Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

L-02k - L-02k ile pobiera prądu?

15 Kwi 2013 12:59 5763 26
  • Poziom 9  
    Witam
    Od jakiegoś czasu mam uruchomiona w mieszkaniu nową rozdzielnice.Wszystko ładnie śmiga Zastanawiam się czy zamontowane w niej kontrolki na szynę L-02k pobierają dużo prąu? świecą ostro i tak jakby lekko ciepłe są więc czy podniosą mój rachunek za prąd?
  • Testo
  • Specjalista elektryk
    ADAM445 napisał:
    Zastanawiam się czy zamontowane w niej kontrolki na szynę L-02k pobierają dużo prąu?

A to już trzeba zajrzeć do katalogu producenta. Za bajery, niestety ale trzeba płacić.
    W innym, tego typu wskaźniku diodowym faz jest napisane - pobór prądu 34mA, w tym L-02K może być podobnie.
    To i tak mniejszy pobór prądu jak zostawiony telewizor na czuwaniu czy wyświetlacz na kuchence mikrofalowej itp.
    Jedyna rada dla kolegi, ja też tak montuję - wstawić zabezpieczenie kontroli faz jako wyłącznik nadmiarowo-prądowy S i włączać tylko wtedy gdy tego się potrzebuje. Swoją drogą obwód kontroli faz powinien posiadać takie zabezpieczenie.
  • Poziom 30  
    .Jack napisał:
    W innym, tego typu wskaźniku diodowym faz jest napisane - pobór prądu 34mA, w tym L-02K może być podobnie

Taki niby mały prąd, a moc ponad 7W
    Może wskaźnik zastosować nie led, ale neonówkowy?
  • Moderator - Elektryka
    bodom napisał:
    Taki niby mały prąd, a moc ponad 7W

A ile ma być? 0,034A*230V=7,82W
    Czyli ok. 3,40 PLN/m-c
    Czy to dużo czy mało niech autor sam oceni.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • Moderator - Elektryka
    WojcikW napisał:
    A gdzie cosφ we wzorze?

Podaj ile wynosi φ to skoryguję. ;)
  • Poziom 30  
    .Jack napisał:
    na wskaźniku diodowym faz jest napisane - pobór prądu 34mA,

na wskaźniku faz, nie 1 fazy, ale 3 faz - czyli 3 świetlne wskaźniki.

Dodano po 6 [minuty]:

WojcikW napisał:
    Dioda 7,82W świeci tak jasno jak zwykła żarówka 60-70W

A widziałeś taką diodę na 230V, bo ja nie.
  • Poziom 9  
    Jak to ma tyle prądu pobierać i generować zbędne koszty to trzeba ją wymienić na taką Dioda na szynę R,G,Y 230V AC L-03-K tego samego producenta AFRA jest ona z przyciskiem i rozumiem że będzie wskazywać obecność faz po naciśnięciu tego przycisku? Jakaś kontrolka jest potrzebna bo w razie problemów pierwsze to trzeba sprawdzić czy są wszystkie fazy ale świecić przecież nie musi cały czas wystarczy po naciśnięciu przycisku a jak nie świeci to chyba prądu nie pobiera?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    WojcikW napisał:
    Uf - napięcie fazowe 230V
    Jeżeli przyjmujesz, że prąd I=0,034A a cosφ=1 to moc wyniesie 23,46W
    Niestety wychodzi z tego bzdura. Bo przyjmujesz cos φ =1.

Kolego Bronek, sam przed chwilą napisałeś że we wskaźnikach są rezystory. Skoro rezystory to jaki inny cos φ niż 1 można przyjąć?
    Jeśli lampka w każdej fazie pobiera 34mA, to na na owym rezystorze i diodzie wydzieli się 7,82W. Na trzech 23,46W. Jest to oczywiście bzdura bo 23W wydzielone w małej plastykowej obudowie na szynę TH to smród i pożar. Wydzielenie 5W w jednomodułowej obudowie już powoduje że jest bardzo ciepła.
    Wniosek jest oczywisty, jeśli ten prąd jest prawdą cos φ na pewno jest duużo niższy niż 1, a do redukcji napięcia na diodach nie służą rezystory.

Nie wiem czy Kolega .Jack się nie pomylił, w katalogu Hager na przykład jest mowa o mocy 0,8W i prądzie 3,45mA.
  • Specjalista elektryk
    mar_cik napisał:
    Nie wiem czy Kolega .Jack się nie pomylił, w katalogu Hager na przykład jest mowa o mocy 0,8W i prądzie 3,45mA.

Całkiem możliwe, nie zaprzeczam albo błąd w instrukcji do wskaźnika faz.
    Teraz w necie sprwdziłem na produkcie F&F i jest napisane 1,1W.
    Coś mi się wydaje że jednak przecinek w instrukcji im się coś przemieścił albo ja źle odczytałem, teraz nie mam możliwości sprawdzenia - Urlop zaległy do wykorzystania.
  • Poziom 30  
    bodom napisał:
    Może wskaźnik zastosować nie led, ale neonówkowy?

Bronek22 napisał:
    Ludzie ,odpuście sobie. Neonówkę to można sobie w ucho wsadzić.
    Elektryk powinien wiedzieć dlaczego.

A jednak wskaźniki neonówkowe są dalej wykorzystywane.
  • Poziom 24  
    Czy takie wskaźniki zasilania (lampki sygnalizacyjne) należy zabezpieczać?
    Jeśli tak to w jaki sposób?
  • Poziom 35  
    Witam.
    Z zaleceniem zastosowania zabezpieczenia spotkałem się tylko w jednym przypadku:
    Link
    Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    "w przypadku, gdy przed punktem podłączenia lampki do sieci zainstalowany jest bezpiecznik nadprądowy równy lub większy niż 25 A obwód podłączenia lampkinależy dobezpieczyć bezpiecznikiem nie większym niż 6 A"

Z większości wypowiedzi wynika, że "lampka sygnalizacyjna" powinna być montowana za rozłącznikiem instalacyjnym i przed RCD, RCBO i wyłącznikami nadprądowymi.
    W takim przypadku raczej zawsze mamy do czynienia z zacytowaną uwagą -koniecznością dobezpieczenia bezpiecznikiem nie większym niż 6 A.
  • Poziom 24  
    Temat już zamknięty, więc chciałbym tylko dopytać:
    - czy przy zastosowaniu trójfazowego wskaźnika zasilania LK 713 (http://www.fif.com.pl/produkt/48/755) dobrym zabezpieczeniem będzie moduł bezpiecznikowy BZ - 3 (http://www.fif.com.pl/produkt/43/713)?