Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewijanie spalonego transformatora

15 Kwi 2013 15:28 3111 7
 • Poziom 37  
  Witam,

  ostatnio wpadł w moje ręce spalony prostownik. Dowiedziałem się że został spalony przez zwarcie (sprawdzanie żabkami czy "ładuje"). Trafo jest dość duże i myślę że będzie idealne do mojego prostownika. (kiedyś już było przewijane)
  Po krótkich namysłach postanowiłem go przewinąć tak aby uzyskać parametry idealne do mojego projektu. Mam zamiar zrobić 3 od czepy na 6,12,18 V przy około 15A. Zapoznałem się z większością tematów na forum (oraz "Jak nawinąc tranfso... A. N Podjapolski) dot. przewijania aczkolwiek każdy przypadek jest osobliwy.
  Więc potrzebuje wykrzesać z trafa 6,12,18 V przy 15A, jeśli to trafo w ogóle tyle wyda. Na pewno potrzebny mi będzie preszpan,papier pakowy, lakier oraz drut nawojowy (zamierzam zrobić nowy karkas). Wszystko jest jasne prócz drutu ponieważ nie jestem w stanie obliczyć jakiego drutu użyć i jak to z grubsza nawijać (będę nawijał ręcznie).
  Poniżej wstawiam zdjęcia trafa niestety bez wymiarów które podam wieczorem.
  Liczę na waszą pomoc

  Przewijanie spalonego transformatora Przewijanie spalonego transformatora Przewijanie spalonego transformatora
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 37  
  Dziękuję wielkie za programik na pewno się przyda. Jesteście w stanie dać mi jakieś dobre rady dot, nawijania? Na co uważać etc bo nie lubie partaniny i chcę aby to trafo posłużyło przez kilka dobrych lat.
 • Poziom 37  
  Witam !
  Zacznę od (krytyki) pokazania jak nie powinno się składać transformatorów sieciowych:
  Przewijanie spalonego transformatora
  Zaznaczyłem miejsca przerw między blachami EI, w tym miejscu w transformatorze sieciowym nie ma prawa być przerw między tymi blachami. Blacha "E" musi dokładnie przylegać do blachy "I" w tej samej warstwie.
  Rozbierz transformator, oceń uszkodzenie karkasu, do wykonania karkasu potrzebny jest bakelit, tekstolit.
  Pozdrawiam. Stefan
 • Poziom 37  
  Tak zdaję sobie z tego sprawę że płytki muszą być ściśle umieszone, a do wykonania karkasu użyje bakielitu z odzysku bo dość ciężko go dostać.
  Przydadzą się informacje które pomogą mi uniknąć problemów przy nawijaniu trafa bo szkoda będzie zmarnować kilka dobrych metrów drutu
 • Poziom 43  
  Kolego skoro masz transformator to spróbuj go rozebrać z blach .

  Następnie przetnij uzwojenie z bocznym karkasem ale nie do końca tylko do dolnego plastiku i wyciąg w jednym kawałku uzwojenie.

  Następnie będziesz widział przekrój więc policzysz zwoje.

  Oczyść karkas i załóż nowe uzwojenie.