Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką młotowiertarkę wybrać ?

Daro1003 14 Apr 2013 10:49 7623 22
    Daro1003
    Level 21  
    Witam !!
    Temat ciągle wałkowany ale ostatni post znalazłem z 2011 roku a wiadomo modele ciągle nowe. Pytanie jaką młotowiertarkę polecacie. Zaczynam rozkręcać usługi elektryczne i montuję obecnie monitoring. Mam wiertarkę Makita model HP1630K i przy wiercenie u w suficie gdzie mamy żelbet jest problem ponieważ określiłbym to "miałczy" a nie idzie w głąb. Natomiast posiadam młota na SDS (jakiś szajs z marketu) i idzie o niebo lepiej udar jest całkiem inny. Chciałbym właśnie zakupić coś do ok 1300zł. Nie mam pojęcia jaką firmę wybrać w takiej kwocie. Proszę o poradę.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Bosch GDH 2-26DFR
    Daro1003
    Level 21  
    Dzięki jakoś nigdy nie myślałem o tej firmie brałem pod uwagę Makite i Hitachi.
    kwantor
    Level 38  
    No a co z Hilti? Jeszcze nie przyłożysz, a już masz otwór :D
    spinacz
    Level 41  
    Ja polecam Hitachi DH24PC3. Pracowałem też na Bosch GBH-2-26DFR i Makitach ale one się nie umywają do Hitachi. Ja osobiście nigdy już nie kupie elektronarzędzi Boscha to nie ta sama firma co kiedyś. Zdecydowanie Hitachi to moje zdanie. Hilti też już nie jest tym samym sprzętem co kiedyś poszli na masówkę.
    Daro1003
    Level 21  
    Ja mam wkrętarkę hitachi 12 V już kilka lat i baterie siadły ale były eksploatowane w motorku elektrycznym dla dziecka i padły ale poza tym wkrętarka luks. Tylko hitachi chyba nie ma wymiennych uchwytów wiertarskich jak np Makita HR2611FT.
    Romantello
    Level 14  
    Makita HR2010 - zestarzejesz sie z nią :) a poważnie to świetna konstrukcja - tylko 600W ale elektropneumatyczny udar i "krótka" budowa - nie męczy ręki tak jak inne w czasie różnych dziwnych pozycji w czasie wiercenia.
    Używałem takiej przez 6 lat przy budowach sieci strukturalnych bardzo intensywnie także jest nie do zajechania. Tylko bardzo grube stropy mocno zbrojone wymagały wypożyczenia mocniejszego sprzętu.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Ja od 13 lat używałem METABO UHE multi 705W, a teraz mam nową UHE 2650 1010W.
    Sprzęt z metalową obudową , bardzo uniwersalny młotek jak i normalna, bardzo mocna wiertarka. Szybko wymienne uchwyty SDS/walcowy 13mm , dwa biegi bez udaru,, wiercenie z udarem (3,1J), kucie z blokadą wrzeciona, prawo/lewo, regulacja obrotów.
    Spokojnie daje radę z małymi otwornicami. I gwarancja na 3 lata bez pitolenia, że za mocno eksploatowany... Reklama tej firmy brzmi:"work, not play..."I potwierdzam to po 13 latach eksploatacji.Jedyne naprawy to wymiana łożysk ( samodzielnie). Kupisz zestaw poniżej 1100zł brutto
    Daro1003
    Level 21  
    No gwarancja też się liczy, wymienne uchwyty ważna sprawa hitachi tego nie posiada 3.1J to mocne uderzenie widzę że są modele 2650 już.
    Daro1003
    Level 21  
    I co koledzy myślicie o tej Makicie co kolega Menciu proponuje ? Poważnie się nad nią zastanawiam.
    spinacz
    Level 41  
    Porównując tą Makite do Hitachi DH24PC3 to Makita jest cięższa o 1,2kg i energia udaru mniejsza o 0,3J a moc ta sama. Więc jak widzisz DH24PC3 nie dosyć ze jest lżejsza i to sporo co ma wielkie znaczenie pracując np wiercąc w suficie to na dodatek o wiele tańsza. Jak dla mnie ta Makita to nieporozumienie i na dodatek takiej cenie nigdy bym jej nie kupił.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Hitahi są mocne w stosuknu do wagi, ale niestety niezbyt trwałe na dłuższy dystans.
    Jeśli są lekkie to kosztem zastosowanych materiałów. Naprawa niektórych elementów jest niemożliwa-tylko wymiana całego podzespołu.
    antique
    Level 2  
    kupiłem 3 lata temu SPARKY BP 330CE , ma dobre uderzenie i jak w moich pracach a zajmuję się pełną wykończeniówką łazienek etc. b.dobrze zdawała egzamin i wciąż zdaje ten egzamin , kupiłem za 1200 z 2-letnią gwarancją a dziś można ją kupić za
    nawet 900 i 3-letnią gwarancją , posiada niemieckie łożyska , komplet przkładni zębatych zrobiony z dobrych i wytrzymałych stopów , wysoka jakość oringów w zestawie tłoczków zespołu wytw. siłę udarową , czuły i zarazem elastyczny
    system regulacji siły udaru , niezwykle ergonomiczna w użyciu w porównaniu z 3-ma
    chińskimi które miałem wcześniej, jednak by cieszyć się nią jak najdłużej , trzeba pamiętać jak przy każdej takiej maszynie na uzupełnianiu a nawet na wymianie smaru w całym zespole mechanicznym i ja dodawałem jeszcze tam nieco oleju przekładniowego nie więcej jednak aby nie doprowadzić do wycieku rozrzedzonego smaru , ale by uzyskać efekt "filmu" smarno-olejowego na zębach kół zębatych i w zespole korbowo-tłokowym no i najważniejsze w czasie kucia nie używać tzw "dźwigni" wspomagającej podkuwanie i nie wiercić wiertłem koronowym w betonie,
    zresztą wszystkie dopuszczalne reżimy zawarte są w instrukcji eksploatacji ,
    nie znaczy to że nie można tą maszyną zrobić otworu pod np: puszkę - 60mm właśnie w tzw płycie betonowej,
    założ wówczas dłuto i po prostu wykuj (a gdyby coś więcej a ja miałbym czas to : mój adres : angu2(malpa)op.pl ). Dziękuję !
    edziu
    Level 29  
    Jak tylko do wiercenia to proponuje sprzęt do wadze 2-3kg
    jak z lekkich kuciem to tylko sprzęt wagi 3-4kg lekka do kucia i wygodna nie meczymy się
    jak większe kucie to już sds-max sprzęt o wadze 6-10kg

