Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk, brak dostępu do danych

15 Kwi 2013 01:16 1200 2
  • Poziom 1  
    Witam, mam następujący problem: posiadam dysk zewnętrzny, który dzisiejszego ranka upadł na podłogę (w chwili upadku był podłączony do komputera) - wszystko jednak działało, więc uznałem że nie ma się czym przejmować. W krótkim czasie od upadku kilkukrotnie go jeszcze włączałem i wyłączałem (na różnych komputerach) i dalej działał bez zarzutów, jednak po kilkugodzinnej przerwie i ponownym podłączeniu dysk zaczął wydawać dziwne dźwięki i długo (minutę-dwie) nie chciał się włączyć. W końcu jednak załapał, zainstalował swoje sterowniki, jednak nie był widoczny w 'Moim komputerze'. Spróbowałem go podpiąć do innego laptopa (na którym był już wcześniej tego dnia uruchamiany), jednak z takim samym skutkiem. Po którymś kolejnym podłączeniu dysk w końcu został wykryty, jednak Windows odmawia mi dostępu do plików krzycząc, iż muszę najpierw sformatować dysk, czego zrobić nie mogę ze względu na ważne dane, jakie się na nim znajdują.
    Zrobiłem test S.M.A.R.T. programem CrystalDiskInfo, oto rezultat:
    Uszkodzony dysk, brak dostępu do danych

W związku z całą sytuacją mam dwa pytania:
    1. Czy da się ten dysk jeszcze uratować i dalej z niego korzystać (choćby przez krótki czas)?
    2. Jeżeli się nie da i urządzenie jest już definitywnie spisane na straty, to czy mogę w jakiś sposób odzyskać z niego dane?

Przepraszam z góry jeżeli zawarłem za mało informacji - jestem strasznym laikiem komputerowym, zupełnie nie mam pojęcia co jeszcze może być istotne dla sprawy.
  • Poziom 39  
    artaa napisał:
    Ale HDD po upadku to raczej jest stracony...

Zależy od szczęścia :P Mi dziecko 2 razy zrzuciło laptopa z ławy i dysk odpukać działa jak należy :P

Odzyskaj ważne dane przez DMDE, a później przez program Victoria wykonaj zerowanie dysku a następnie remap. Po wykonaniu tych procedur ponownie daj zrzut z Crystal Disc Info to powiemy czy dysk będzie się nadawał na kosz czy będzie ci jeszcze służył.