Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ADE7569 - pomiar napiecia

elektronik000 15 Apr 2013 08:53 2466 19
    elektronik000
    Level 19  
    Witam,

mam zamiar wykonać układ do pomiaru energii na ADE7569 - układ zawierający zintegrowane przetworniki i procesorem 8052.

Pomiar napięcia sieci można zrealizować:
    - na dzielniku rezystorowym (galwaniczne połączenie z siecią -chce uniknąć tego rozwiązania)
    - przy użyciu Potential Transformer (Przekładnik napięciowy?) co by dało separacje od sieci

Z przekładnikiem jest ten problem ze nie mogę znaleźć takowego o małych rozmiarach i w dobrej cenie - dlatego tez chciałbym zastosować transformator 1:1 i dzięki niemu uzyskać separacje od sieci energetycznej, ale zastanawiam się czy takie rozwiązanie nie wpłynie znacząco na wyniki pomiarów.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    elektronik000 wrote:
    Witam,

mam zamiar wykonać układ do pomiaru energii na ADE7569 - układ zawierający zintegrowane przetworniki i procesorem 8052.

Pomiar napięcia sieci można zrealizować:
    - na dzielniku rezystorowym (galwaniczne połączenie z siecią -chce uniknąć tego rozwiązania)
    - przy użyciu Potential Transformer (Przekładnik napięciowy?) co by dało separacje od sieci

Z przekładnikiem jest ten problem ze nie mogę znaleźć takowego o małych rozmiarach i w dobrej cenie - dlatego tez chciałbym zastosować transformator 1:1 i dzięki niemu uzyskać separacje od sieci energetycznej, ale zastanawiam się czy takie rozwiązanie nie wpłynie znacząco na wyniki pomiarów.
    I uwazasz, iz transformator izolacyjny 1:1 bedzie mniejszy - sic - od przekladnika pradowego oraz od przekladnika napieciowego?

Pozdrawiam
    elektronik000
    Level 19  
    Przekładnik prądowy mam - jakiś TALEMA z TME. Przekładnika napięciowego nie mogę znaleźć - może ma ktoś namiar na mały i niedrogi? Z tymi 1:1 małej mocy też może być faktycznie kłopot.
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Przekładnik prądowy mam - jakiś TALEMA z TME. Przekładnika napięciowego nie mogę znaleźć - może ma ktoś namiar na mały i niedrogi? Z tymi 1:1 małej mocy też może być faktycznie kłopot.
    Uzyj 'malego' transformatorka - z 230V - i o napieciu wyjsciowym stosownym do Twoich potrzeb.
    elektronik000
    Level 19  
    Tak zrobię - dziękuje za radę. A nie wpłynie to jakoś znacząco na pomiary?
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Tak zrobię - dziękuje za radę.
    Prosze... :D

elektronik000 wrote:
    A nie wpłynie to jakoś znacząco na pomiary?
    Nalezy ow transformatorek obciazyc rezystorem do ok. 50% jego mocy przenoszonej, ale nalezy wybrac transformator 'porzadny' - nie jakiegos "chinczyka" o niedozwojonych uzwojeniach oraz o "wyzylowanej" wartosci indukcji magnetycznej w magnetowodzie.
    Ale tu nic nie wiadomo, jak nie sprawdzisz tego za pomoca oscyloskopu, a jeszcze lepiej za pomoca miernika znieksztalcen nieliniowych (porownanie wartosci THD bezposrednio z sieci - a ta tez potrafi znieksztalcac - oraz na wyjsciu transformatorka), to nie bedziesz wiedziec.
    Jednym slowem; Try & Spy ... :!: :idea: :lol:
    elektronik000
    Level 19  
    Myślę że coś z INDEL czy BREVE powinno być OK.
    Co do pomiaru oscyloskopem to jak będę miał dostęp do takowego to nie omieszkam spróbować.
    elektronik000
    Level 19  
    Chyba jednak będę musiał zrobić bezpośredni pomiar (dzielnik rezystancyjny), bo transformator będzie za bardzo przesuwał fazę sygnału.
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Chyba jednak będę musiał zrobić bezpośredni pomiar (dzielnik rezystancyjny), bo transformator będzie za bardzo przesuwał fazę sygnału.
    Jak dzielnik rezystancyjny to brak izolacji galwanicznej z siecią energetyczną i tylko kłopoty...
    Spokojnie z tym przesuwaniem fazy, już tu wcześniej napisałem jakie parametry oraz warunki należy dobrać dla takiego transformatorka aby błąd fazy zminimalizować.
    Można też użyć liniowego łącza na transoptorze, pisałem już o tym na tym forum, więc poszukaj sobie.
    elektronik000
    Level 19  
    Oscyloskop z karty dźwiękowej + sonda z odpowiednim tłumieniem + zasilanie z UPS nada się do takich pomiarów sieci?
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Oscyloskop z karty dźwiękowej + sonda z odpowiednim tłumieniem + zasilanie z UPS nada się do takich pomiarów sieci?
    Chłopie, skoro nie wiesz, nie masz o tym - co widać - tzw. zielonego pojęcia, o czym tu dyskutujemy, to znajdź swe miejsce w szeregu i nie zabieraj tu głosu - post Twój do kosza.
    A gdzie BHP, pytam retorycznie?