ja posiadam do małych otworów Hitachi DH24PC3
    a do lekkich podkuć i większych wierceń to posiadam Boscha GBH 3-28 DRE
    do cięższych prac kucia wiercenia koronką 80mm mam Boscha GBH 5-40 DE

żeby sprzętu nie zajechać trzeba brać odpowiedni do odpowiednich prac.

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
    lesnik792
    Level 10  
    Od siebie polecam Milwaukee PH 26 X
    W żelbet idzie jak w masełko, kucie betonu to żaden problem. Bardzo polecam sprzęt.
    Masz 3 lata gwarancji a cena poniżej 1000
    tatanka
    Level 20  
    Potrzebuję do żelbetu w bloku.
    Nowe w cenie do 600zł.
    Dewalt
    - D25123K 2,8J 570zł

Hitachi
    - Dh28 PCY 3,4J 720zł 3gw
    - Dh24PG 2,7J 580zł 3gw

Bosch
    - gbh 2400 2,7J 510 3gw

Makita
    - Hr2450 2,7J 500

W tym rankingu najlepiej wypada Bosch 2,7J za 510zł i 3L gwarancji
    Czy warto dopłacić 200zł do Hitachi aby mieć 3,4J :?:
    Czy warto kupować markową używkę :?: Jeżeli tak to na co zwrócić uwagę :?:
    Czy kupić jakiś tańszy sprzęt ryżowy 4-5J np Bass 1250W 8J za 430zł :?:
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    tatanka wrote:
    Potrzebuję do żelbetu w bloku.

Amatorsko, "dla siebie"do kilku otworów, czy zawodowo?
    spinacz
    Level 41  
    Obojętnie czy zawodowo czy hobby to jeśli dysponujesz taką kwotą bierz Hitachi bądź Dewalt.
    Według mnie jedyny sprzęt godny polecenia, jeszcze zerknij na Metabo.
    tatanka
    Level 20  
    Amatorsko.
    Pełny remont mieszkania w bloku lata 80 żelbet.
    Potrzebuje:
    osadzić puszki
    połączyć wc z łazienką żelbet 6cm ok 20m2 ( nacinam bruzdownicą, łom miejscami podkuwam )
    Przekuć / wiercić 4 otw. fi 50mm przez nośną.
    Całą masę kołków fi 6-8

Ciekawe że cześć sprzedawców opisuje GBH 2400 jako 2,7J a część 2,4J :?:

Czy marketowe sprzęty maja faktycznie po 5 i więcej J :?:
    spinacz
    Level 41  
    Obecny Bosch to już nie to co kiedyś, osobiście nie polecam.
    Sprzedawcy lubią trochę podkręcać parametry, a marketowe dane ja bym poprzedził 0, jak piszą że ma 5 to prędzej 0,5.
    Zainteresuj się Hitachi, Metabo, Dewalt, naprawdę porządne sprzęty chodź nieraz kosztowne ale starczą Ci do końca życia.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Kup parside'a za 200 zł, troche słabszy od metabo, czy makity w tej samej klasie ( ale 4x tańszy), ale całkiem trwały, używam od roku jako "zapas" na mały sds i jestem mile zaskoczony. Używam czesto w trudniejszych warunkach, i daje radę, bo mi nie żal jak metabo multi za 1000zł
    Nie warto kupować drogiego sprzetu na jedna robotę, a później będzie leżeć.
    tatanka
    Level 20  
    Jaka jest różnica w wykonaniu Makita Hr2470 vs Hr2450 :?:

Kupiłem Macallister MSRH1200 4,2J 268zł w Casto 3L gw bez znaczenia czy na FV czy paragon.

Pierwsze odczucia to jak by udar przy kuciu miał mały skok i dopiero jak się rozgrzeje trochę mocniej bije.