Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzony zamknięty układ C.O.

Piasek80 14 Apr 2013 22:58 7437 9
 • #1
  Piasek80
  Level 30  
  Zasadniczo miałem pierwsze poważne uruchomienie c.o. i okazało się że zapowietrzona jest jedna z pętli podłogówki oraz wężownica w zasobniku. Są odpowietrzniki na listwie rozdzielaczowej - mimo to wspomniane układy są najwidoczniej zapowietrzone gdyż nie grzeją. Kombinowałem z pompami na 3ci bieg - nic z tego. Jakieś pomysły ? A może to wina zbyt niskiego ciśnienia w układzie ?
  Ponieważ była nieszczelność na kryzach jednej z pomp na skutek czego ciśnienie w układzie z nabitego na zimno (roztworu glikolu) do 1,5atm spadło ciut poniżej 1, powiedzmy 0,9 przez zimę. Po napaleniu i rozgrzaniu układów był moment że nawet 1,7atm wynosiło. Ogólnie cały czas 1,5 trzymało.
  Grzejniki na piętrze grzeją całą powierzchnią i wszystko jest ok. Zapowietrzone są wspomniane 2 układy znajdujące się na poziomie kotła.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  gersik
  Level 32  
  Zamknij te pętle które grzeją. Wrzuć fotkę rozdzielacza.
 • #3
  piotr_boncza
  Level 29  
  Czy masz całą instalację ogrzewania napełnioną glikolem? Wówczas z odpowietrzeniem może być więcej problemów. Najprościej jak poszukasz kogoś z pompą do napełniania solarów. Jeśłi chcesz sam próbować, to zamknij pracujące pętle. Odetnij podłogówkę od reszty instalacji ustawiając trójdrożny tak, aby był obieg wyłącznie w tej jednej pętli podłogówki i włączając i wyłączając pompę odpowietrzaj. Rób to przy niskim ciśnieniu. Wówczas, jeśli zostaną jakieś resztki powietrza zwiększenie ciśnienia je skompresuje i przestaną przeszkadzać. I sprawdź pojemność i ciśnienie w naczyniu wzbiorczym, bo zmiany ciśnienia sugerują możliwość kłopotów.
  Z odpowietrzeniem wężownicy może być większy problem. Czasami zawór zwrotny jest położony tak, że uniemożliwia odpowietrzenie. Możesz spróbować odpowietrzać na śrubunkach przy zasobniku, ale przy źle wykonanej instalacji problem może wracać, wówczas zamontuj tam odpowietrznik solarny.
 • #4
  saskia
  Level 39  
  Jak dla mnie, to gdy mam zlecenie poprawienia takiej pracy ukladu, to pierwsze co robie , to sprawdzam podlaczenie (caly przebieg) do zbiornika wyrownawczego, a po tym szukam dlawienia na zaworach powrotnych grzejnikow.
  Zapowietrzone uklady (galazki ) traktuje innaczej, odpowiednio do umiejscowienia zasilania i powrotu zapowietrzonej galazki, zamykam odpowiednie zawory i "przeplukuje" je cisnieniem z sieci.
  Zazwyczaj skutek jest pozytywny. Ale jesli nie, to na podstawie powyzszych, mozna latwiej ustalic co jest spiepszone. :-)
 • #5
  piotr_boncza
  Level 29  
  Ale tu zapowietrzyła się podłogówka. To naturalne zjawisko, masz dłuuugą rurę, i ciężko ją odpowietrzyć przy napełnianiu, zwłaszcza jeśli robisz to glikolem bez pompy napełniającej. Ciśnienie wytwarzane przez pompę obiegową jest zbyt małe, żeby wypędzić powietrze. Zwłaszcza, że lepkość roztworów glikolu jest większa od lepkości wody :P
 • #6
  saskia
  Level 39  
  Jesli zamkniesz wszystko inne, a otworzysz tylko jedna petle to pompa obiegowa, nawet najslabsza, poradzi sobie z tym. :-)
  Te pompki napelniajace niczym sie nie roznia od obiegowych.