P.S. Wytłuszczenie w cytacie moje.
    elektronik000
    Level 19  
    Dlaczego tak twierdzisz?
    Pytam bo chciałem uzyskać opinii kogoś bardziej doświadczonego.

Co do samego "oscyloskopu", przy pomiarach najlepsze byłoby zastosowanie transformatora separacyjnego 1:1 - chociaż równie dobrze można zastosować UPS pracujący na baterii.
    Podczas pomiarów do masy podpiąć "zero" (N) zamiast "fazy" (L) i powinno być OK.
    Zakres napięcia można dopasować za pomocą odpowiedniej "sondy".
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Dlaczego tak twierdzisz?
    Pytam bo chciałem uzyskać opinii kogoś bardziej doświadczonego.
    Przeczytaj ten Twój temat - byle ze zrozumieniem - jeszcze raz...

elektronik000 wrote:
    Co do samego "oscyloskopu", przy pomiarach najlepsze byłoby zastosowanie transformatora separacyjnego 1:1 - chociaż równie dobrze można zastosować UPS pracujący na baterii.
    Podczas pomiarów do masy podpiąć "zero" (N) zamiast "fazy" (L) i powinno być OK.
    Zakres napięcia można dopasować za pomocą odpowiedniej "sondy".
    Powtarzasz truizmy oraz popełniłeś tu plagiat mojej tu wypowiedzi.
    Przypomnę, ponieważ nadal nie rozumiesz - co widzę - o czym jest ten temat, Twój temat; dyskutujemy tu o pomiarze energii pobieranej z sieci energetycznej przez dwójnik - obciążenie - za pomocą dedykowanego do tego celu układu scalonego Firmy Analog Device typu ADE7569.
    Zaś pomiar wartości napięcia - sieciowego - jest tu jednym z dwóch (a więc, nie w sam w sobie) niezbędnych pomiarów wartości parametrów tego dwójnika.
    Natomiast proponowanie do tego celu UPSa, jest propozycją tak [wymoderowano], iż takie coś to napisać tu może tylko kompletny [wymoderowano].

P.S. Wytłuszczenia w cytacie moje.
    elektronik000
    Level 19  
    Pisałem wcześniej, że pomiar prądu odbędzie się za pomocą przekładnika prądowego, co przewiduje producent w swojej nocie katalogowej (umożliwiając korekcję fazową do 0.5 stopnia).

UPS chciałem zastosować w celu zabezpieczenia urządzenia pomiarowego "oscyloskopu" do zbadania warunków pracy, proponowanego wcześniej transformatora obniżającego napięcie (zastosowanie do pomiaru napięcia sieciowego - zamiast dzielnika rezystorowego i połączenia galwanicznego) - nie zaś do urządzenia końcowego.
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Pisałem wcześniej, że pomiar prądu odbędzie się za pomocą przekładnika prądowego, co przewiduje producent w swojej nocie katalogowej (umożliwiając korekcję fazową do 0.5 stopnia).
    I słusznie, a przekładnik napięciowy - właściwie dobrany - nie będzie miał większego błędu fazy od przekładnika prądowego.

elektronik000 wrote:
    UPS chciałem zastosować w celu zabezpieczenia urządzenia pomiarowego "oscyloskopu" do zbadania warunków pracy, proponowanego wcześniej transformatora obniżającego napięcie (zastosowanie do pomiaru napięcia sieciowego - zamiast dzielnika rezystorowego i połączenia galwanicznego) - nie zaś do urządzenia końcowego.
    Jak widzę, to kompletnie tego zagadnienia - bezpieczeństwa pracy przy zasilaniu układów z sieci energetycznej - nie rozumiesz.
    Dlatego też lepiej będzie - dla Twego zdrowia, a może i życia - jak porzucić ten temat.
    Zaś ów proponowany, przez Ciebie, "oscyloskop" zupełnie do tego celu - pomiar wartości błędu fazy przekładnika napięciowego - nie nadaje się.
    Są inne, i sprawdzone, do tego celu metody - vide stosowny podręcznik do Metrologii Elektrycznej.
    elektronik000
    Level 19  
    Quote:
    Są inne, i sprawdzone, do tego celu metody - vide stosowny podręcznik do Metrologii Elektrycznej.

Możesz polecić jakiś?
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Quote:

Możesz polecić jakiś?
    Nie, źródło - gdzie masz szukać - już Tobie tu podałem.
    A tak BTW, nie jest to Twoja jakaś praca na uczelnię?
    elektronik000
    Level 19  
    Quote:

Tak, jest.
    Quarz
    Level 43  
    elektronik000 wrote:
    Quote:

Tak, jest.
    I tam też przypuszczałem, a forum nie jest miejscem do pobierania 'Nauk u Podstaw' - od tego jest szkoła/uczelnia, podręczniki, itp.

Temat do zamknięcia.