Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±

Beens 14 Apr 2013 17:35 23682 26
 • #1
  Beens
  Level 16  
  Witam! Wrzuciłem mój temat do pocz±tkuj±cych bo podejrzewam, rozwi±zanie mojego problemu jest do¶ć banalne, a pomimo wiedzy z elektroniki jak± posiadam nie potrafię sobie sam z tym poradzić. Zbudowałem zgrzewarkę z transformatora od mikrofali nawijaj±c 4 zwoje przewodem 25mm². Dało mi to 4,8V napięcia w stanie jałowym. Zgrzewarkę zrobiłem tak jak większo¶ć amatorskich czyli trafo, dwie łapy z desek zakończone blachami miedzianymi o grubo¶ci 6mm i szeroko¶ci 2cm. Identycznie zbudowana jak np ta z linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1851292-0.html

  Zgrzewarka miała mi służyć do ł±czenia drutów miedzianych o grubo¶ci 0,25-0,3mm² takiej jak od rezystorów 1/4W. Niestety zgrzewarka ich nie zgrzewa kład±c je na płask, co więcej ma bardzo duży problem żeby porz±dnie rozgrzać tak cienki drucik. Natomiast je¶li pomiędzy wspomniane blachy miedziane (tzw szczęki lub elektrody) wsadzę pionowo drut (nawet o grubo¶ci 2,5mm²) po wł±czeniu topi się w ci±gu kilku sekund. Problem pojawia się gdy druty położę na szczękach na krzyż w celu ich zespolenia. Trafo wtedy nieĽle buczy i grzej± się przewody doprowadzaj±ce pr±d (oczywi¶cie poł±czenie jest możliwe najkrótsze), czyli przepływ pr±du jest i to bardzo wysoki więc czego to może być przyczyna, że pionowo wsadzony nawet gruby drut bez problemu się topi, a drucik o małej ¶rednicy położony na płask kompletnie się nie wtapia. Zauważyłem, że w każdej amatorskiej zgrzewarce oporowej elektrody do zgrzewania s± zrobione jako pręty wyszlifowane na stożek, moje natomiast s± grube i do¶ć szerokie czyżby to miało jakie¶ znaczenie? Przecież powierzchnia styku ze zgrzewanymi drutami jest taka sama w obu typach elektrod. Już kompletnie zgłupiałem i nie wiem czy mam dołożyć drugie trafo równolegle dla zwiększenia pr±du czy z kolei kluczem do rozwi±zania problemu jest kształt elektrod?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwi±zania w przemy¶le. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  12pawel
  Level 33  
  A czy te druty nie s± emaliowane (nawojowe)? Spróbuj je oskrobać. I daj zdjęcia tych elektrod bo może przy tak cienkim drucie robi się zwarcie.
 • #3
  Beens
  Level 16  
  Nie nie s± emaliowane, mówimy tu oczywi¶cie o przypadku gdzie zarówno elektrody (czyli wspomniane blachy) s± bez żadnej izolacji czyli emalii itp. oraz druty, które zgrzewam s± z czystej miedzi niczym nie pokryte. Do testów używałem skrętki komputerowej.
 • Helpful post
  #4
  robokop
  Moderator of Cars
  Chodzi o pole powierzchni, przez któr± płynie pr±d. Czyli o rezystancję krótko mówi±c. Dlatego przepala drucik podł±czony "na sztorc", a nie rozgrzewa drutów leż±cych na płask.
 • #6
  Beens
  Level 16  
  Przewody doprowadzaj±ce pr±d nie s± na 100% nie s± za długie - maj± kilka cm od transformatora do elektrod. Co do przekroju drutu z uzwojenia pierwotnego może rzeczywi¶cie s± za cienkie i osi±gn±łem już max transformatora.