  Roznica jest tylko w liczbie obslugiwanych obiegow. :-)
 • #7
  piotr_boncza
  Level 29  
  Oj chłopie, chłopie... Różni się i to bardzo. Jaką może mieć w obiegu? 25-40? 25-60?
  Moja napełniająca do solarów ma 5bar i chyba 30l. To cokolwiek więcej, prawda?
 • #8
  saskia
  Level 39  
  Puszczajac 1 bar przez jedna petle podlogowki, zadne pecherzyki powietrza nie maja prawa sie w niej zostac. :-)
  Roznica w pompach jest tylko taka ze ta do napelniania musi poradzic sobie z duzymi (kilkoma) obiegami.
  Z jednym, poradzi sobie kazda pompka, nawet ta od pralki. :-)
 • #9
  piotr_boncza
  Level 29  
  Wygląda na to, że nie miałeś do czynienia z podłogówką. Skąd chcesz wziąć ten 1 bar jeśli pompa w co ma 0,4 lub 0,6? Chyba nie rozróżniasz ciśnienia w instalacji od ciśnienia wytwarzanego przez pompę obiegową w celu spowodowania przepływu czynnika. Tu problem polega na tym, że w instalacji jest glikol i nie można przepłukać pętli podłogówki w sposób otwarty :) Czyli wodę z kranu na zasilanie i wąż do kanalizacji na powrót. Albo trzeba mozolnie odpowietrzać na belce, co chwilę, po trosze, albo podłączyć zewnętrzną pompę, wymusić duży przepływ aż do usunięcia powietrza. Teraz w rurze jest pewnie 20cm powietrza, 30cm płynu i tak przez kilkadziesiąt metrów rury :/ Przy dużej lepkości glikolu trzeba pewnej wprawy aby podczas napełniania uniknąć takiej sytuacji.
 • #10
  Piasek80
  Level 30  
  Dokładnie jest tak jak piszecie: w przypadku podłogówki zapowietrzony jest największy układ (najdłuższa pętla). Pozostałe 2 - znacznie krótsze grzeją pięknie.
  Cały układ napędza kominek z płaszczem wodnym a sterowanie temperaturami odbywa się zaworami RTL. Po jednym na każdą pętlę podłogową i jeden sterujący dwoma grzejnikami na piętrze. Dwie pompy obiegowe: jedna odpowiedzialna za wymianę wody na linii kominek-zasobnik. Druga pobierająca wodę z tej linii i tłocząca ją w obiegi grzewcze.
  Wszystkim zarządza sterownik kominka z poziomu którego mogę np wyłączyć pompę obiegu c.o aby cała energia cieplna szła w zasobnik - lub odwrotnie - aby cała moc grzewcza pompowana była w układ c.o lub mieszane (wówczas przymykam odpowiednie zawory RTL aby grzało mi wodę w zasobniku i podłogówkę w łazience.
  Ze względu na redukcję kosztów i w sumie bardzo proste rozwiązanie całego układu - wyeliminowaliśmy kosztowne zawory trójdrożne, wymienniki płytowe i całą resztę niezbędnej do ich przyłącza aparatury i roboty (bo wymiennik płytowy trzeba co sezon czyścić - zwłaszcza jeżeli układ napełniony jest roztworem glikolu)

  Edit: 21:33
  Sprawa zapowietrzonej wężownicy zasobnika rozwiązana. Pompę c.o. wrzuciłem na 1-nkę a pompę pętli kominek-zasobnik na 3kę i się pięknie odpowietrzyło. Grzeje aż miło. Nadal pozostaje otwarta sprawa najdłuższego układu podłogówki. Jutro spróbuję zrobić podobnie z pompami i przymknę pozostałe obiegi.