Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaiser KA 9018 FM/40 - Nadaje i odbiera ale nic nie słychać w głośniku.

akima 14 Apr 2013 13:01 2484 9
    akima
    Level 10  
    Witam

Wpadło mi w ręce radyjko jak w temacie.Na herzmiarce widzę,że nadaje (AM 1 Watt FM 4 Watt ),s-meter pokazuje,że odbiera ( sprawdzałem z ręczniakiem ). Niestety nic nie słychać w głośniku.
    Mikrofon sprawdziłem,wszystkie kable i połączenia są ok.PA również działa.
    Wygrzebałem w sieci schemat tego radia-niestety dość kiepskiej jakości.
    Bardzo proszę kolegów o pomoc,radyjko jest dość sympatyczne i szkoda byłoby mi go wyrzucić.
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Jeśli nic nie słychać w głośniku, to trzeba sprawdzić GŁOŚNIK, a nie mikrofon!
    Inne podejrzane miejsca: styki w przekaźniku przełączającym nadawanie/odbiór i gniazdo "PA", które odłącza głośnik po włożeniu wtyczki (na schemacie słabo widoczne, jest przy głośniku) - to ostatnie jest najbardziej podejrzane, i jeśli nie korzystasz z funkcji "PA", to odpowiednie styki w tym gnieździe możesz zewrzeć na stałe.
    akima
    Level 10  
    Głośnik jest ok , na zewnętrznym głośniku również cisza.
    Gniazdo PA ma tylko wspólną masę z gniazdem zewnętrznego głośnika.
    Od przełącznika CB/PA idą osobne kable do obu gniazd.
    Rzuuf
    Level 43  
    Sprawdź, czy sygnał dochodzi do przełącznika PA/CB.
    Sprawdź, czy na wyjściu układu IC6 (uPC2002 = TDA2002) noga 4 jest sygnał akustyczny (dołącz jakiś głośnik przez 470uF). Jeśli sygnał jest (np. szum na FM), to podejrzane mogą być styki w przekaźniku, lub sam przekaźnik (K1-1), a także utrata pojemności C92 = 470uF, lub pęknięta ścieżka. Jeśli sygnału brak, to podejrzany jest IC6 - sprawdź, czy jest słyszalny inny sygnał podany na jego wejście.
    akima
    Level 10  
    Na 4 IC6 jest szum z tymże praktycznie niesłyszalny- tak cichy.Reaguje jednak na kręcenie potencjometrem siły głosu. Postaram się jutro wymienić IC6 .
    akima
    Level 10  
    Obydwa potencjometry reagują prawidłowo tyle,że w "mikrowymiarze" :) czyli dzwięk jest bardzo,bardzo cichy.
    mpn103
    Level 34  
    Na czwartej nodze TDA2002 powinien być głośny szum jak z oryginalnego głośnika.
    Jak masz miernik to zmierz napięcie na tej czwartej nodze, powinno wynosić połowę napięcia zasilania.
    akima
    Level 10  
    Na 5 nodze 14,5 V na 4 6,72 V .
    akima
    Level 10  
    Problem usunięty,wymiana kondensatora pomogła.Głośnik działa.Dziękuję za pomoc :)
    Pojawił się natomiast nowy problem,radio pracuje
    pomiędzy kanałami od 1-3 i 16-40 w FM a od 4-15 w AM i to tak sprytnie,że właściwie położenie przełącznika AM/FM nie ma znaczenia.Wystarczy zmieniać kanały , radyjko robi resztę samo.
    Może jakiś pomysł na odblokowanie pełnej 40 w AM ?

Problem rozwiązany,wystarczyło zewrzeć styki przełacznika kanałów.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc i temat zamykam .