  robokop :arrow: Czyli drut położony na płask ma za mała powierzchnię przez któr± płynie pr±d czyli zbyt nisk± rezystancję i jest za dobrym przewodnikiem dlatego się nie rozgrzewa? To co polecasz dodać drugie trafo? - bo z tego wynika, że wyci±gn±łem już z niego max mocy, a nie chce zwiększać napięcia bo raz, że już nie mam miejsca na kolejny zwój, a dwa wiadomo, że wyższe napięcie w tego typu zgrzewaniu nie jest dobre ze względu na większe prawdopodobieństwo powstania łuku. A co do elektrod, czy jest sens je zmieniać?
 • #7
  12pawel
  Level 33  
  Moim zdaniem drugi transformator jest niepotrzebny. Ja próbowałbym zmienić elektrody (zrobić szpikulce) bo chyba elektrody maj± za duży styk z drutem. Najlepiej daj zdjęcie tych elektrod.
 • Helpful post
  #8
  trymer01
  Moderator of Designing
  Do zgrzewania wyprowadzeń oporników RDCO itp w Telpodzie używano elektrod węglowych o ¶rednicy ok. 6mm zaostrzonych w stożek. Zgrzewarka ręczna (co¶ jak statyw do wiertarki).
  Koniec drutu oporowego (manganin, konstantan) był nawijany na specjalnie ukształtowane końcówki wyprowadzeń wcze¶niej zacementowane w korpusie. Przy zgrzewaniu końcówka ta składała się otulaj±c miedzi± drut oporowy. Piszę o tym aby unaocznić, że zgrzewano miedĽ, nie drut oporowy.
  Generalnie miedĽ jest trudnozgrzewalnym materiałem z powodu dużej przewodno¶ci elektrycznej i cieplnej. Tu w dodatku elektrody miedziane skutecznie ciepło odbieraj±.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  Beens
  Level 16  
  Przesyłam zdjęcie elektrod. Na zdjęciu widać osmolenie, ponieważ w pierwszej wersji zbudowałem zgrzewarkę kondensatorow± ale ze względna za wysokie napięcie (14-18V) i częste występowanie łuków odrzuciłem projekt. Elektrody oczywi¶cie po przebudowie były oszlifowane i wyczyszczone ale ich kształt pozostał taki sam.
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±
 • #11
  kybernetes
  Level 39  
  Całe ciepło ucieka w elektrody zgrzewarki i przy tej mocy to nie będzie działać.
 • Helpful post
  #12
  TM85
  Level 26  
  Według mnie problemem jest tu mała gęsto¶ć pr±du.
  Możesz spróbować przewin±ć transformator i dać 3 zwoje kabla najgrubszego jaki wejdzie w okno oraz zeszlifować elektrody w stożek.
 • #14
  12pawel
  Level 33  
  Beens wrote:
  Przewody doprowadzaj±ce pr±d nie s± na 100% nie s± za długie - maj± kilka cm od transformatora do elektrod.
  Zdjęcie tego nie odzwierciedla. Transformatora nie widać tylko długi przewód.
  Zmień/przerób elektrody na stożkowe, jak nie pomoże to nawiń linkę 35, a nawet 50 bo 2/3 zwoje wejd± na pewno chyba że masz jaki¶ mały ten MOT.
 • #15
  Beens
  Level 16  
  Co do długo¶ci przewodów tamto zdjęcie jak wspomniałem było nieaktualne (jesli chodzi o sam± zgrzewarkę) miało przedstawić tylko jak wygl±daj± elektrody. Poniżej zał±czam aktualne zdjęcia:
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob± Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob± Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±
 • #16
  trymer01
  Moderator of Designing
  Nie zgrzejesz tego takimi elektrodami miedzianymi.
  Inaczej - zastanów się, dlaczego chcesz aby zgrzewało drut do drutu a nie zgrzewało drutu do elektrody?
  Próbuj elektrody węglowe (na pocz±tek choćby takie z baterii cynkowych), problemem może też być zbyt mała moc/pr±d tego transformatora, Do zgrzewania tych oporników (tekst wyżej) używano transformatorów o mocy ok. 1-2kW (tak "na oko" można ocenić po wielko¶ci rdzenia), uzwojenie wtórne wykonywano tam starym zużytym przewodem spawalniczym - linka o ¶rednicy ok. 10mm, napięcia nie pamiętam.
 • #17
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  A ja sobie zrobiłem i zgrzewa.
  3 zwoje rórnoległe 35mm2 co daje 70mm2.
  Napięcie jałowe 4V pr±d zwarciowy 1160A przy czym w gniazdku spada mi wtedy z 237V do 215V.

  Nie robiłem elektrod ale druciki z przewodów zgrzały sie bardzo dobrze do metalowego pręta który robił za materiał do zgrzewu.
  Nie oderwie tych drucików tylko szlifierka i odcinanie.
 • #18
  Beens
  Level 16  
  Strumien swiadomosci swia wrote:

  Nie robiłem elektrod ale druciki z przewodów zgrzały sie bardzo dobrze do metalowego pręta który robił za materiał do zgrzewu.
  Nie oderwie tych drucików tylko szlifierka i odcinanie.

  Opisujesz wła¶nie przypadek styku na tzw. sztorc dlatego Ci się druciki zgrzały.

  Dzisiaj spróbuję do elektrod dokręcić dodatkowe z drutu miedzianego 6mm² je¶li pomiędzy nimi nie zgrzej± mi się tak cienkie druty to dołożę drugi transformator bo jak już pisałem nie mam miejsca na grubszy przewód. Je¶li to nie pomoże pomy¶lę nad elektrodami węglowymi. Druciki które chcę zgrzać nie wtapiaj± się nawet w elektrodę czyli jest tak jak piszecie albo temp. jest tak szybko odprowadzana, że nie zd±ży się rozgrzać materiał albo to o czym pisał Robokop za małe pole powierzchni - czyli wymiana elektrod powinna pomóc. Dam znać czy ich zmiana pomogła.
 • #19
  12pawel
  Level 33  
  Beens wrote:
  dołożę drugi transformator bo jak już pisałem nie mam miejsca na grubszy przewód.

