Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymuszona wymiana karty graficznej po pożarze w kompie

14 Kwi 2013 12:51 2163 23
  • Poziom 9  
    Przed godziną spalił mi się ( dosłownie ) Gigabyte GF GTX 550ti. Mając do dyspozycji ok. 600 zł co najlepiej kupić?

Dodam, że produkty ATI/AMD średnio mnie interesują ze względu na tragiczną obsługę DUAL'a. Korzystam z monitora w pokoju do neta a z TV 42" do grania w drugim pokoju - miałem kiedyś kartę ATI i za chiny nie mogłem dźwięku po kablu DVI ==> HDMI puścić. Nie wiem czy to się zmieniło, a nie chce ryzykować chyba że da mi ktoś gwarancje że będzie to działać.

Obecna konfiguracja:

PŁYTA GŁÓWNA - MSI Z77A-G43

PROCEK - i5 3470

RAM - Kingstony HyperX 8Gb

ZASILACZ - CHIEFTEC GPS 500 AB A

OBUDOWA - NZTX ( 3 x went )

Fotka ukazuje spalony róg obecnej karty :

Wymuszona wymiana karty graficznej po pożarze w kompie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Kartę jeszcze by się dało naprawić. Możesz spróbować dać ją na gwarancję, o ile jeszcze masz. DVI służy do przekazywania tylko i wyłącznie obrazu, więc dźwięk trzeba poprowadzić i tak osobno albo użyć kabla HDMI-HDMI. Ja bym na Twoim miejscu dozbierał do HD7850.

Rzeczywiście. Człowiek codziennie uczy się nowych rzeczy :D
  • Poziom 9  
    Edward321 napisał:
    Kartę jeszcze by się dało naprawić. Możesz spróbować dać ją na gwarancję, o ile jeszcze masz. DVI służy do przekazywania tylko i wyłącznie obrazu, więc dźwięk trzeba poprowadzić i tak osobno albo użyć kabla HDMI-HDMI. Ja bym na Twoim miejscu dozbierał do HD7850.

DVI nie służy tylko i wyłącznie do dźwięku. Obecny GF mi bez problemu przekazywał AUDIO-VIDEO przez kabel DVI (komp) - HDMI ( TV )

A co do gwarancji to chyba się skończyła bo nie mam paragonu a wyrzucam starsze niż 2 lata ;/
  • Poziom 38  
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

Cytat:
    Złącze DVI występuje w 3 wariantach:

DVI-I - przesyła zarówno dane cyfrowe jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można je połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej
    DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe; niektóre karty graficzne posiadają możliwość przesyłania dźwięku poprzez złącze DVI. Należy jednak zauważyć, że nie jest to zgodne ze standardem DVI - w sposób niestandardowy wykorzystywane są jedynie niektóre piny, co pozwala na zastosowanie niestandardowej przejściówki DVI->HDMI.[1]
    DVI-A - przesyła tylko dane analogowe

Edward321 napisał:
    Ja bym na Twoim miejscu dozbierał do HD7850.

Tak samo. A jak nie to brać HD7790
  • Poziom 39  
    W tym budzecie nie bedzie nic z GF, tylko AMD. Szukaj HD7790 albo dołóz do HD7850.
  • Poziom 30  
    fiend_ napisał:
    a co to za karta była? teraz radeony mogą bez problemu obsłużyć nawet 6 monitorów

Nie powiedziałbym, że bez problemu, ale dual to już zupełnie co innego.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi.

W sumie to już zdecydowałem na jedną z tych dwóch kart:

http://proline.pl/?p=GV-N660OC-2GD

http://proline.pl/?p=MSI+R7850-2GD5%2FOC

i tu test porównawczy :

http://www.anandtech.com/bench/Product/549?vs=660

Tylko nie potrafię się zdecydować.

