Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mostek prostowniczy 1N4007 Obliczenia

konrad364 14 Apr 2013 20:43 5370 9
    konrad364
    Level 9  
    Witam

Nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie w jakim celu stosuje się kondensator w poniższym schemacie oraz rezystor Rsrc. Jak obliczyć wartość pojemności kondensatora. Jaki jest spadek napięcia na poszczególnej diodzie oraz jaki na wszystkich razem.

Jeśli okazało by się że na tym schemacie Rsrc to w rzeczywistości Rw to proszę powiedzcie mi w jaki sposób wyznaczyć Rw dla transformatora.

Napięcie na wejściu to w moim przypadku około 18V.

mostek prostowniczy 1N4007 Obliczenia

Jestem dopiero na początku drogi jeśli chodzi o elektronikę dlatego proszę o wyrozumiałość.

Dziekuję, pozdrawiam
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć.Spadek napięcia na tej diodzie to 0,7V ,kondensator jest po to żeby wygładzić napięcie a rezystor ogranicza prąd ładowania tego kondensatora.Resztę policz sobie z prawa oma.
    konrad364
    Level 9  
    Ok dzięki policzę resztę z prawa oma.

Ale nadal nie wiem czy transformator ma jakąś rezystancje wewnętrzną i jak ewentualnie ją zmierzyć.

Jak dobrać kondensator bo podejrzewam że po zmianie napięcia i obciążenia wartość już nie będzie taka sama.

Ponieważ jest to prąd zmienny, nie wiem jak policzyć spadek napięcia na tych diodach
    dla ujemnej i dodatniej połówki napięcia oddzielnie ?

Jakie napięcie będzie miał prąd już wyprostowany ? Jak je obliczyć ?

Przepraszam za niski poziom.

Dzięki za odpowiedź
    daduszeryf
    Level 28  
    Napięcie będziesz miał już wyprostowane.Spadek napicia to 0,7V x 2 dwie diody napicie na kondensatorze 1,41 x napiencie na zasilania.Minus to 1,4V na kondensatorze.
    trymer01
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co to jest Rsrc? to my powinniśmy Ciebie pytać.
    Jeśli to zadanie szkolne - pytaj nauczyciela, albo tam skąd wziąłeś schemat.
    Indeks "src" sugeruje ze chodzi o rezystancję źródła ("source"), czyli rezystancję wewnętrzną.
    Jak ją zmierzyć? - Rw (czy Rsrc)=ΔU/ΔI, skąd wyznaczasz ΔU i Unom=Uo-ΔU, gdzie Unom to napięcie transformatora pod obciążeniem I, Uo to napięcie transformatora biegu jałowego.
    Ale po co chcesz ja mierzyć skoro ją podano? - z niej wyliczysz Unom, od niego odejmujesz spadki napięcia na diodach (2x0,7V), wynik mnożysz przez 1,41 co daje wartość napięcia stałego na kondensatorze (z tętnieniami zależnymi od jego pojemności i prądu obciążenia).
    Prościej wytłumaczyć się nie da, odpowiednie wzory są i na elektrodzie, i sieci, i w podręcznikach.
    szod
    Level 32  
    Wszystko ładnie, ale z drobnym "ale". Najpierw mnoży się napięcie z transformatora przez √2, a potem dopiero odejmuje spadki napięcia na diodach. Niby żadna różnica, ale jednak jest...
    trymer01
    szod wrote:
    Wszystko ładnie, ale z drobnym "ale". Najpierw mnoży się napięcie z transformatora przez √2, a potem dopiero odejmuje spadki napięcia na diodach. Niby żadna różnica, ale jednak jest...

Masz rację, ale wytłumacz to początkującemu, jeśli on widzi że kondensator jest za diodami...
    Poza tym spadki napięcia na diodach są zwykle większe od nominalnych 0,7-0,8V z powodu impulsowego charakteru prądu ładowania kondensatora, więc takie liczenie U=1,41(Uac-Ud) ten błąd zmniejsza.
    A sama różnica znikoma...
    konrad364
    Level 9  
    Schemat pochodzi z symulatora schematów online którym się posiłkuje.
    link circuit lab

Jednak nie wiem jak do tego układu podłączyć transformator wymontowany ze starego wzmacniacza gitarowego 36,2V symetryczne na uzwojeniu wtórnym. Ja potrzebuje niższego dlatego wykorzystuje połowę 18V.

Docelowym projektem jest zasilacz regulowany a wcześniej dajmy na to zasilacz 5V.

Ja wiem że to forum może ma ważniejsze sprawy no ale sami wiecie że nie ma forum na którym w Polsce znajdę równie dobrych specjalistów.

Dzięki, pozdrawiam
    trymer01
    Jakiej mocy jest ten transformator? - jaka wydajność prądowa tych uzwojeń?
    Jeśli to taki "swój" projekt to nie zawracaj sobie głowy tym schematem, szukaj gotowych układów - choćby tu na elektrodzie jest ich mnóstwo.

Jak sobie wyobrażasz zasilanie z tego stabilizatora 5V? - no, chyba że o prądzie rzędu 50mA. Przy większych prądach będą koszmarne straty mocy i dużo ciepła.
    konrad364
    Level 9  
    na transformatorze jest naklejka a na niej

EI-05-11-3
    Primary 230V/ 50-60Hz
    Secondary 36.2V(CT)
    SHANG HAI SK 0604

dlatego nie wiem jakiej mocy jest ten transformator i nie wiem jak to sprawdzić

być może układów jest mnóstwo ale ja chce poznać działanie takiego układu

z zasilaniem się zgadzam można zmienić stabilizator napięcia na wyjściu na 12V
    tak jak mówiłem robię to jedynie w celach edukacyjnych