  No nie rób sobie jaj że nie ma miejsca. Co robi± w tym transformatorze czerwone druty pozostałe po wcze¶niejszym uzwojeniu? Trzeba to wywalić razem z kawałkiem rdzenia które oddziela uzwojenie pierwotne od wtórnego.
  A po drugie możesz mi powiedzieć gdzie idzie druga linka z tej dolnej elektrody? (mam nadzieję że nie jest to uziemienie)
 • #20
  Beens
  Level 16  
  Ok no może jak wyjmę to uzwojenie, o którym piszesz i odwinę jeszcze jeden zwój z obecnego przewodu to może drugi równolegle ze 3 zwoje dołożę, pytanie czy pierwotne ma wystarczaj±cy przekrój?
  Ten drugi przewód to pozostało¶ć po kondensatorze - nigdzie nie jest podł±czony.
 • #21
  12pawel
  Level 33  
  Beens wrote:
  czy pierwotne ma wystarczaj±cy przekrój?
  Pierwotne zostaw tak jak jest.
 • #22
  Beens
  Level 16  
  Wyrzuciłem wszystko co było możliwe z transformatora zgodnie z poradami kolegów i wprowadziłem dwa równoległe uzwojenia po 2,5 zwojów na każdy. Spróbowałem na tych samych elektrodach (miedzianych blachach), niestety efekt był niewiele lepszy. Tak jak pisał na pocz±tku robokop elektrody s± za duże. Doł±czyłem więc drut 4mm² do blach i dopiero po tej operacji mogłem nazwać to urz±dzenie zgrzewark±.
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±

  Zgrzewa bardzo dobrze mam tylko jeden problemów którym także wspominali¶cie - elektrody s± z miedzi i niestety rozgrzewaj±c się przyklejaj± się do zgrzewanych drucików i czasami aby je oderwać istnieje duże ryzyko, że zniszczę poł±czenie albo same druciki. Czy elektrody węglowe tak jak radził trymer01 zniweluj± to zjawisko? Je¶li tak to czy mogę zastosować takie?:
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±

  Trymer01 wspominał o elektrodach z baterii ale skoro takie miedziowane s± dostępne to nie chcę się męczyć w wyjmowanie z baterii i ł±czenie z elektrod±. Je¶li będ± się nadawać takiej jak pokazałem to jakiej grubo¶ci powinienem zastosować? Tej samej co drut miedziany, na którym mi dobrze szło zgrzewanie (w sensie powierzchnia mi wystarczała)?
 • #23
  trymer01
  Moderator of Designing
  O elektrodach z baterii pisałem tylko jako o przykładzie - do prób (nie wiem czy się nadaj± ?). W tamtych zgrzewarkach używano dokładnie takich elektrod jak na Twoim zdjęciu. Pamiętam, że powierzchnia miedzi miała podłużne rowki, nie była gładka. Używano też wersji bez miedzi.
  Zaostrzenie w stożek - w po¶cie nr8 pisałem o zgrzewaniu oporników - tam był ograniczony dostęp i elektrody musiały być cieńsze, dlatego je zaostrzano. Drugi powód był (jest) taki, że druciki s± cienkie i nie wolno dopu¶cić aby w czasie zgrzewania elektrody zwarły się ze sob± - a to zapewnisz ostrz±c je w stożek z małymi płaskimi powierzchniami na czubkach (¶rednicy ok. 2mm ?).
 • #24
  woj2104
  Level 12  
  Kiedy¶ widziałem , że w zgrzewarce ASPA na 400V zgrzewano blaszki mosiężne do ACAR'ów. ,pręty z miedzi (nasze elektrody) wiercono i dopasowywano pręt Φ3 lub 4 z elektrody z TIGa (ponoć najlepsze były czarne),
  Pręcik ten ,to było ok. 13mm , owszem zużywały się ale wytrzymywały dłużej niż elektrody miedziane.
  Jakie jest wasze zdanie ( jaka jest rezystancja takiej elektrody lantanowej)
 • #25
  kybernetes
  Level 39  
  To jest elektroda wolframowa z minimaln± domieszka lantanu.
 • #26
  woj2104
  Level 12  
  Aha , Dzięki kybernetes za info , to takie twarde, że nie idzie uci±ć ani tarcz± ani nożem tokarskim ( idzie ręcznie brzeszczotem). No w każdym razie tym zgrzewaj± , a jest tych zgrzewów tysi±ce dziennie.
 • #27
  Beens
  Level 16  
  Witam! Zgrzewarka ukończona w 100% z pełnym sukcesem. Wymiana elektrod na węglowe załatwiła ostatecznie sprawę sklejania elektrod oraz znacznie poprawiła jako¶ć zgrzewów przy czym trafo prawie w ogóle się teraz nie grzeje. Drugie dodałem na wypadek zgrzewania większych elementów. Do tego timer na nie¶miertelniku NE555 i zgrzewy jak widać na zdjęciu idealne. Dziękuję wszystkim za dobre porady.
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob± Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob± Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob± Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±
  Zgrzewarka z transformatora od mikrofalówki nie zgrzewa drutów ze sob±