Skłaniam się ku Nvidii ale pewien nie jestem. Wyniki są dość zbliżone do siebie jak i cena. Pytanie tylko ile jestem w stanie z HD7850 od MSI wycisnąć więcej niż producent.

Doradźcie coś bo oszaleje zaraz a jutro muszę już coś kupić bo z nudów umrę :D
  • Poziom 43  
    Beznadziejne chłodzenie ma ta MSI - pod obciążeniem wyje niemiłosiernie (podobnie jak referenty), już wersja z dwoma wentylatorami jest trochę lepsza. Tej wersji MSI nie sugerowałbym.
  • Poziom 10  
    Mam Gigabyte 7850 oc 2GB i dzwiek idzie bezposrednio na tv kablem hdmi . Gy jak narazie wszystkie chodza bez problemu.
  • Poziom 39  
    wariato napisał:
    Beznadziejne chłodzenie ma ta MSI - pod obciążeniem wyje niemiłosiernie (podobnie jak referenty), już wersja z dwoma wentylatorami jest trochę lepsza. Tej wersji MSI nie sugerowałbym.

Lepsze to HD7850 od MSi już jakikolwiek kastrat GTX660
  • Poziom 9  
    wariato napisał:

Chłodzeniem się nie przejmuje bo mam w obudowie przeciąg ( 2 wentylatory tyłu wyciągają i 2 z przodu wciągają powietrze )

luki56 napisał:

Czym się sugerujesz przy wyborze ??

Kartę MSI wybrałem ze względu na stosowanie przez nich kondensatorów polimerowych a tak sobie myślę że tą od Gigabyte'a też sobie odpuszczę bo w końcu od nich karta mi się dzisiaj zapaliła w kompie.

Tak więc z tych dwóch którą wybrać :

http://proline.pl/?p=N660-2GD5%2FOC

http://proline.pl/?p=MSI+R7850-2GD5%2FOC

Która jest faktycznie szybsza?

Gram w rozdzielczości 1920*1080p na TV 42" lub w 1680x1050 na monitorze 22"
  • Poziom 43  
    Obie będą OK tylko nie ten model MSI... Tu nie chodzi o temperatury a o kulturę chłodzenia, karta może być chłodna a wentylator mimo to kręci się jak turbina w 747.
  • Poziom 9  
    wariato napisał:
    Obie będą OK tylko nie ten model MSI... Tu nie chodzi o temperatury a o kulturę chłodzenia, karta może być chłodna a wentylator mimo to kręci się jak turbina w 747.

Hałas jest mi również obojętny, bo komp jest w drugim pokoju. To jeśli mówicie, że karty względem siebie są bez różnicy to biorę prawdopodobnie Nvidię.

Dodano po 22 [minuty]:

Jeszcze temat poboru prądu.

Kalkulator

http://www.thermaltake.outervision.com/Power

wyliczył mi pobór na 351 W.

System Type: 1 physical CPU

Motherboard: High End - Desktop

CPU Socket: Socket LGA 1155

CPU: Intel Core i5-3470 3200 MHz Ivy Bridge

CPU Utilization (TDP): 85% TDP

RAM: 2 Sticks DDR3 SDRAM

Video Card 1: NVIDIA GeForce GTX 660

High rpm SATA: 1 HDD

USB: 6 Devices

Fans:

Regular: 3 Fans 120mm;
    LED: 1 Fan 120mm;

Keyboard & Mouse (included): Yes

System Load: 90 %

Recommended PSU Wattage: 351 Watts

Mogę zaufać tym obliczeniom i założyć że mój zasilacz spokojnie ogarnie temat ??

Zastanawiam się jaki mógł być powód spalenia obecnej karty ;/
  • Poziom 38  
    Marcin24pl napisał:

Zastanawiam się jaki mógł być powód spalenia obecnej karty ;/

Polecam Ci zmierzyć napięcia na molexie zasilacza.
    I najlepiej rozkręć go i zobacz w jakim stanie są kondensatory + czy nic nie jest upalone/ czarny nalot itp.

