Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta kompakt - CWU działa 1 minutę

15 Kwi 2013 10:51 9870 78
  • Poziom 8  
    Witam, kocioł 2 funkcyjny, kompakt, 13 lat użytkowany, regularnie serwisowany. Po otwarciu kranu z ciepłą wodą, gza się zapala, woda ciepła leci ok 1 minuty po czym temperatura jej spada aż do zimnej. Należy dodać, że kocioł cały czas pracuje i płomienie nie gasną. Po zakręceniu kranu, odczekaniu ok 2 minut i ponownym otwarciu ciepłej wody historia się powtarza.
    Ponieważ takie używanie jest niemożliwe spróbowałem wczoraj i na chybił trafił przymknąłem kran z dopływem wody do kotła. Okazało się, że po zmniejszeniu ciśnienia leci ciepła woda o dobrej temperaturze tylko leci pod zmniejszonym ciśnieniem. Po otwarciu całkowitym kranu doprowadzającego wodę do kotła ......... temperatura spada aż do zimnej. Co może być przyczyną? Nie chcę wołać serwisu bo wykasują mnie 200 zł za samą ocenę problemu. Będę wdzięczny za sugestie. Podejrzewam, że nie opłaca się już naprawiać
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Odkamienić wymiennik płytkowy.
  • Poziom 8  
    Dzięki, a czy zrobię to domowym sposobem? Poproszę o wskazówki. A może trzeba kupić nowy?

Dodano po 6 [minuty]:

Sprawdziłem cenę nowego :-) Wiem napewno, że to zbyt drogie
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Potrzebujesz kwasek cytrynowy w proszku. Około 5 torebek po 20g i śrubokręt krzyżakowy. Musisz zdemontować wymiennik, wrzucić do garnka na płasko, zalać wodą i zasypać kwasem. Później gotować jakieś pół godziny i gotowe, wymiennik trzyma się na 2 śrubkach, po wykręceniu ich puknij go by wypadł. Oczywiście zamknij wpierw wodę i spuść wodę z CO. Ogólnie to prosty zabieg:)
  • Poziom 8  
    Wiem, że pytanie jest idiotyczne ale dla upewnienia. Czy wymiennik to jest ta część znajdująca się w komorze spalania przez którą przepływa woda i jest podczas przepływu podgrzewana przez zapalone płomienie? Czyli jakby powyżej płomieni?
  • Poziom 36  
    Nie. Chodzi o ten srebrny element za pompą CO. Podłużny i wygląda jak konserwa hehe:D ale główną nagrzewnice też możesz wyczyścić choćby zwykłym pendzelkiem i odkurzaczem bez potrzeby jej ściągania.;)
  • Poziom 8  
    Jak na razie baaaardzo piękne dzięki. Spróbuję jutro się temu przyjrzeć bo do rana jestem w pracy. Może mi się uda a w tym momencie na serwisanta mnie nie stać. Czy mogę Ci w razie wątpliwości zawracać głowę pytaniami? Raz jeszcze dziękuję

Dodano po 2 [minuty]:

U nas sam przyjazd serwisanta 200 zł
  • Poziom 36  
    W miare normalna cena skoro ma dojazd i wgl. A czy podczas grzania wody robią Ci się ciepłe grzejniki? Zwróc na to uwagę bo to też ważne by nie grzały się. Możesz pisać i zawracać mi głowę;)
  • Poziom 8  
    Serwisant pi powiedział przez telefon, że albo elektronika padła albo zawór trójdrożny
  • Poziom 36  
    Zawór 3 drożny To też może być powód. Dlatego pytam o grzanie grzejników podczas poboru wody. Elektronikę zostawimy jako ostatnią rzecz do sprawdzania.
  • Poziom 8  
    Jutro sprawdzę i się odezwę. Serdeczne dzięki. Są jeszcze jak widać porządni ludzie na świecie :-)
  • Poziom 38  
    W0jtek92 napisał:
    Zawór 3 drożny To też może być powód. Dlatego pytam o grzanie grzejników podczas poboru wody. Elektronikę zostawimy jako ostatnią rzecz do sprawdzania.

