Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Programator USBASP

daniel1302 14 Kwi 2013 21:41 1608 4
  • #1 14 Kwi 2013 21:41
    daniel1302
    Poziom 11  

Witam, zbudowałem programator USBASP wg schematu z strony Mirley Firley.
    http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp

I programator nie działa, Jutro kupię diody 3V3 i wlutuję zamiast 3V6, może pomoże, ale chciałbym się upewnić czy dobre podzespoły zamontowałem, ponieważ różnią się trochę od tych co są użyte w oryginale.

Zamontowałem procesor Atmega8A PU, spotkałem się z opinią, żeby nie montować tej wersji ATMEGI 8.

Procesor programowałem na programatorze ISP (STK 200) z buforem.

Fuse Bity ustawione na:
    Fuse Low: 0xEF
    Fuse High 0xC9
    Lock Bits: 0xFF

Problem objawia się tym, że programator po podłączeniu do USB nie działa, tzn nie świeci się żadna dioda. Doszedłem do tego, że dioda zapala się, jeśli podamy na reset impuls 0V (podłączymy do masy). Wtedy na komputerze pokazuje się, że nie zidentyfikowano urządzenia.

Co może być przyczyną tego problemu?

Dodam tyle, że układ zmontowany poprawnie, nie ma zwarć, jedyna różnica to procek i diody.

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Edit::
    Ktoś napisał tutaj, że programator kosztuje 15 zł. I co z tego, że kosztuje, jak ja więcej pieniędzy wydałem na części, jak chciałbym kupić to bym kupił, a puki co mam początki zabawy w tym dziale i ucze się trawienia płytek, lutowania mniejszych elementów itp.

0 4
  • Pomocny post
    #2 14 Kwi 2013 23:19
    Mari@@@n
    Poziom 18  

Witam
    Jakiś czas temu poskładałem programator ze strony którą podałeś, diody założyłem 3V6 i procesor Atmega8A-PU. Programowałem nim już kilka układów i działa bez zarzutu. Pomogę więc tylko informacją ze u mnie na tych elementach programator działa bez żadnych problemów.

0
  • #3 15 Kwi 2013 06:21
    daniel1302
    Poziom 11  

A mogę cię prosić o podanie wersji Firmware którą wgrałeś i jakie ustawiłeś FuseBity?

I jakim programem ustawiałeś Fusebity i wgrywałeś Flash. Ja używam BASCOM AVR i laduje plik z firmware do bufora.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Kwi 2013 00:53
    lyczewskiand
    Poziom 15  

Informacja ze strony którą podałeś:

Cytat:
    Opisywany układ jest programatorem mikrokontrolerow AVR, wzorowanm na bardzo popularnym projekcie opracowanym przez http://www.fischl.de/usbasp/

Osobiscie robiłem jakis tydzien temu programator USBasp ze strony FISCHL.
    Wszystko przylutowałem, nawet musiałem przylutować kilka zworek i wszystko ładnie chodzi.

Co więcej, w swoim projekcie zamontowałem właśnie mikrokontroler Atmega8A-PU i działa.

Ja programowałem USBaspa innym USBaspem za pomocą programu eXtreme Burner AVR. W nim ustawiłem HFUSE i LFUSE. Po zaprogramowaniu fusebitów zdjąłem zworkę SLOWSCK z pożyczonego USBaspa którym programowałem mojego budowanego, a następnie wgrałem firmware ze strony FISCHL. Programator cały czas katuje bo bawie sie w różne efekty LED na płytce stykowej i wszystko działa poprawnie.

Tutaj link do mojego tematu.
    Link

0
  • #5 16 Kwi 2013 08:49
    daniel1302
    Poziom 11  

Dziękuje za odpowiedzi, już wiem, gdzie leży problem. Zainstalowałem dzisiaj AVR-DUDE i okazało się, że dostałem uwalony procek. Bascom AVR programował wszystko i nie wyrzucał błędu, a AVR DUDE wyrzuca błąd przy weryfikacji. Uszkodzona jest pamięć FLASH pod adresem 0D40, bo nonstop przy tej komórce się pluje.

Po zaprogramowaniu w BASCOMIE (weryfikacja przebiegała pomyślnie) i odczytaniu ROM za pomocą AVR dude i analizie w debugerze ASM komórka 0D40 i dalsze były puste...

0