Marcin24pl napisał:

Mogę zaufać tym obliczeniom i założyć że mój zasilacz spokojnie ogarnie temat ??

Dużo osób piszę że te kalkulatory do d*** się nadają.
  • Poziom 9  
    MrDoimer napisał:
    Polecam Ci zmierzyć napięcia na molexie zasilacza.
    I najlepiej rozkręć go i zobacz w jakim stanie są kondensatory + czy nic nie jest upalone/ czarny nalot itp.

Zmierzyłem napięcia miernikiem i wychodzi mi kolejno :

Linia 12 V = 12,03 V => 12,04 V

Linia 5 V = 5,04 V

Linia 3,3 V = 3,4 V

Dorzucam jeszcze screen pomiarowy z płyty głównej z Bios'a i windows'a

Wymuszona wymiana karty graficznej po pożarze w kompie Wymuszona wymiana karty graficznej po pożarze w kompie

Nie mam pojęcia jak duże wahania od napięć dedykowanych są bezpieczne.

Przy 5 V i 12 V ten ~0,03 V nadwyżki to chyba nic złego ale przy 3,3 V nadwyżka 0,1 V ?? Jest to normalne ? Jest się czym przejmować ?
  • Poziom 38  
    Marcin24pl napisał:
    Zmierzyłem napięcia miernikiem i wychodzi mi kolejno :

Napięcia "książkowe" (dobre).

MrDoimer napisał:

Nie zawsze też winny jest zasilacz ;)
    Spalić się karta graficzna może sama z siebie. Jakiś element wadliwy czy coś.
  • Poziom 9  
    Jutro zajrzę do niego na spokojnie nim wrzucę nową kartę.

Wezmę tego GTX 660. Jedynie w teselacji przegrywa z HD7850 o jakieś 300 fps.

Ale biorąc pod uwagę wartości rzędu 2000 fps do 1700 fps to różnica jest niezauważalna :)

MrDoimer napisał:
    Nie zawsze też winny jest zasilacz
    Spalić się karta graficzna może sama z siebie. Jakiś element wadliwy czy coś.

Karta padła przy Tomb Raider odpalonym na wysokich detalach na 1920x1080. Próbowała pewnie dogonić i5 i nie dała rady :D

Odeśle ją do Aid-serwisu. Jak uda im się ją naprawić to popchnę na allegro z gwarancją od nich i dobre.
  • Poziom 39  
    GTX660 to słaba karta, lepiej wziąć HD7850 o czym już pisałem.
  • Poziom 9  
    luki56 napisał:
    GTX660 to słaba karta, lepiej wziąć HD7850 o czym już pisałem.

Ciekawe, że we wszystkich testach jakie przejrzałem na polskich i zagranicznych forumach i benchmarkach wypada gorzej. Jeśli piszesz że jest lepsza to daj jakieś argumenty za tym przemawiające a nie tylko mówisz, że lepsza pewnie z niechęci do Nvidii.
  • Poziom 39  
    Ja wolę nividię, ale GTX660 to kastrat i w testach wypada lepiej, zaś w grach już gorzej.
  • Poziom 43  
    W większości gier GTX660 jest znacznie wydajniejszy od HD7850.
  • Poziom 9  
    Włożyłem odpaliłem i jest idealnie :)

Tomb Raider na ULTRA w 1920x1080p z włosami ustawionymi na TRESSFX i śmiga aż miło :)

Indeks wydajności 7,9 :)

Zasilacz w stanie idealnym to myślę że nie mam się czym martwić.

Dzięki za pomoc w wyborze chłopaki.

A swoją drogą to obsługa w PROLINE jest wzorowa. Pomimo zguby paragonu ze starej karty ustalili po nr seryjnym karty że jest na gwarancji i mi ją przyjęli. Jak dobrze pójdzie to wymienią mi na nową lub zwrócą kasę :))))))