Zgadza sie.
    Jesli bypass puszcza (nie znam dokladnie ukladu tego kotla) za szybko to tak wlasnie bedzie. Kociol pracuje niby prawidlowo, ale nie puszcza wystarczajaco ciepla na wymiennik, a cieplo bez odbioru wraca na wymiennik i podnoszac temp. do max. wylacza grzanie (kociol).
  • Poziom 8  
    Dzień dobry. Jeszcze nigdy nic w ten sposób nie "naprawiałem".
    Tak to u mnie wygląda. Jedną śrubkę na krzyżak się domyślam ale drugą za pompą to nie wiem którą odkręcić. Zaczynam w siebie wątpić :-) A nie trzeba odkręcać tych przewodów doprowadzających wodę?
  • Poziom 8  
    Sprawdzam czy grzeją grzejniki jak jest otwarta ciepła woda. Grzejniki nie grzeją ale rura wychodząca z kotła zasilająca grzejniki ( druga od lewej patrząc na kocioł) jest gorąca i to bardzo.

Dodano po 1 [minuty]:

Powrót przy kotle (pierwszy od lewej) lodowaty ale grzejniki nie grzeją. Oj chyba bez pomocy serwisu sobie nie dam rady
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zawór 3 drogowy do czyszczenia. A śruba którą musisz odkręcić jest pomiędzy dwoma lewymi otworami wymiennika. Ma kształt sześciokątny, jest umiejscowiona podobnie jak ta druga śrubka. Nie trzeba odkręcać przyłączy wody i CO. A do czyszczenia zaworu 3 drogowego dojdziemy jak zdemontujesz wymiennik;)

Dodano po 4 [minuty]:

Śrubę widać na 2 zdjęciu. Jest srebrna pod pompą, tuż nad korpusem zaworu 3 drogowego. Wygląda tak jak te 6 sztuk które trzymają ten plastik pod pompą.

Dodano po 13 [minuty]:

Dodam jeszcze że jej delikatny zarys widać za kablem pompy, w głębi przyciemnienia.

Dodano po 51 [minuty]:

Beretta kompakt - CWU działa 1 minutę

Dodano po 15 [sekundy]:

Popatrz na strzałkę.
  • Poziom 8  
    Na razie piękne dzięki. Zabiorę się w sobotę za to
  • Poziom 8  
    Dzień dobry, chciałbym wrócić do tematu. Z powodów czysto rodzinnych jakoś męczyliśmy się z tym przez ten okres. Teraz sprawy rodzinne powiedzmy, że wróciły do normy. Czy w dalszym ciągu mogę liczyć na pomoc? Teraz po prostu już się nie da a sytuacja finansowa jest na tyle zła, że na serwis po prostu nas nie stać. Kiedyś Wojtku upoważniałeś mnie do zadzwonienia do Ciebie w razie konieczności. Czy Twoja propozycja nadal jest aktualna?
    Jak zmniejszę ciśnienie wody, kocioł pracuje i leci CWU ale po chwili się wyłączy ponieważ domyślam się ma zbyt małe to ciśnienie. Ale gdyby zostawić otwarty kran po chwili włączy się sam. Czy z tego faktu można wyciągnąć jakieś wnioski?
  • Poziom 36  
    Oczywiście że możesz liczyć na pomoc forumowiczów. To co teraz opisałeś jest objawem zakamienienia wymiennika płytowego. Tak czy inaczej trzeba go odkamienić i przy okazji wyczyścić zawór 3 drogowy by kocioł nie przebijał ciepła na grzejniki podczas poboru CWU.
  • Poziom 8  
    Czy zawór 3 drogowy widać na którymś z moich poprzednich zdjęć? Wybaczcie i nie śmiejcie się. Jestem laik a chcę spróbować a jak coś zchrzanię to i tak muszę wziąć kredyt i kupić jakiś kocioł. A ten zawór trzeba wymontować do czyszczenia?

Dodano po 4 [godziny] 33 [minuty]:

BINGO!!!!!!!!!!!!!!
    Dzięki Waszym wskazówkom i osobistemu zaangażowaniu Kolegi W0jtek92 mam ciepłą wodę.
    W0jtek, mimo niedzieli z anielską cierpliwością znosił moje idiotyczne nieraz pytania i tłumacząc cierpliwie dokonał zdalnie naprawy przy mojej nieudolnej pomocy. Piękne dzięki !!!
    Na dzisiaj zależało mi na CWU a zawór 3 drogowy zostawiłem na inny dzień tym bardziej, że grzejników teraz się nie używa.
    Dziękuję
  • Poziom 32  
    W0jtek92 napisał:
    Oczywiście że możesz liczyć na pomoc forumowiczów. To co teraz opisałeś jest objawem zakamienienia wymiennika płytowego. Tak czy inaczej trzeba go odkamienić i przy okazji wyczyścić zawór 3 drogowy by kocioł nie przebijał ciepła na grzejniki podczas poboru CWU.

