Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewijanie spalonego transformatora

15 Kwi 2013 15:28 3111 7
  • Poziom 37  
    Witam,

ostatnio wpadł w moje ręce spalony prostownik. Dowiedziałem się że został spalony przez zwarcie (sprawdzanie żabkami czy "ładuje"). Trafo jest dość duże i myślę że będzie idealne do mojego prostownika. (kiedyś już było przewijane)
    Po krótkich namysłach postanowiłem go przewinąć tak aby uzyskać parametry idealne do mojego projektu. Mam zamiar zrobić 3 od czepy na 6,12,18 V przy około 15A. Zapoznałem się z większością tematów na forum (oraz "Jak nawinąc tranfso... A. N Podjapolski) dot. przewijania aczkolwiek każdy przypadek jest osobliwy.
    Więc potrzebuje wykrzesać z trafa 6,12,18 V przy 15A, jeśli to trafo w ogóle tyle wyda. Na pewno potrzebny mi będzie preszpan,papier pakowy, lakier oraz drut nawojowy (zamierzam zrobić nowy karkas). Wszystko jest jasne prócz drutu ponieważ nie jestem w stanie obliczyć jakiego drutu użyć i jak to z grubsza nawijać (będę nawijał ręcznie).
    Poniżej wstawiam zdjęcia trafa niestety bez wymiarów które podam wieczorem.
    Liczę na waszą pomoc

Przewijanie spalonego transformatora Przewijanie spalonego transformatora Przewijanie spalonego transformatora
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    Dziękuję wielkie za programik na pewno się przyda. Jesteście w stanie dać mi jakieś dobre rady dot, nawijania? Na co uważać etc bo nie lubie partaniny i chcę aby to trafo posłużyło przez kilka dobrych lat.
  • Poziom 37  
    Witam !
    Zacznę od (krytyki) pokazania jak nie powinno się składać transformatorów sieciowych:
    Przewijanie spalonego transformatora
    Zaznaczyłem miejsca przerw między blachami EI, w tym miejscu w transformatorze sieciowym nie ma prawa być przerw między tymi blachami. Blacha "E" musi dokładnie przylegać do blachy "I" w tej samej warstwie.
    Rozbierz transformator, oceń uszkodzenie karkasu, do wykonania karkasu potrzebny jest bakelit, tekstolit.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 37  
    Tak zdaję sobie z tego sprawę że płytki muszą być ściśle umieszone, a do wykonania karkasu użyje bakielitu z odzysku bo dość ciężko go dostać.
    Przydadzą się informacje które pomogą mi uniknąć problemów przy nawijaniu trafa bo szkoda będzie zmarnować kilka dobrych metrów drutu
  • Poziom 43  
    Kolego skoro masz transformator to spróbuj go rozebrać z blach .

Następnie przetnij uzwojenie z bocznym karkasem ale nie do końca tylko do dolnego plastiku i wyciąg w jednym kawałku uzwojenie.

Następnie będziesz widział przekrój więc policzysz zwoje.

Oczyść karkas i załóż nowe uzwojenie.