami.
    Montaż na ścianie z uwagi na sąsiadujący bieg schodów na dół wg mnie również odpada.

Podobna sytuacja jest na górze, gdzie bardzo blisko schodów jest wejście do jednego z pokojów. Klatka jest typu otwartego (tyko barierki) więc nie widzę zastosowania dla barier podczerwieni, no chyba żeby je wpuścić w drewniany słupek poręczy.
  • Poziom 19  
    Niektóre ze zwykłych czujników ruch mają zaślepki którymi można zmniejszyć szerokość wiązki ,czyli wygląda że nawet do szerokości schodów można je np. zakleić i spróbować zmniejszyć czułość potencjometrom .
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Musiałbym widzieć jak dokładnie wygląda ta sytuacja o której piszesz - jeżeli da się wdrożyć czujki kurtynowe to najlepiej - MR CRT - bardzo dobrze się spisują.
    Zależność - wejścia i wyjścia ze schodów raczej się nie sprawdzi - wejdziesz i się cofniesz albo równocześnie ktoś będzie schodził z góry..