Czy to przebijanie ciepła na CO nie jest wynikiem oddania ciepłaprzez kocioł w przypadku raptownego zatrzymania poboru ciepłej wody ?
    Mam wrażenie że tak pracuje mój Buderus.
  • Poziom 36  
    To co robi Twój buderus to schładzanie wymiennika kotła. Jest to normalne w każdym kotle po zakończeniu poboru CWU, kocioł ma w sobie wysoką temperaturę i by nie narażać na gorąco wymiennika puszcza pompę by ciepło wypchneła na grzejniki. Lecz czasami bywa tak że zawór 3 drogowy otwierający bądź zamykający obieg grzejników szfankuje, zacina się, nie domyka się. Przez co zamiast grzać tylko w obiegu kotła przpuszcza ciepło na grzejniki co sprawia że jakość ciepłej wody nie jest 100% bo nie jest ona dogrzana.
  • Poziom 9  
    Witam. Nie doszliśmy do czyszczenia zaworu trójdrożnego w tym piecu (Beretta Compact). Może kaanandrzej50 wymienił go na nowszy model. Jestem tym zainteresowany, bo wyglada na to ,że ten zawór odmawia posłuszeństwa w piecu moich rodziców. Czy ktoś z kolegów mógłby pomóc i opisać jak oczyścić zawór trójdrożny w wersji dla laika? Podobały mi się opisy WOjtka92 i liczę na jego pomoc. Z góry dziękuję.
  • Poziom 36  
    To skomplikowana operacja, czyszczenie niby łatwe ale błędów można popełnić wiele, miałeś tak wgl do czynienia z urządzeniami grzewczymi i czy masz jakąś praktykę względem mechaniki?
  • Poziom 9  
    Jestem technikiem mechanikiem, ale od obróbki skrawaniem. Mam pojęcie o mechanice, ale z urządzeniami grzewczymi niewiele miałem do czynienia.
  • Poziom 36  
    A więc, czynności są dosyć proste, należy wyłączyć kocioł z prądu, spuścić wodę z instalacji, można przez odpowietrznik w grzejniku, następnie ściągamy obudowę, pod pompą mamy czarny silnik zaworu 3 d. Wyciągamy kombinerkami zawleczke ciągnąc w lewą stronę jednocześnie przyciskający silnik do korpusa zaworu, po tej czynności ściągamy silnik i widzimy w środku srebrny bolec który chwytając kombinerkami za końcówkę wyciągamy ze zwężki która trzyma go w korpusie, jeśli bolec jest zabrudzony czarnym kamieniem czyścimy go drobnym papierem ściernym a później smarujemy smarem silikonowym bądź wazeliną techniczną, następnie odkręcamy 6 śrub mocujących pokrywę korpusa do jego całości i delikatnie ściągamy czarną pokrywę, w środku mamy mosiężny talerzyk który wyciągamy delikatnie kombinerkami ciągnąc do siebie a pod nim sprężyna i czarny plastik z uszczelnieniem, wyciągamy całość i płuczemy pod kranem czyszcząc z kamienia, środek zaworu czyścimy drobym papierem ściernym a po tym wkładamy mechanizm spowrotem, trzeba uważać na oring w kształcie dziurki od klucza na dole pokrywy zaworu, nie można go zniszczyć przy zakładaniu pokrywy, po włorzeniu sprzężyny możemy mieć problemy z włośeniem talerzyka ale wystarczy przytrzymać go płaskim śrubokrętem od boku i nałożyć pokrywę, skręcamy później 6 śrub mocujących, do zwężki wkładamy bolec zaworu (łebkiem w środek) lecz gdy go włorzymy i popchniemy do końca musimy go dodatkowo docisnąć by usłyszeć pstryknięcie, to znak że łebek wskoczył na odpowiednie miejsce, następnie zakładamy silnik i zawleczkę, napuszczamy wodę, odpowietrzamy, wpinamy kocioł do gniazdka i gra gitara;)
  • Poziom 9  
    Dziękuję, w weekend będę działał.
  • Poziom 9  
    Wyczyściłem zawór trójdrożny, nie było to skomplikowane, ale piec nie działa dobrze. Przy grzaniu CWU część ciepła idzie na grzejniki, a przy grzaniu CO nie ma CWU. Podejrzewam niesprawność siłownika napędzającego zawór trójdrożny.
  • Poziom 36  
    Twoje podejrzenia mogą być słuszne co do siłownika tego zaworu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Winna tez może być płyta główna.
    Przy nieumiejętnym czyszczeniu zaworu trojdrogowego można sobie narobić bałaganu.