Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie liniowe siłownikiem pneumatycznym

marcin-k 15 Apr 2013 17:07 5040 12
Testo
 • #1
  marcin-k
  Level 15  
  Mam problem odnośnie sterowania siłownika pneumatycznego, jak powinno się sterować, abym mógł uzyskać efekt jak sterowanie np. silnikiem elektrycznym liniowo. Chcę móc przesuwać bardzo pomału liniowo w pełnym zakresie. W tej chwili steruje dwoma elektrozaworami, jeden zamyka, a drugi otwiera siłownik. Bardzo małymi porcjami powietrza go steruję; powiedzmy otwieram jeden z elektrozaworów na 70 ms i czekam nastawiony czas, siłownik przesuwa się malutkimi skokami w jaką chcę stronę, ale jak dojdzie do prawie zamknięty, to lubi się przyciąć, ponieważ porcje powietrza są za krótkie. Jak dam nieco dłuższe, to siłownik wykonuje mi zbyt duży skok i regulacja ma za duże skoki. Siłownik steruje zaworem zasuwy vacum w maszynie CNC. Myślałem, aby podawać dwie wartości ciśnienia na zamknij i otwórz, i różnica wypadkowa tych ciśnień, dałoby mi przesunięcie o zadany kąt, ale nie wiem, jak to zrobić. Próbowałem na PWM-ie zrobić; jeśli wypełnienie na obydwu elektrozaworach jest takie samo, to siłownik w teorii stoi w miejscu; jak nie jest takie samo, to siłownik idzie w jedną ze stron. Niestety układ działa wadliwie, gorzej jak wcześniejszy. Mała siła przesuwania siłownika i wykonuje większe skoki, i układ nie reguluje prawidłowo. Zasuwa przy prawie maksymalnym zamknięciu potrzebuje nieco więcej powietrza, ponieważ ma większe opory (uszczelnienia gumowe). Układ zrobiłem na atmega 8 i ma stabilizować podciśnienie vacum. Pomysł pierwszy działa najlepiej, to znaczy wahania są najmniejsze, ale i tak nie do zaakceptowania. Może jakieś pomysły, jak rozwiązać ten problem?
 • Testo
 • #2
  fantasta
  Level 29  
  Raczej nie uda ci się zrobić układu pozycjonującego na siłowniku pneumatycznym. Kiedyś produkowali specjalnie siłowniki do takich rzeczy, teraz o nich nie słyszałem. Poszukaj sobie w google układów pozycjonujących napędy pneumatyczne. Ogólnie ciężki temat. Żeby się to jakoś udało stosuje się 4 a nawet 6 szybko-przełączalnych zaworów ale i tak wyniki marne.
 • #3
  dioda1000
  Level 28  
  Witam
  Bez sprzężenia zwrotnego to Ci się nie uda.

  Rozwiązaniem jest sprzężenie zwrotne./np.potencjometr/.
  W bardziej profesjonalnych rozwiązaniach stosuje się resolvery , ew. enkodery absolutne.
  poz. dioda
 • #4
  marcin-k
  Level 15  
  może kolega wyjaśni jak to zrobić jakiś schemat ? choćby jakiś blokowy bo nie mogę sobie tego wyobrazić z potencjometrem będzie kłopot ponieważ układ pracuje w bardzo dużym zapyleniu i obawiam , że długo nie wytrzyma taki potencjometr może na jakimś enkoderze obecny układ jak wspomniałem pracuje na atmega 8 wykorzystuje wewnętrzny przetwornik A.C do pomiaru podciśnienia następnie jest to porównywane z wartością jaką sobie nastawiłem jeśli za mała wartość otwiera elektrozawór na 70ms czeka nastawiony stały czas powiedzmy 1 sekundę następnie dokonuje następnego pomiaru i jeśli jest taka potrzeba zamyka lub otwiera elektrozawór wartość maksymalna to 15 mm słupa rtęci minimalna jaka jest dopuszczalna to 1,5 mm słupa rtęci w takim zakresie muszę regulować układ powiedzmy chcę 8mmhg w takiej konfiguracji układ trzyma zadaną wartość powiedzmy do jednego miejsca po przecinku przez np. jedną dwie minuty potem następuje znaczne przeregulowanie w dół lub górę o np. 2 mmhg od 6 do 10 mmhg jest to spowodowane jak mówiłem bardzo krótkim czasem otwarcia lub zamknięcia elektrozaworów sterujących głównym siłownikiem zasówy i przez to mam dość małą siłę do regulacji tej zasówy jak mówiłem na skrajnych położeniach potrzeba jest nieco większa siła (opory uszczelnień gumowych tej zasówy) najrozsądniej było by zastosować zasówę na silniczek elektryczny ale nie mogę tak ingerować w układ musi to być pnęmatyka
 • Testo
 • #5
  dioda1000
  Level 28  
  Sterowanie liniowe siłownikiem pneumatycznym

  Stosowna obudowa na potencjometr.
 • #6
  czesiu
  Level 35  
  Sterujesz siłownikiem z oddalonej wyspy zaworowej czy elektrozawory są zamontowane na samym siłowniku, bo pojemność węży między elektrozaworem a siłownikiem może "psuć" regulację impulsową (podobnie jak miękkie węże).
  I jeszcze z innej beczki czy dysponujesz charakterystyką zastosowanego zaworu, bo do liniowej regulacji przepływu powinno się stosować zawory z charakterystyką logarytmiczną (a nie liniową jak mają często zasuwy odcinające).
 • #9
  stan19
  Level 10  
  Witam odświeżę temat. Mam wykonać kopie sterowania liniowego siłownikiem w całkiem innej maszynie. Jednak nie jestem pneumatykiem. Może ktoś się orientuje co za zawory są podpięte do siłownika (dwie rurki na jedno wejście). Są to zawory Norgren ale nie mogę ich zidentyfikować. Na osi siłownika jest podpięty potencjometr, wszystko podpięte jest do plc i regulatorów E/P.

  Sterowanie liniowe siłownikiem pneumatycznym
 • #11
  wojtek_2
  Level 13  
  Witam,

  nie da się tego uzyskać tak prosto, ale jest to do zrobienia.
  Wszystko zależy od tego jaką dokładność chcesz uzyskać i specyfikacji zastosowanej pneumatyki.
 • #12
  stan19
  Level 10  
  Sterowanie liniowe siłownikiem pneumatycznym

  Zrobiłem lepsze zdjęcia może ktoś wie co to za zawory

  Dodano po 3 [minuty]:

  I jeszcze jeden Sterowanie liniowe siłownikiem pneumatycznym

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zrobiłem małą symulacje może ktoś oceni ją pod względem ewentualnych błędów.
 • #13
  pafciowaw
  Automation specialist
  Obydwa to 2/2 (dwu-drogowe/ dwu-pozycyjne) sterowane powietrzem, powrót sprężyną;
  Pierwszy:
  poz 1: zawór zwrotny
  poz 2: bezpośrednie połączenie
  Drugi:
  poz 1: odcięcie
  poz 2: bezpośrednie połączenie
  ...to test jakiś, czy coś?