Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS 1302 - Układ bardzo się grzeje po włożeniu baterii

15 Kwi 2013 18:55 2331 11
 • Poziom 13  
  Jeśli ktoś ma działający układ zegara czasu rzeczywistego DS1302 na Atmedze to proszę o pomoc.Mam dość nietypowy problem z moim układem zegara DS1302 z użyciem procesora atmega16 tzn jak podam zasilanie na płytkę testową to układ pracuje prawidłowo,pokazuje datę czas,godz i minuty wszystko tak jak należy.Jak włożę baterię 3V na podtrzymanie pamięci podczas gdy płytka jest zasilana to nic się nie dziaje z układem i nadal pracuje prawidłowo.Natomiast gdy odłączę układ od zasilania i podłączę ponownie LCD przygasa mi troszkę a układ zegara bardzo się nagrzewa,nie wiem co może być tego powodem.Próbowałem z innymi ukadami DS1302 bo mam ich więcej ale te pozostałe pokazują mi stale 01.01.2000 i godzinę 00:00:00 i nic poza tym-wcale nie pracują.Jak to jest możliwe to niewiem.
  Poniżej przedstawiam fotkę podłączenia układu zegara.
  DS 1302 - Układ bardzo się grzeje po włożeniu baterii
 • Poziom 28  
  Czy baterię podłączasz pod prawidłowy pin ?

  Zapytałem dlatego, iż pin 8 oznaczyłeś NC.
 • Poziom 13  
  Bateria podłączona jest zgodnie z dokumentacją układu tzn na pin 8 plus a na pin 4 minus bateriii.
  Te oznaczenia na moim schemacie nie wiem dlaczego nazwa pinu 8 to NC ale Taki opis już był i nie ja go wpisałem.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Nie znam za dobrze angielskiego technicznego,jeśli możesz napisać coś więcej na temat tej konfiguracji dla układu DS1302 to poproszę o przykłady.Czy brak konfiguracji może mieć wpływ na wysoką temperaturę układu po włożeniu baterii?
  Przyznam się że myślałem że bateria w tym układzie służy do podtrzymania pamięci zegara i nie wpadłbym na to że taka bateria może być także ładowana podczas normalnej pracy zegara.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Spróbuję podłączyć diodę zaporowo tak jak na obrazku,jak podłączę i zobaczę efekt to dam szybko znać(dziwi mnie tylko że producent układu nie widzi potrzeby takiego rozwiązania).
 • Poziom 39  
  Bo producent już zadbał o odizolowanie tych napięć od siebie. To że Twój układ się grzeje to znaczy tyle że właśnie ten układ jest u Ciebie uszkodzony. Jak wymienisz scalak na inny tego typu to nie będzie się grzać.
 • Poziom 13  
  Dioda sprawdziła się na tym uszkodzonym układzie i już się nie grzeje.Czyli ok zakładamy że układ uszkodzony.Teraz przejdę to drugiego mojego problemu z tymi układami.Mam ich 10sztuk kupiłem je w internecie ze względu na ten mój pierwszy problem z uszkodzonym grzejącym się układem.Włożyłem po kolei każdy z 10-ciu układów i okazuje się że żaden z nich nie pracuje.To znaczy mam na myśli że pokazuje stale: 01:01:01 Mon
  01.01.2001 jak próbuję ustawić datę lub godzinę to przez chwilkę widać jakąś próbę zmiany statusu po chwilce znów pokazuje to co na początku i nie pracuje


  I nie można nic z tym zrobić,przynajmniej ja nie wiem już co jest nie tak.Program wgrywałem ten sam jaki używałem do tego co się grzał z baterią.
  Jedyna marna pociecha to to że się nie grzeją z baterią po restarcie i tylko tyle radości nic poza tym.Proszę o pomoc także w tej sprawie bo nie wiem czy mam domagać się reklamacji od sprzedawcy czy też problem jest po mojej stronie.
 • Poziom 36  
  mirek1968 napisał:  I nie można nic z tym zrobić,przynajmniej ja nie wiem już co jest nie tak.Program wgrywałem ten sam jaki używałem do tego co się grzał z baterią.
  Jedyna marna pociecha to to że się nie grzeją z baterią po restarcie i tylko tyle radości nic poza tym.Proszę o pomoc także w tej sprawie bo nie wiem czy mam domagać się reklamacji od sprzedawcy czy też problem jest po mojej stronie.


  Może ten link będzie pomocny:
  http://playground.arduino.cc/Main/DS1302
  Zwróc uwagę na pierwsze dwa zdania.....
  "Some schematics on the internet have pull-up resistors on the three interface lines. That is totally wrong. Other schematics use two 22pF with the crystal. That is also totally wrong. "
  Resztę doczytaj sam.

  e marcus
 • Poziom 39  
  Może oscylator się nie wzbudza? 32768 to trochę marudny kwarc. A może nie wyzerowałeś bitu CK:
  Cytat:
  CLOCK HALT FLAG
  Bit 7 of the seconds register is defined as the clock halt (CH) flag. When this bit is set to logic 1, the clock oscillator
  is stopped and the DS1302 is placed into a low-power standby mode with a current drain of less than 100nA. When
  this bit is written to logic 0, the clock will start. The initial power-on state is not defined.

  Ja typuję drugą opcję.
 • Poziom 13  
  A więc tak jeśli chodzi o rezystory pull-up na trzech liniach to pisze że nie powinno ich być a na fotce powyżej jednak je mają z tego co widzę to 10K.
  Kondensatorów w obwodzie kwarcu nie mam bo ich nie wlutowałem i to jest chyba ok.
  W moim układzie posiadam rezystory pull-up na trzech liniach po 4,7K bo tak została zaprojektowana płytka testowa Atmega którą kupiłem.Kwarc być może nie mam zbyt dokładny ale na grzejącym się układzie działa poprawnie.

  Co do bitu CK to myślę że jest wyzerowany w pliku rtc.c w funkcji init ale nie jestm pewien na 100% dlatego dołączam ten plik poniżej prosząc o jego analizę jeśli coś jest z nim nie tak.

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod